Jubileusz 10-lecia Multimedialnej Filii Bibliotecznej
3 października 2024 r.
To już 10 lat wspólnych działań! Dnia 3 października świętowaliśmy 10-lecie istnienia Multimedialnej Filii Bibliotecznej. Było dużo wspomnień, radości i oczywiście nie mogło zabraknąć tortu! W atmosferze wspomnień czas minął na prawdę szybko. Prawie jak te 10 lat! Dziękujemy, że przez te lata byliście z nami! Bez Was nie byłoby tej biblioteki. Zapraszamy jak zawsze – czekamy na Was z otwartymi ramionami i mnóstwem książek!
POETYCKI REGION – Elżbieta Gargała „Piasek i Niebo”
2 października 2024 r.
Wczorajsze spotkanie z cyklu „Poetycki Region” było wyjątkowe, a frekwencja przerosła nasze oczekiwania! Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i wspaniałą atmosferę. Przy wypełnionej, po brzegi sali miało miejsce niezwykłe spotkanie z poetką i dziennikarką Elżbietą Gargałą. Była rozmowa z autorką i wiersze z najnowszego tomiku „Piasek i niebo”. W nastrój poetyckiego spotkania wprowadził Wołodia Łotocki, który przez wiele sezonów grał w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Podczas wieczoru poezję śpiewaną zaprezentował małżeński duet Sandra i Artur Ciempa, a także zaśpiewały uczennice z Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie w Szczawnie-Zdroju: Oliwia Misior i Amelia Rybicka Wszystko to sprawiło, że atmosfera tego wieczoru była niesamowita. Spotkaniu towarzyszy też wystawa prac Teresy Kuzio, ceramiczki i plastyczki, które ilustrują tomik Eli Gargały. Publiczność miała okazję nie tylko posłuchać niezwykłych wierszy, ale także porozmawiać z autorką, która z chęcią odpowiadała na pytania i dzieliła się swoimi doświadczeniami. Dziękujemy za inspirujący wieczór i już teraz zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu POETYCKI REGION!
Bibliokreacje 9, czyli książka na warsztacie
26-27 września 2024 r.
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka pod Atlantami” w Wałbrzychu oraz Fundacja Good Culture zorganizowały konferencję BIBLIOKREACJE 9, czyli książka na warsztacie, która odbyła się w dniach 26-27 września 2024 r. w głównym budynku Biblioteki (Wałbrzych, Rynek 9). Konferencja dzięki formule hybrydowej dostępna była online dla szerokiego grona odbiorców. Pierwszy dzień wydarzenia transmitowany był na żywo. Tegoroczna edycja skupiła się na praktycznych formach warsztatowych opartych na konkretnych książkach, pokazując, jak organizować wartościowe warsztaty w bibliotekach z wykorzystaniem najnowszej literatury. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i udział w konferencji, a także prelegentom za inspirujące wystąpienia. Wasza obecność i aktywność przyczyniły się do sukcesu tego wydarzenia!
„Wierszoterapie” – Spotkanie autorskie z Patrycją Purgał
10 września 2024 r.
10 września w Czytelni Czasopism miało miejsce pierwsze powakacyjne spotkanie w ramach cyklu POETYCKI REGION. Gościliśmy Patrycję Purgał, która promowała swój debiutancki tomik zatytułowany „Wierszoterapie”. Podczas rozmowy poetka opowiedziała nie tylko o swojej twórczości, ale także o doświadczeniach życiowych, które miały wpływ na jej pisanie. Okazało się, że wielu z czytelników odnajduje siebie i swoje emocje w twórczości Patrycji Purgał.
Narodowe Czytanie
7 września 2024 r.
Wspólnie czytaliśmy „Kordiana” Juliusza Słowackiego. W Biblioteka pod Atlantami Multimedialna Filia Biblioteczna odbyło się spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Wydarzenie odznaczało się literacko-muzycznymi akcentami, ponieważ przed przybyłymi wystąpili uczniowie Zespół Szkół Muzycznych im.Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu. W wydarzeniu aktywny udział brali także: – Prezydent Miasta dr Roman Szełemej, – Anna Elżbieciak – Stec – Wiceprezydent Wałbrzycha, – Radna Rady Miasta Małgorzata Wiłkomirska, – Przewodnicząca Wałbrzyskiej Rady Kobiet – Marta Sikora, – Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Wałbrzychu -Sylwia Wywrot – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 w Wałbrzychu – Renata Born – Wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 w Wałbrzychu – Magdalena Leńska – Dyrektor Domu Seniora Rusinowa – Dorota Zarzycka wałbrzyska poetka – Wiesława Kamińska – Dyrektor Biblioteki pod Atlantami – Renata Nowicka
Wernisaż wystawy „Czarno-Czerwone” Łukasza Ciżmowskiego
5 września 2024 r.
