Archiwum

Spotkanie autorskie Sylwii Chutnik

24 września, z okazji wałbrzyskiego Roku Kobiet, Bibliotekę pod Atlantami odwiedziła Sylwia Chutnik i porozmawiała z licznie zgromadzonymi kobietami (choć nie tylko), o feminizmie, Strajku Kobiet i wielu innych aktualnych zagadnieniach, a także, oczywiście, o swojej twórczości literackiej.


Narodowe Czytanie 2021

4 września w Filii nr 1 z oddziałem dziecięcym na Nowym Mieście odbyła się dziesiąta jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. W tym roku narodową lektura była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

W gronie zaprzyjaźnionych dyrektorów wałbrzyskich instytucji kultury, szkół z Nowego Miasta oraz młodzieży zapoznaliśmy się z z sylwetką Gabrieli Zapolskiej, przeczytaliśmy kilka fragmentów jej dramatu oraz obejrzeliśmy scenkę w wykonaniu bibliotekarzy.


Promocja wydawnictwa wspomnieniowego
„Józef Wiłkomirski pozostaje wśród nas”

3 września w Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego odbyła się promocja książki, w której znane osoby wspominały swoje spotkania z Maestro Wiłkomirskim.

Gospodarzem spotkania była Renata Nowicka, dyrektor Biblioteki pod Atlantami, która jest wydawcą książki. Jej pomysłodawca jest dr Maciej Żak, a jej powstanie zawdzięczamy Elżbiecie Kokowskiej i Małgorzacie Wiłkomirskiej oraz autorom, którzy zechcieli podzielić się wspomnieniami o Maestro.

Książka w wersji papierowej dostępna jest w Bibliotece pod Atlantami, natomiast w wersji elektronicznej pod linkiem:


Otwarcie nowej siedziby Filii nr 1 na Nowym Mieście

30 sierpnia o godz. 10, z udziałem władz miasta i zaproszonych gości, odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Filii nr 1 na Nowym Mieście.

Już przed godzina 12 do biblioteki przychodzić zaczęli pierwsi, spragnieni lektury czytelnicy i szybko do nowoczesnej lady bibliotecznej ustawiła się kolejka oczekujących. Gdy tylko oddali wypożyczone jeszcze w maju książki i ruszyli w regały, z każdej strony odzywały się głosy zachwytu nad nowa siedzibą.

W tym czasie najmłodsi czytelnicy zwiedzali pokój bajek, a w dziale dziecięcym mogli wziąć udział w zajęciach i przygotować zabawne zwierzątka na płytach CD. O 14 ruszyła gra mobilna „NoweMiastoGo”, która poprowadziła graczy przez najciekawsze miejsca dzielnicy, a towarzyszył im, oczywiście wirtualnie, projektant dzielnicy Joseph Stübben. Gra dostępna jest przez cały czas, więc każdy, kto ma chęć zapoznać się w ten nietypowy sposób z historią dzielnicy, może przyjść do biblioteki, zeskanować kod i ruszyć na zwiedzanie. Ostatnim punktem programu było spotkanie autorskie Mieczysława Gorzki, twórcy kryminałów z postacią komisarza Zakrzewskiego.

Dzień otwarcia za nami, a przed nami wiele dni działalności Filii nr 1 z oddziałem dziecięcym. Zapraszamy nie tylko do skorzystania z bogatej oferty zbiorów i zajęć, jaką oferuje ta filia, ale i do jej współtworzenia, ponieważ placówka ta jest po to, żeby mieszkańcy Nowego Miasta mogli znaleźć w niej jak i stworzyć swoje kulturalne miejsce w dzielnicy.


