Spotkanie z Alicją Niewczas „Praga”
23 marca w Fonotece odbyło się spotkanie z licencjonowanym przewodnikiem Alicją Niewczas, która opowiedziała o stolicy naszych południowych sąsiadów.
Radość pisania, czyli wieczór z poezją i jej twórcami
21 marca z okazji Roku Wisławy Szymborskiej i Światowego Dnia Poezji w Galerii pod Atlantami odbył się wieczorek poetycki pod hasłem „Radość pisania”, nawiązującym do wiersza Noblistki. Licznie zgromadzili się twórcy z regionu wałbrzyskiego: Teresa Zalewska, Lilianna Gronuś, Danuta Góralska – Nowak, Lidia Gil, Wiesława Raczkiewicz, Elżbieta Gargała, Danuta Orska, Elżbieta Rosicka, Roman Gileta, Andrzej Niżewski, Gwidon Hefid i Krzysztof Kobielec. Każdy z nich zaprezentował swoje utwory. Wiersze zmarłych poetów – Mariana Jachimowicza, Janusza Grzyba, Marty Gąsiorowskiej, Zdzisława Władysława Żurka i Andrzeja Bartyńskiego – przeczytała Barbara Ziółkowska. O oprawę muzyczną zadbali Wołodia Łotocki (skrzypce) i Jan Krzyśków (akordeon). Cały wieczór był wyśmienitą okazją do zapoznania się z różnorodnością twórczości poetów naszego regionu.
Konkurs „Literowanie na śniadanie”
28 lutego w Galerii pod Atlantami odbyła się VII edycja Powiatowego Konkursu „Literowanie na śniadanie”. Do konkursu zaproszenie przyjęły szkoły: PSP 2, PSP 15, PSP 23, ZSz-P nr 6, SzPF „Clever”, Niepubliczna Językowa Szkoła Podstawowa „Młody Kopernik” – Wałbrzych oraz Miejska Szkoła Podstawowa – Szczawno-Zdrój.
Wszyscy uczestnicy byli doskonale przygotowani do potyczek językowych i ortograficznych. Jury musiało bardzo skrupulatnie liczyć punkty, aby wyłonić zwycięzcę. Tytuł Mistrza Literowania otrzymał Piotr Buczkowski z ZSz-P nr 6 w Wałbrzychu. Tuż za podium znaleźli się reprezentanci PSP 15 oraz PSP 2. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu.
Wernisaż wystawy „Dialogi”
W ramach VII Wałbrzyskiego Weekendu Fotografii 2023 24 lutego otwarto w Galerii pod Atlantami wystawę fotografii interpretacyjnej Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego inspirowaną tomikiem poezji MONDO CANE Jerzego Jarniewicza.
W wystawie UDZIAŁ biorą: Teresa Anniuk-Gulak Marta Beresztan Mateusz Brejnak Joanna Chmielewska Anna Habdas-Czujko Gwidon Hefid Joanna Kostrzewska Kazimierz Kozakiewicz Oktawia Kubień Jarosław Michalak Przemysław Misiak Brygida Strzępek Marta Szajneman-Szuba Alex Włoczewski Maciek Wrzesiński
Ferie w bibliotece
W dniach 13-24 lutego w czterech placówkach: Dziale Dziecięco-Młodzieżowym, Filii nr 1, 5 i Multimedialnej Filii Bibliotecznej, odbyły się zajęcia dla dzieci w wieku 7-10 lat.
W związku z obchodzonym w Wałbrzychu rokiem Księżnej Daisy, podczas warsztatów w Dziale-Dziecięco-Młodzieżowym przeważała tematyka „dworska”. Uczestnicy zajęć odwiedzili wirtualnie Zamek Książ, pospacerowali po Książańskim Parku Krajobrazowym, dowiedzieli się kim byli rycerze i co należało do ich obowiązków a przede wszystkim poznali postać Księżnej Daisy i mogli zaprojektować dla niej ogród. W ostatnim dniu Księżna wydała wielki bal, w którym każdy mógł wziąć udział. Były tańce, zabawy integracyjne i słodki poczęstunek.