W Galerii pod Atlantami odbył się wernisaż wystawy „CZARNO-CZERWONE”, na której prezentowane są prace komiksowe Łukasza Ciżmowskiego. Prezentowane były oryginalne plansze, projekty okładek i inne materiały z albumów „Incognito: niesamowity przypadek Pawła K.” i „Gobblyn”, powstałe na przestrzeni 10 lat twórczości komiksowej artysty.
„Sanatorium zabawy”
wernisaż wystawy i happening
26 lipca 2024
O godzinie 17.00 w Atrium Biblioteki uroczyście zainaugurowano wystawę przygotowaną przez studentów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Spotkanie uatrakcyjniła grupa Kolektyw Kompost happeningiem pt. „Skakanka”.
„Jubileusz w tercecie”
wernisaż wystawy
28 czerwca 2024
28 czerwca w Galerii pod Atlantami odbył się wernisaż pt. Jubileusz w tercecie – wystawa z okazji 45-lecia twórczości Piotra Pawlickiego. Do wystawienia prac zaproszeni zostali także Ireneusz Szymik i Janusz Proniewicz. Prace można było oglądać do 2 sierpnia.
Dominika Gałka
spotkanie autorskie
24 czerwca 2024
24 czerwca w ramach projektu „Potrzebni Niepotrzebni” Dział Dziecięco Młodzieżowy gościł Dominikę Gałkę – autorkę książek: interaktywnych, obrazkowych, edukacyjnych, literatury dziecięcej.
Autorka z wykształcenia jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego. Jej pasja czytania zaowocowała chęcią tworzenia książek dla dzieci. W 2019 r. zadebiutowała książką „Sklep z babciami”. Inne jej książki, chętnie czytane przez najmłodszych i ich rodziców, to m.in. „Baba Jadzia z parteru”, „O chruptaku, który szukał szczęścia”.
W czasie spotkania Autorka zapoznała dzieci ze swoją twórczością. Nie obyło się bez kilku zagadek, ćwiczenia wyobraźni i angażowania dzieci w tworzenie swoich bajkowych historii. Dzieciom nie schodziły z twarzy uśmiechy.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Rodzinna gra terenowa
„Biegiem na wieżę”
21-22 czerwca 2024
Z okazji otwarcia wieży widokowej w parku im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu odbyła się rodzinna gra terenowa, której organizatorami byli: Urząd Miejski w Wałbrzychu, Biblioteka pod Atlantami i Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.
Słowiańskie mity (spektakl)
Akademia Pogodnego Seniora
20 czerwca 2024
20.06 w Akademii Pogodnego Seniora odbył się spektakl Amatorskiej Grupy Teatralnej „Gawędziarki” działającej przy Klubie Mela. Żyj z Entuzjazmem. Aktorki to wielbicielki słowiańszczyzny, lubiące mity, podania, baśnie, legendy i bogactwo magicznych istot. Zachwycając się fascynującym światem pradawnych Słowian, przedstawiły nam SŁOWIAŃSKIE MITY.
Patryk Korbel
„Samochodem na weekend z Polski”
spotkanie autorskie
18 czerwca 2024
18 czerwca odbyło się spotkanie autorskie połączone z promocją książki „Samochodem na weekend z Polski”. Jej autor Patryk Korbel to kierowca rajdowy i pasjonat samochodów z „duszą”, współtwórca bloga samochodemnawakacje.pl. Podczas spotkania opowiedział o swoich podróżach i zaprezentował ciekawe miejsca, do których trafił w czasie podróży po państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Spotkanie było możliwością wymiany spostrzeżeń podróżniczych z autorem poradnika z konkretnymi propozycjami samochodowych podroży
Agnieszka Dobkiewicz
„Pożydowskie. Niewygodna pamięć”
spotkanie autorskie
7 czerwca 2024
7 czerwca w Galerii pod Atlantami miało miejsce bardzo szczególne SPOTKANIE AUTORSKIE.
Wraz Agnieszką Dobkiewicz zaprosiliśmy do rozmowy o książce „Pożydowskie. Niewygodna pamięć” oraz do szerszej refleksji na tematy z tym związane. Całość była przeplatana fragmentami tekstów z książki i muzyką, które dopełniły omawiane treści.
