2021

XV Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Pożeracze książek”

13 grudnia odbyła się XV edycja Powiatowego Konkursu czytelniczego „Pożeracze książek”. Gościem tegorocznej odsłony była Agnieszka Tyszka. W najbardziej emocjonującej części rywalizacji – czytelniczym konkursie drużynowym – wygrała reprezentacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3, drugie miejsce zajęli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28, a podium uzupełnili reprezentanci PSP nr 15.


Promocja książki dr hab. Doroty Suli

26 listopada w Czytelni Czasopism dr. hab Dorota Sula promowała swoją najnowszą książkę „Żydzi polscy w Konzentrationslager Gross-Rosen”.


Spotkanie wspominkowe „O tych, którzy odeszli”

24 listopada w Galerii pod Atlantami odbyło się spotkanie wspominkowe, podczas którego wspominaliśmy artystów, którzy odeszli od nas w ostatnim czasie. Podczas spotkania odbyła się także premiera filmu „Józef Wiłkomirski pozostaje wśród nas”, będącego relacją z uroczystości poświęconych pamięci Maestro.


Otwarcie wystawy „Wałbrzyszanin z urodzenia i z wyboru”

17 listopada w Galerii pod Atlantami otwarta została wystawa „Wałbrzyszanin z urodzenia i z wyboru”, na której zaprezentowane zostały regionalna ze zbiorów i z domowej biblioteki Kazimierza Kozakiewicza.

W Wałbrzychu Kazimierz Kozakiewicz znany jest jako geolog, regionalista, kolekcjoner i fotografik. Jego zainteresowania pozazawodowe są bardzo szerokie. Do głównych należą: historia oraz rozwój gospodarczy Wałbrzycha i okolic, geologia regionalna oraz mineralogia i petrografia Dolnego Śląska, przyroda nieożywiona (szczególnie Sudetów), ekologia, turystyka, historia estetyki i sztuki, muzealnictwo, teoria i historia kolekcjonerstwa (zwłaszcza geologicznego), historia nauk geologicznych, poezja, aforystyka. Zbiera publikacje z zakresu swoich zainteresowań oraz okazy geologiczne (głównie minerały), uprawia turystykę (od kilku lat ogranicza ją do Sudetów) i fotografuje.


Sybiracy – pamiętamy

12 listopada wałbrzyscy Sybiracy wzięli udział w organizowanym Wieczorze Patriotycznym w Bibliotece pod Atlantami w Wałbrzychu. Wacław Kwieciński przedstawił własne wiersze dedykowane Sybirakom. Swoje osobiste przeżycia z Sybiru przedstawiła nasza koleżanka Raisa Podhorodecka. Na zakończenie uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 przekazali świąteczne kartki z dedykacją „Dla Sybiraka od młodego Polaka”.


Prelekcja dr hab. Doroty Suli

9 listopada, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w Bibliotece pod Atlantami odbyło się spotkanie z dr hab. Dorotą Sulą. W swojej prelekcji opowiedziała ona o mniej znanych kobietach, które nie tylko z bronią w ręce pomagały w odzyskaniu niepodległości. Po prelekcji nastąpiła emocjonująca dyskusja na temat dziejów naszej ojczyzny na przestrzeni lat.


Spotkanie autorskie Magdaleny Zawadzkiej

25 października w Multimedialnej Filii Bibliotecznej na Podzamczu o swojej twórczości literackiej, o Gustawie Holoubku, o swojej torebce i o wielu innych ciekawych rzeczach opowiadała Magdalena Zawadzka


Otwarcie wystawy „Władysław Bartoszewski”

20 października w obecności władz Wałbrzycha oraz młodzieży wałbrzyskich szkół uroczyście otwarto wystawę „Władysław Bartoszewski. Pod tym samym niebem/ Under the same sun”, prezentująca postać tego wybitnego historyka, pisarza, działacza społecznego, polityka oraz dyplomaty.