Jubileusz siedemdziesięciopięciolecia wałbrzyskich bibliotek publicznych – Gala Jubileuszowa

23 czerwca, a więc z ponadpółrocznym, spowodowanym pandemią poślizgiem, pracownicy Biblioteki pod Atlantami świętowali przypadające na 1 grudnia 2020 roku siedemdziesięciopięciolecie powstania wałbrzyskich bibliotek publicznych oraz majowy Dzień Bibliotekarza. Uroczyste obchody odbyły się w Galerii pod Atlantami

Na początku uroczystości wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa wręczył pracownikom biblioteki przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Medale za Długoletnią Służbę. Dyrektor biblioteki Renata Nowicka uhonorowała pracowników obchodzących jubileusze pracy zawodowej (w tym dwoje obchodzących czterdziestopięciolecie!), a przewodnicząca Wałbrzyskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Jolanta Poważyńska wręczyła nagrody jubileuszowe oraz tytuły bibliotekarza roku 2019 i 2020.

Jubileuszowe życzenia na ręce dyrektor biblioteki złożyła wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska, wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego Iwona Frankowska i dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu Andrzej Tyws. Warto podkreślić, że zarówno prezydent Sylwia Bielawska, jak i dyrektor Andrzej Tyws, pracowali kiedyś w Bibliotece pod Atlantami i w swoich wypowiedziach wrócili do tamtych czasów.

Następnie zgromadzeni goście zapoznali się z krótką historią wałbrzyskiej biblioteki, a także z pasjami wałbrzyskich bibliotekarzy, bo przecież, jak można było przeczytać w podsumowaniu filmu „Bibliotekę tworzą ludzie – ludzie z pasją”. Na gości czekała również jednodniówka, w której przedstawiono najlepsze i najciekawsze strony biblioteki.

Spotkanie zakończył jubileuszowy tort ufundowany przez Cukiernię Świerczyńscy i pamiątkowe zdjęcie wałbrzyskich bibliotekarzy.

Finał VI Wałbrzyskiego Przeglądu Twórczości Literackiej
Dzieci i Młodzieży

21 czerwca 2021 roku odbyła się uroczysta Gala, na której Laureaci otrzymali publikacje swoich prac.

„…Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Stanisława Lema, wielkiego wizjonera, który w swojej twórczości wybiegał poza ograniczenia współczesnej technologii. Opisywał kiedyś świat, który stał się naszą codziennością, dlatego pragnęliśmy by ta myśl przewodnia przyświecała pracom. Tak, jak Stanisław Lem pragnęliśmy spoglądać w przyszłość, odległą od doczesnych problemów. Przeczytać o utkanych ze snów obrazach, przelanych na kartkę papieru lub monitor. Wysłuchać słów, które pragnie nam przekazać pokolenie przyszłych debiutujących pisarzy.”

Jest to fragment z Wstępu do publikacji Wałbrzyskiego Przeglądu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży.

Hasłem tegorocznej edycji była „Wizja Przyszłości”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gratulujemy Laureatom i ich opiekunom. Szczególne podziękowania kierujemy do członków Jury – Prezesa Romana Gilety i Pani Wiesławy Kamińskiej ze Stowarzyszenia Środowisk Twórczych w Wałbrzychu.

Poniżej zamieszczamy listę Laureatów:

Paweł Bożkow, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28
Emilia Brodziak, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28
Marta Dużyńska, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4
Alicja Gąsior, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28
Tatiana Grudzińska, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6
Oliwia Janikowska, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6
Justyna Jarzębska, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6
Seweryn Jaworski, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6
Oliwia Mika, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6
Maja Ożóg, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15
Bartosz Sodolewski, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3
Kamila Szczęsna, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6
Lena Szczygielska, Szkoła Podstawowa Fundacji „CLEVER”
Dominika Szulc, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6
Małgorzata Witkowska, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28


10 lat obecności

28 maja w galerii pod Atlantami odbył się wernisaż Jubileuszowej Wystawy Fotografii Komisji Fotografii Krajoznawczej Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej „10 lat obecności”.


Z minionymi wydarzeniami można zapoznać się na starej stronie internetowej Biblioteki pod Atlantami

https://archiwum.atlanty.pl/wydarzylo-sie