Jak zawsze u Agnieszki Dobkiewicz kluczem do opowieści są historie konkretnych osób, to poprzez te historie autorka porusza istotne tematy. Dlatego ważnym uczestnikiem spotkania była Lea Chaja Rozwadowska z Wałbrzycha, bohaterka jednego z rozdziałów książki. O swoim żydowskim pochodzeniu dowiedziała się, gdy miała 30 lat. Jako dorosła kobieta wróciła do korzeni.
Dziękujemy Arkadiuszowi Łapce za przeczytanie wybranych fragmentów.
Parada postaci literackich
i piknik czytelniczy
Filia nr 6 Biały Kamień
6 czerwca 2024
Piknikiem literackim w gościnnych progach DPS „Dom Seniora – Biały Kamień” zakończyliśmy akcję czytelniczą „Biały Kamień czyta”. Poprzedziła go parada postaci z bajek, w której wzięły udział dzieci z klas drugich z PSP nr 2 oraz seniorzy z Klubu Senior+. Kolorowy i głośny pochód przeszedł główną ulicą Białego Kamienia. Dzięki wsparciu rodziców uczniów, podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, pracowników DPS oraz MOPS na uczestników czekał smaczny poczęstunek oraz miejsce do piknikowania. O atrakcje zadbali mieszkańcy Domu Seniora, którzy odczytali wiersze dla dzieci oraz seniorzy z Klubu Senior+, którzy przygotowali dla uczestników niespodziankę w postaci gier terenowych. Literacką i muzyczną oprawę zapewnili wałbrzyska pisarka wierszy i bajek dla dzieci Irena Raszka, Krzysztof Kinas oraz Adam Misztal. Klub Senior Plus.
Piotr Kucznir i Agnieszka Łabuz
„Ściśle tajne. Tajemnice Regionu i Zamku Czocha”
spotkanie autorskie
28 maja 2024
28. maja w Galerii po Atlantami w ramach SPOTKAŃ Z REGIONEM zebrali się miłośnicy lokalnej historii. Agnieszka Łabuz i Piotr Kucznir opowiadali o tym, co można wyczytać z dokumentów opatrzonych nagłówkiem „ŚCIŚLE TAJNE”. Prelekcji towarzyszyły slajdy ze zdjęciami i fragmentami z dokumentów. Zebrani wysłuchali z zainteresowaniem m.in. o Zamku Czocha i Wałbrzychu. Na koniec był czas na pytania i autografy.
DKF Smejlis et Cetera
(spotkanie)
24 maja 2024
W dniu 24 maja w naszym DKF-ie Smejlis et Cetera – omawialiśmy romans rycerski i oglądaliśmy jego interpretację na wesoło, w dodatku z muzyką rockową w tle. Do zobaczenia 14 czerwca (piątek) o 15.45
Martyna Wojciechowska „Roślinne dewocjonalia”
wernisaż
17 maja 2024
WYNIKI KONKURSU
„Inspiracje 4, czyli Biblioteka – miejsce na czasie”
Tydzień Bibliotek
8-11 maja 2024
Ogłoszenie wyników konkursu dla czytelników Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej „Biblioteki pod Atlantami” w Wałbrzychu pt. „Inspiracje 4, czyli Biblioteka – miejsce na czasie” organizowanego przez Wałbrzyskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Komisja Konkursowa w składzie:
Jolanta Poważyńska – Przewodnicząca Koła SBP w Wałbrzychu
Małgorzata Kusz – Zarząd Koła SBP w Wałbrzychu
Monika Majewska – Zarząd Koła SBP w Wałbrzychu.
W tym roku konkurs cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem, dlatego Komisja wyłoniła 3. Laureatów Konkursu z największą ilością punktów (na które składały się poprawne rozwiązania wraz z fotografiami okładek odgadniętych publikacji).
Laureaci:
I miejsce
Betty – 6 pt. (6 poprawnych, wyczerpujących odpowiedzi i pokaźna liczba okładek) – otrzymuje nagrodę: kartę prezentową EMPIK + upominki,
II miejsce
Agata Wojtowicz – 6 pt. (6 poprawnych odpowiedzi) – otrzymuje nagrodę: kartę prezentową EMPIK + upominki,
III miejsce
Adrian Szlembarski – 5 pt. (5 z 6 poprawnych odpowiedzi) – otrzymuje nagrodę: kartę prezentową EMPIK + upominki.
Odbiór nagród nastąpi po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z Organizatorem, w siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w dniach 15.05 -17.05.24 r.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wspólną zabawę!!!
Zapraszamy za rok
Przy tworzeniu prezentacji w konkursie „Inspiracje na Tydzień Bibliotek” wykorzystano, za ich zgodą, wizerunki pracowników Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego, Pracowni Komputerowej oraz samej Wicedyrektorki PiMBP „Biblioteka pod Atlantami”!!!
