Dyskusyjny Klub Książki

logo_dkk_duze

„Biblioteka po Atlantami” zaprasza wszystkich miłośników dobrej literatury do udziału w Dyskusyjnych Klubach Książki, działających w  ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki pt. „Tu czytamy”.

W DKK mogą uczestniczyć wszyscy, którzy nie tylko lubią czytać, ale także rozmawiać o książkach, podzielić się wrażeniami z lektury czy poznać najciekawsze nowości wydawnicze.

Spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki odbywają się w:

    • budynku głównym Biblioteki w Śródmieściu,
    • Filii nr 7 na Piaskowej Górze,
    • Multimedialnej Filii Bibliotecznej na Podzamczu,

Spotkania Młodzieżowych Dyskusyjnych Klubów Książki odbywają się w:

O „Alei Bzów”

„Aleja Bzów” Aleksandry Tyl to opowieść o życiu Izabeli, młodej dziennikarki, która boryka się z licznymi problemami, które jednak nagle okazują się całkiem błahe po tym, jak bohaterka poznaje Monikę i jej chore dziecko. Odtąd Izabela bardzo angażuje się w pomoc nowej znajomej, a jej życie, nieco zepchnięte dotychczas na dalszy plan, zaczyna się wreszcie układać. To przykład powieści obyczajowej, która opowiadając o „zwyczajnym życiu zwyczajnych ludzi” w pełni pochłania uwagę czytelnika.

O „Ani”

„Ania” – pierwsza książka o zmarłej w 2014 r. zmarłej aktorki Anny Przybylskiej. Historia dziewczyny z Gdyni, w której momentalnie zakochują się wszyscy Polacy. Autorom przyświecał jeden cel – miała to być prawdziwa Ania. Biografia napisana przez Grzegorza Kubickiego i Macieja Drzewickiego jest właśnie taka – Krystyna Przybylska, matka aktorki.

O „Córce”

Jedno, z pozoru niewinne, zdarzenie, sprawia, że do Ledy powracają wspomnienia wyborów, których dokonała jako matka, a które poważnie wpłynęły na losy jej rodziny. Z czasem ta spokojna opowieść o odkrywającej siebie na nowo kobiecie staje się historią konfrontacji z przeszłością i trudnym macierzyństwem…

O „Sekretnym życiu drzew”

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.

O „Prowadź swój pług przez kości umarłych”

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” to powieść kryminalna (nazywana też thrillerem moralnym czy ekologicznym), w której atrakcyjna forma posłużyła przekazaniu ważnej wychowawczej treści. „ Solidarność ze zwierzętami, najsłabszym, najokrutniej traktowanym ogniwem łańcucha władzy, jest symbolem sprzeciwu wobec patriarchatu” – mówi pisarka.

„Laska nebeska” Mariusza Szczygła

Praha zezadu, czyli absurdy codzienności. Kultura czeska w wersji pocieszycielskiej. A także literatura klozetowa, która w języku czeskim „kwitnie”. Czy Czechów wymyślono, by poprawić Polakom nastrój? Zapraszamy do lektury!!!

O „Kobietach z Czerwonych Bagien”

Wzruszająca i doskonale napisana historia kilku pokoleń niezwykłych kobiet.

W Czerwonych Bagnach od zawsze mieszkały kobiety. Mężczyźni pojawiali się tu na krótko i zaraz odchodzili. Na zawsze. Klątwa czy przypadek? Julianna, Amelia, Rozalia, Anastazja – kolejne pokolenia nauczyły się walczyć samotnie z przeciwnościami losu, który nie szczędził im tragicznych doświadczeń. To miejsce było ich azylem, dawało siłę i poczucie bezpieczeństwa.

O „Lektorze” Bernharda Schlinka

„Lektor” książka i film o dobru i złu. Skłaniający do refleksji nad etycznymi postępowaniami bohaterów. To splot zagadnień ciekawych i wieloznacznych, którym warto się przyjrzeć.

O „Lektorze”…

Pewne wydarzenia pozostawiają po sobie trwały ślad. Myli się jednak ten, kto sądzi, że jest to wiadome od razu. Z początku możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z ich znaczenia. Akceptujemy dane wydarzenie jako kolejne na wciąż wydłużającej się liście. Tymczasem ono jest czymś więcej, gorejącym znamieniem, które będzie towarzyszyć nam już zawsze.
Lektor to pean na cześć jednostki – jej niezbywalnego prawa do wolności i godności. Ale to również rozprawa nad tym, jak się ma godność ludzka do sprawiedliwości, jaką wartość ma sprawiedliwość i jaką cenę podporządkowanie się, bądź niepodporządkowanie się jej, może nieść ze sobą dla jednostki.
Zachęcamy do lektury.