Konkurs „Wałbrzyskie logo DFN 2021” – rozstrzygnięcie

20 października odbyło się wręczeni nagród w konkursie na wałbrzyskie logo DFN 2021. Zwycięską pracę stworzyła Adrianna Wróblewska z klasy 2 R5 z Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk”. nagrodą w konkursie były koszulki ze zwycięskim logo, które otrzymała cała klasa.
Konkurs odbył się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu nauki 2021.


Tydzień z Regionem

Od 18 do 22 października w Bibliotece pod Atlantami trwał Tydzień z Regionem. Tegoroczna edycja, nawiązując do wałbrzyskiego Roku Kobiet, odbywała się pod hasłem „Kobieca twarz regionu”.

Tradycyjnie najważniejszymi wydarzeniami były spotkania z ciekawymi osobami z naszego regionu. W tym roku, zgodnie z nazwą, były to kobiety: Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz przedstawiła historię Nowego Miasta, Maria Tyws, podczas wykładu „Leonardo była kobietą, czyli kobieta w sztuce to nie tylko modelka”, mówiła o kobietach w sztuce, Agnieszka Dobkiewicz opowiadała o swojej książce „Dziewczyny z Gross-Rosen”, a Joanna Bator promowała swoją najnowszą powieść „Gorzko, gorzko”.

Przez cały tydzień zapoznać się można było również z wystawami: „Kobieca twarz regionu” – prezentującą sylwetki kobiet zasłużonych dla Wałbrzycha oraz „Kobiecym okiem” – prezentującą prace autorstwa słuchaczek Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wałbrzychu.


Spotkanie autorskie Marcina Kydryńskiego

16 października w Multimedialnej Filii Bibliotecznej na Podzamczu ze swoimi czytelnikami spotkał się Marcin Kydryński.


Noc Bibliotek 2021

9 października odbyła się wałbrzyska odsłona ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. W tym roku pierwszy raz wydarzenia zorganizowane zostały w czterech placówkach. W Filii nr 1 na Nowym Mieście na najmłodszych czekał teatrzyk kamishibai i mobilna gra „Nowe Miasto GO’, Filia nr 7 na Piaskowej Górze przygotowała literacki ESCAPE ROOM, w Multimedialnej Filii Bibliotecznej długie wieczorne godziny mogli spędzić kinomani, dla których przygotowaliśmy trzy seanse filmowe, natomiast w budynku głównym Dział Dziecięco-Młodzieżowy zorganizował warsztaty literackie i książkowe zmagania ruchowe pt. „Trening umysłu i ciała – Atlanty pod lupą czyli odkryj tajemnice biblioteki”, a w Galerii pod Atlantami odbyło się spotkanie autorskie


Spotkanie autorskie Agnieszki Szpili

1 października w Multimedialnej Filii Bibliotecznej. z okazji Roku Kobiet, odbyło się spotkanie z Agnieszką Szpilą.


Spotkanie z Hannibalem Smoke

28 września w Multimedialnej Filii Bibliotecznej odbyło się spotkanie z pisarzem, dziennikarzem i fotoreporterem, występującym pod pseudonimem Hannibal Smoke. Autor Trylogii „Zakazana historia Dolnego Śląska” jest zaangażowany w ratowanie niszczejących zabytków Dolnego Śląska. Pisarz przybliżył publiczności swoje własne odczucia, które towarzyszyły mu przy zbieraniu materiałów do książek. Uczestnicy spotkania bardzo emocjonalnie reagowali na prezentację, ukazującą ogrom zniszczenia zamków i pałaców na Dolnym Śląsku, po 1945 roku.


Bibliokreacje 6, czyli rodzic w bibliotece

24 września odbyła się konferencja „Bibliokreacje 6, czyli rodzic w bibliotece”. Po raz pierwszy konferencja miała charakter hybrydowy: część wydarzeń odbyła się stacjonarnie, część zaś online w formie transmisji na żywo. Współorganizatorem konferencji była firma Good Books. Tematyka konferencji dotyczyła roli i form współpracy bibliotek z rodzicami w zakresie upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Gościem tej edycji była m.in. Ewa Nowak, jedna z czołowych autorek literatury młodzieżowej oraz Anita Nogal, pedagog kreatywności, trener twórczości, założycielka i kluboksięgarni dziecięcej Baja Book.