Pierwszy tydzień ferii w Filii nr 1 upłynął pod hasłem: „Sztuka jest fajna!”. Uczestnicy zajęć poznali sylwetki najsłynniejszych artystów, tworzyli własne dzieła inspirując się Van Goghiem, Picassem, Pollockiem oraz wykorzystując różnorodne techniki malarskie. Ponadto dzieci brały udział w zabawach językowych, rozwiązywały zagadki, quizy oraz wykreślanki poświęcone postaciom wybitnych artystów i sztuce.
Drugi tydzień ferii upłynął pod hasłem: „Nauka jest fajna!”. Uczestnicy zajęć poznali sylwetki „superbohaterów świata nauki”. Dzieci dzieci brały udział w zabawach językowych, rozwiązywały zagadki, quizy oraz wykreślanki wykreślanki poświęcone wybitnym postaciom ze świata nauki, grały w „naukowe kalambury”. Ponadto uczestnicy przeprowadzili całą masę rozmaitych eksperymentów i zagrali w fabularną grę zagadkową „Laboratorium profesora Alberta”.
Ferie zimowe w Filii nr 5 to dobra zabawa i dużo śmiechu, które towarzyszyły nam przez dwa tygodnie i nie pozwoliły na nudę.
Literackie poniedziałki opieraliśmy na wartościowych pozycjach książkowych dla dzieci, m.in. „Ivar zaprzyjaźnia się z tyranozaurem” Lisy Bjärbo, „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” Anny Dziewit-Meller, następnie wykonywaliśmy piękne prace plastyczne. Edukacyjne środy pozwoliły na zapoznanie się z aplikacjami opartymi na technologii 3D, które pozwalają na interaktywną zabawę i połączenie tradycyjnych zabaw z nowoczesnością. Rozrywkowy koniec tygodnia upłynął pod znakiem planszówek, zabaw stolikowych i gier na konsoli x-box. W tym roku wykorzystaliśmy bogaty zbiór gier i filmów opartych na Universum Marvela.
Spotkanie walentynkowe „O miłości bez spiny”
14 lutego w Multimedialnej Filii Bibliotecznej odbyło się spotkanie z Beatą Kras i Gracjanem Dobromirem Chruszczem, autorami książki „Miłość w kwantowym blasku”.

prelekcja dr hab. Doroty Suli
7 lutego w ramach SPOTKAŃ Z REGIONEM odbyła się prelekcja dr hab. Doroty Suli, autorki licznych monografii i artykułów naukowych. Tematem była jej najnowsza publikacja „„Lecznictwo” w Konzentrationslager Gross-Rosen”.
Uczestnicy dowiedzieli się wiele zarówno o strukturze „służby zdrowia” w obozach koncentracyjnych w ogóle, jak i w samym KL Gross-Rosen i jego podobozach. Ponadto autorka przedstawiła kilka postaci więźniów – lekarzy, których postawa i zaangażowanie przyczyniła się znacząco do poprawy życia osadzonych. Nie zabrakło też przytoczenia wspomnień konkretnych osób, które pokazały jak pełne paradoksów było życie w obozach koncentracyjnych. Największe poruszenie wśród słuchaczy wzbudziły informacje o dramatycznym losie ciężarnych więźniarek i ich dzieci. Uczestnicy spotkania, zainteresowani prelekcją, mogli nabyć prezentowaną publikację, aby już indywidualnie pogłębić temat.
wernisaż wystawy „Impresje kłodzkie”
20 stycznia w atrium budynku głównego uroczyście otwarto wystawę Związku Polskich Artystów Plastyków „Impresje kłodzkie”, będącą efektem pleneru malarskiego w Lewinie Kłodzkim.
Zgromadzonych gości i artystów powitała dyrektor Biblioteki pod Atlantami Renata Nowicka, a następnie o plenerze, biorących w nim udział artystach i o efektach ich prac opowiedziała kurator wystawy Jolanta Kasińska.
Wystawa prezentuje prace następujących artystów: dr Anna Babicka, Ewa Barska, Piotr Butkiewicz, Janusz Krzysztof Jędrzejec, Jolanta Kasińska, Anna Kutera, Anna Larina-Dzimira, Jan Pałka, Edyta Purzycka i Joanna Sakowicz. Dostępna jest w godzinach otwarcia biblioteki do 10 lutego.
Wydarzenie z wcześniejszych lat dostępne są na starej stronie internetowej Biblioteki pod Atlantami