Bezpłatny dostęp do czytelni IBUK LIBRA dla czytelników ”Biblioteki pod Atlantami”

logo_ibuk[

Rozszerzając naszą ofertę skierowaną do czytelników oferujemy dostęp  do 3039 tytułów w czytelni IBUK LIBRA. Zapraszamy do Biblioteki po odbiór kodów niezbędnych do rejestracji i bezpłatnego korzystania z platformy. Naprawdę warto! Księgozbiór wirtualnej czytelni liczy kilka tysięcy elektronicznych publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych — wydanych przez renomowane polskie oficyny.

Dowiedz się, jak dodać kod PIN
Pomoc systemu IBUK Libra

Jak korzystać z czytelni IBUK LIBRA?

W pierwszej kolejności rejestrujemy się na stronie www.libra.ibuk.pl podając adres e-mail i hasło.  Po założeniu konta czytelnik jest rozpoznawany przez system i może korzystać z zasobów i funkcjonalności, do których ma uprawnienia. Konto myIbuk  wymaga przeglądarki Google Chrome lub Mozilla Firefox. Założenia osobistego konta myIbuk, umożliwia użytkownikowi korzystanie z zaawansowanych funkcji do pracy z tekstem takich jak: zaznacz tekst, wprowadź zakładki, notatki; stwórz wirtualna półkę z książkami, generuj bibliografię, korzystaj ze słownika i encyklopedii.

Dostęp do publikacji na stronie libra.ibuk.pl z sieci bibliotecznej PiMBP 

Po wejściu na stronę domyślnie prezentowane są dostępne publikacje. Przy wykupionych przez bibliotekę pozycjach pojawia się ikonka książki („czytaj”). Po jej naciśnięciu treść otwiera się w nowym czytniku, dającym wiele możliwości pracy z tekstem. Klikając POMOC (prawy górny róg na stronie libra.ibuk.pl) można zobaczyć jak korzystać z IBUK LIBRA (dwa krótkie filmy).

Dostęp do publikacji  na stronie libra.ibuk.pl spoza sieci bibliotecznej

W Bibliotece pod Atlantami można swobodnie korzystać z oferty IBUK LIBRA, natomiast na komputerach domowych można z niej skorzystać po pobraniu od bibliotekarzy w działach udostępniania i filiach bibliotecznych niezbędnego do zdalnego logowania kodu aktywacyjnego.

Zapraszamy do obejrzenia trzech filmików instruktażowych, które powinny pomóc w poruszaniu się po platformie IBUK Libra. Wszystkie filmiki są dostępne na Youtube, na naszym nowo utworzonym kanale.
film 1
film 2
film 3

Zapraszamy również na profil IBUK Libra na Facebooku. Znajdą tam Państwo wiele informacji dotyczących dostępnych funkcjonalności, a także pojawiających się w naszej ofercie nowości książkowych. Nie zabraknie również ciekawostek oraz konkursów. Warto do nas dołączyć i być na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami 😉
IBUK libra – profil Facebook

Nowa wyszukiwarka

Na platformie IBUK Libra została wdrożona nowa wyszukiwarka wewnątrztekstowa.
Wyszukiwarka, dostępna na stronie http://libra.ibuk.pl/, nie przegląda już tylko metadanych: opisu książki, tytułu, słów kluczowych, ale przeszukuje całe TREŚCI publikacji (wnętrza książek).
Wyszukiwarka jest bardzo przydatna dla czytelników, którzy szukają materiałów do np. pracy dyplomowej, w szczególności gdy temat jest marginalny i ciężko jest znaleźć publikacje poświęcone danej tematyce. W połączeniu z filtrami fasetowymi (możliwością zawężania wyników wyszukiwania do kategorii, roku, wydawnictwa itp.), daje to ogromne możliwości!

Jak to działa?

* http://libra.ibuk.pl/, wyszukiwarka
Po wpisaniu w wyszukiwarkę szukanego słowa:
1. W wynikach wyszukiwania na pierwszym miejscu pojawią nam się publikacje, w których dane słowo znajduje się w tytule według poniższego klucza (oznaczone kropeczkami w kolorze czerwonym):
a) szukane słowo (nieodmienione) znajduje się w tytule jednowyrazowym
b) szukane słowo (nieodmienione) znajduje się w tytule wielowyrazowym
c) szukane słowo w formie odmienionej znajduje się w tytule jednowyrazowym
d) szukane słowo w formie odmienionej znajduje się w tytule wielowyrazowym

2. W dalszej kolejności pojawią się publikacje, w których szukane słowo nie znajduje się w tytule, ale występuje w treści publikacji (oznaczone kropeczkami w kolorze niebieskim). Liczba kropek oznacza, jak często dane słowo występuje w treści danej publikacji.

Dodatkowych informacji udziela Dział Informacji Naukowej i Czytelń
Kierownik działu: Sława Janiszewska
Tel. 74 6483718
e-mail: czasopisma@atlanty.pl