„Bardzo podobała mi się konferencja, cieszę się, że mogłam w niej uczestniczyć w formie on-line. Padło dzisiaj wiele różnych, ciekawych pomysłów na działania nie tylko od prowadzących, ale także od innych uczestników- praktyków z różnych bibliotek. Wspaniała inspiracja do działań w przyszłości 🙂 – tak konferencję podsumowała jedna z uczestniczek.

Retransmisję konferencji obejrzeć można klikając w link: retransmisja konferencji


Spotkanie autorskie Sylwii Chutnik

24 września, z okazji wałbrzyskiego Roku Kobiet, Bibliotekę pod Atlantami odwiedziła Sylwia Chutnik i porozmawiała z licznie zgromadzonymi kobietami (choć nie tylko), o feminizmie, Strajku Kobiet i wielu innych aktualnych zagadnieniach, a także, oczywiście, o swojej twórczości literackiej.


Narodowe Czytanie 2021

4 września w Filii nr 1 z oddziałem dziecięcym na Nowym Mieście odbyła się dziesiąta jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. W tym roku narodową lektura była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

W gronie zaprzyjaźnionych dyrektorów wałbrzyskich instytucji kultury, szkół z Nowego Miasta oraz młodzieży zapoznaliśmy się z z sylwetką Gabrieli Zapolskiej, przeczytaliśmy kilka fragmentów jej dramatu oraz obejrzeliśmy scenkę w wykonaniu bibliotekarzy.


Promocja wydawnictwa wspomnieniowego
„Józef Wiłkomirski pozostaje wśród nas”

3 września w Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego odbyła się promocja książki, w której znane osoby wspominały swoje spotkania z Maestro Wiłkomirskim.

Gospodarzem spotkania była Renata Nowicka, dyrektor Biblioteki pod Atlantami, która jest wydawcą książki. Jej pomysłodawca jest dr Maciej Żak, a jej powstanie zawdzięczamy Elżbiecie Kokowskiej i Małgorzacie Wiłkomirskiej oraz autorom, którzy zechcieli podzielić się wspomnieniami o Maestro.

Książka w wersji papierowej dostępna jest w Bibliotece pod Atlantami, natomiast w wersji elektronicznej pod linkiem:


Otwarcie nowej siedziby Filii nr 1 na Nowym Mieście

30 sierpnia o godz. 10, z udziałem władz miasta i zaproszonych gości, odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Filii nr 1 na Nowym Mieście.

Już przed godzina 12 do biblioteki przychodzić zaczęli pierwsi, spragnieni lektury czytelnicy i szybko do nowoczesnej lady bibliotecznej ustawiła się kolejka oczekujących. Gdy tylko oddali wypożyczone jeszcze w maju książki i ruszyli w regały, z każdej strony odzywały się głosy zachwytu nad nowa siedzibą.

W tym czasie najmłodsi czytelnicy zwiedzali pokój bajek, a w dziale dziecięcym mogli wziąć udział w zajęciach i przygotować zabawne zwierzątka na płytach CD. O 14 ruszyła gra mobilna „NoweMiastoGo”, która poprowadziła graczy przez najciekawsze miejsca dzielnicy, a towarzyszył im, oczywiście wirtualnie, projektant dzielnicy Joseph Stübben. Gra dostępna jest przez cały czas, więc każdy, kto ma chęć zapoznać się w ten nietypowy sposób z historią dzielnicy, może przyjść do biblioteki, zeskanować kod i ruszyć na zwiedzanie. Ostatnim punktem programu było spotkanie autorskie Mieczysława Gorzki, twórcy kryminałów z postacią komisarza Zakrzewskiego.

