Projekt, który poprzez różnorodne działania animacyjne odnosi się do literatury fantastycznej w kontekście historii naszego miasta. Wałbrzyskie podziemia, pamiątki II wojny światowej, nieczynne kopalnie i związane z tymi lokacjami legendy od lat rozpalają wyobraźnię kolejnych pokoleń mieszkańców, są częścią lokalnej kultury i tożsamości. W projekcie pragniemy wykorzystać bogatą historię oraz unikatową architekturę Wałbrzycha, by pokazać jego niecodzienny, popkulturowy obraz stworzony przez różnych twórców zainspirowanych naszym regionem.
Uczestników projektu zaprosimy na: warsztaty komiksu i cosplay, spotkania autorskie, konkurs na formę wizualną, projekcje filmowe, cykl spacerów „Wycieczki na koniec świata”, a także imprezę plenerową „Zombie walk”.
Projekt, realizowany przy wsparciu lokalnych partnerów (Kołem Przewodników Sudeckich i Terenowych PTTK przy Oddziale Ziemi Wałbrzyskiej, Stowarzyszeniem Przyjaciół „Biblioteki pod Atlantami”, Zamkiem Książ i Parkiem Wielokulturowym Stara Kopalnia) ma charakter międzypokoleniowy. Adresowany jest szczególnie do dzieci i młodzieży oraz osób w wieku 60+.
Czas realizacji: lipiec – październik 2024 r.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w kwocie 15 975,00 zł.
Spotkanie z Andrzejem Dobkiewiczem
7 listopada
Za nami wyjątkowe spotkanie autorskie z Andrzejem Dobkiewiczem, autorem książki „Riese. Krzyk cierpienia w Głuszy”! Wypełniona po brzegi Czytelnia Czasopism (Rynek 9) stała się miejscem niezwykłej podróży w przeszłość w ramach Festiwalu Na Końcu Świata. Andrzej Dobkiewicz – dziennikarz, pisarz i publicysta związany z Dolnym Śląskiem – odkrył przed uczestnikami tajemnice projektu Riese oraz dramatyczne losy więźniów i przymusowych robotników z czasów II wojny światowej. Spotkanie było okazją do głębokiej refleksji nad historią Dolnego Śląska, jej trudnymi lekcjami oraz rolą, jaką powinna pełnić we współczesnym świecie. Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie przybyli na to inspirujące wydarzenie, i już teraz zapraszamy na kolejne spotkania!
Wycieczka na Koniec Świata – Podziemia Zamku Książ
28 października
Finał Festiwalu Na Końcu Świata
18-19 października 2024 r.
Piątek i sobota upłynęły w klimacie postapokalipsy, fantastyki i horroru! W programie mieliśmy sesje RPG, tematyczne prelekcje (m.in. o Totenburgu i prowadzeniu nieliniowych gier RPG), Kiermasz Książki i Rękodzieła oraz DKF. Miłośnicy literatury postapo spotkali swoich ulubionych autorów – Bartłomieja Malinowskiego i Roberta J. Szmidta! Podczas festiwalu rozstrzygnęliśmy również dwa konkursy tematyczne – gratulacje dla zwycięzców! Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty charakteryzacji, a absolutnym hitem był ZOMBIE WALK na wałbrzyskim Rynku – pierwszy w historii miasta! Jeszcze raz dziękujemy, że byliście z nami! Bez Was ten festiwal by nie istniał!
Wycieczka na Koniec Świata – Stara Kopalnia
10 października 2024 r.
Warsztaty
2 października 2024 r.
W filii nr 7 odbyły się zajęcia w ramach projektu „Festiwal na końcu świata” na temat: Literatura obrazem pisana – o komiksie i jego wartości artystycznej; gość specjalny Łukasz Ciżmowski, grafik i twórca komiksów komiksów „Incognito: niesamowity przypadek Pawła K.” i „Gobblyn”, powstałych na przestrzeni 10 lat twórczości komiksowej artysty.
Rozpoczęliśmy cykl spacerów „Wycieczki na koniec świata” w ramach projektu FESTIWAL NA KOŃCU ŚWIATA. Pragniemy wykorzystać bogatą historię oraz unikatową architekturę Wałbrzycha, by pokazać jego niecodzienny, popkulturowy obraz stworzony przez różnych twórców zainspirowanych naszym regionem.
29 LIPCA 2024
Byliśmy na Mauzoleum, wraz bohaterami książki Franciszka Moore’a „Wszyscy zginiecie”.
5 SIERPNIA 2024
Znów wybraliśmy się na kraniec świata. Tym razem był to Stary Książ, razem z Robertem Foksem „Wałbrzych. Ściśle tajne”.