Dzień otwarcia za nami, a przed nami wiele dni działalności Filii nr 1 z oddziałem dziecięcym. Zapraszamy nie tylko do skorzystania z bogatej oferty zbiorów i zajęć, jaką oferuje ta filia, ale i do jej współtworzenia, ponieważ placówka ta jest po to, żeby mieszkańcy Nowego Miasta mogli znaleźć w niej jak i stworzyć swoje kulturalne miejsce w dzielnicy.


Jubileusz siedemdziesięciopięciolecia wałbrzyskich bibliotek publicznych – Gala Jubileuszowa

23 czerwca, a więc z ponadpółrocznym, spowodowanym pandemią poślizgiem, pracownicy Biblioteki pod Atlantami świętowali przypadające na 1 grudnia 2020 roku siedemdziesięciopięciolecie powstania wałbrzyskich bibliotek publicznych oraz majowy Dzień Bibliotekarza. Uroczyste obchody odbyły się w Galerii pod Atlantami.

Na początku uroczystości wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa wręczył pracownikom biblioteki przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Medale za Długoletnią Służbę. Dyrektor biblioteki Renata Nowicka uhonorowała pracowników obchodzących jubileusze pracy zawodowej (w tym dwoje obchodzących czterdziestopięciolecie!), a przewodnicząca Wałbrzyskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Jolanta Poważyńska wręczyła nagrody jubileuszowe oraz tytuły bibliotekarza roku 2019 i 2020.

Jubileuszowe życzenia na ręce dyrektor biblioteki złożyła wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska, wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego Iwona Frankowska i dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu Andrzej Tyws. Warto podkreślić, że zarówno prezydent Sylwia Bielawska, jak i dyrektor Andrzej Tyws, pracowali kiedyś w Bibliotece pod Atlantami i w swoich wypowiedziach wrócili do tamtych czasów.

Następnie zgromadzeni goście zapoznali się z krótką historią wałbrzyskiej biblioteki, a także z pasjami wałbrzyskich bibliotekarzy, bo przecież, jak można było przeczytać w podsumowaniu filmu „Bibliotekę tworzą ludzie – ludzie z pasją”. Na gości czekała również jednodniówka, w której przedstawiono najlepsze i najciekawsze strony biblioteki.

Spotkanie zakończył jubileuszowy tort ufundowany przez Cukiernię Świerczyńscy i pamiątkowe zdjęcie wałbrzyskich bibliotekarzy.


Finał VI Wałbrzyskiego Przeglądu Twórczości Literackiej
Dzieci i Młodzieży

21 czerwca 2021 roku odbyła się uroczysta Gala, na której Laureaci otrzymali publikacje swoich prac.

„…Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Stanisława Lema, wielkiego wizjonera, który w swojej twórczości wybiegał poza ograniczenia współczesnej technologii. Opisywał kiedyś świat, który stał się naszą codziennością, dlatego pragnęliśmy by ta myśl przewodnia przyświecała pracom. Tak, jak Stanisław Lem pragnęliśmy spoglądać w przyszłość, odległą od doczesnych problemów. Przeczytać o utkanych ze snów obrazach, przelanych na kartkę papieru lub monitor. Wysłuchać słów, które pragnie nam przekazać pokolenie przyszłych debiutujących pisarzy.”

Jest to fragment z Wstępu do publikacji Wałbrzyskiego Przeglądu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży.

Poniżej zamieszczamy listę Laureatów:

Paweł Bożkow, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28
Emilia Brodziak, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28
Marta Dużyńska, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4
Alicja Gąsior, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28
Tatiana Grudzińska, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6
Oliwia Janikowska, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6
Justyna Jarzębska, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6
Seweryn Jaworski, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6
Oliwia Mika, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6
Maja Ożóg, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15
Bartosz Sodolewski, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3
Kamila Szczęsna, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6
Lena Szczygielska, Szkoła Podstawowa Fundacji „CLEVER”
Dominika Szulc, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6
Małgorzata Witkowska, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28


10 lat obecności

28 maja w galerii pod Atlantami odbył się wernisaż Jubileuszowej Wystawy Fotografii Komisji Fotografii Krajoznawczej Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej „10 lat obecności”.