Za udział i pomoc wszystkim serdecznie dziękujemy!!!
I Literacki Piknik pod Chmurką w Ogrodach Muzeum Porcelany
Tydzień Bibliotek
11 maja 2024
Impreza kończąca Tydzień Bibliotek ph. „Biblioteka – miejsce na czasie!”. Spotkanie odbyło się 11 maja w Ogrodach Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Współorganizowałyśmy je z Fundacją INCEPTUM i Klubem Mela. Żyj z Entuzjazmem. W programie zaplanowano ukraińską rozgrzewkę (zajęcia ruchowe w języku polskim i ukraińskim), zabawy literackie (wiersze, limeryki, lepieje), wspólne biesiadowanie uatrakcyjnione występami zespołu wokalnego „Nutki Kawki” oraz tańcami z szarfą seniorek z Klubu Mela. Żyj z Entuzjazmem. Impreza z słodkim akcentem tj. wierszami karmelkowymi i ciastkiem Basia ufundowanym przez Cukiernię Oleńka.
Agnieszka Jeż – spotkanie autorskie
Tydzień Bibliotek
10 maja 2024
10 maja w ramach Tygodnia Bibliotek gościliśmy Agnieszkę Jeż, pisarkę felietonistkę, autorkę powieści obyczajowych, historycznych i kryminalnych. Akcja jej najnowszego cyklu kryminalnego „Sprawy Soni Kranz” rozgrywa się w Mieroszowie.
Do napisania zarówno kryminału, jak i powieści obyczajowo-historycznej zainspirowała autorkę otaczająca rzeczywistość, a przeżyte historie przenoszone są na papier. Jest zwolenniczką weryzmu, czyli odwzorowywania rzeczywistości. Bardzo intensywnie prowadzi nasłuch, chodzi, jeździ, obserwuje, bywa, że podsłuchuje. Ma potrzebę zanurzenia się w zwyczajnym życiu. I ono tak wygląda w powieściach, które tworzy – stara się zmyślać jak najmniej. Dlatego też bohaterowie książek, przedstawione sytuacje, niektóre dialogi są inspirowane rzeczywistymi wydarzeniami.
Na zakończenie spotkania nie zabrakło zdjęć, autografów i prywatnej rozmowy z czytelnikami.
Dziękujemy Agnieszce Jeż oraz uczestnikom spotkania, za świętowanie z nami Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.
II Wałbrzyskie Czytanie – fragmenty książek Olgi Tokarczuk
Tydzień Bibliotek
8 maja 2024
W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 8. maja „Biblioteka pod Atlantami” zorganizowała II edycję Wałbrzyskiego Czytania. Zaproszeni goście zaprezentowali fragmenty książek Olgi Tokarczuk. Wybór dzieł Noblistki był związany z wydaniem przez bibliotekę Jej bibliografii, obejmującej lata 1993-2022. W trakcie spotkania Karolina Oschia-Zalas wykonała swoje utwory słowno-muzyczne. Wieczór był okazją nie tylko do przypomnienia sobie twórczości Olgi Tokarczuk, ale także zachętą do sięgania do tych książek.
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
Tydzień Bibliotek
8 maja 2024
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to wielkie święto dla naszej instytucji. Na uroczystości oprócz Pracowników biblioteki zaszczycili nas swoim przybyciem Wiceprezydent Wałbrzycha Pani Anna Elżbieciak-Stec, radna Pani Małgorzata Wiłkomirska oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Otrzymaliśmy również piękne życzenia od Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Moniki Wielichowskiej, od Prezydenta Miasta Wałbrzych Pana Romana Szełemeja oraz Posłanki na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pani Sylwii Bielawskiej. Wszystkim serdecznie dziękujemy, a Bibliotekarzom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego.
Iwona Mesjasz (Matuszkiewicz)
spotkanie autorskie
26 kwietnia 2024
ks. Marek Bożek
„Perła architektury Langhansa – tajemnicza historia Ewangelickiego Kościoła Zbawiciela w Wałbrzychu”
Spotkania z Regionem
23 kwietnia 2024
SPOTKANIE Z REGIONEM zatytułowane „Perła architektury Langhansa” zgromadziło w Galerii pod Atlantami dużą ilość zainteresowanych osób. Ksiądz Marek Bożek, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wałbrzychu, przybliżył historię ewangelicyzmu w Wałbrzychu na tle ogólnych wydarzeń. Przedstawił też dzieje budowy Kościoła Zbawiciela, jej projektantów, fundatorów i budowniczych. Opowiedział ponadto o tajemnicach, które odnalazł w dawnych kronikach parafii i o zaskakujących „niespodziankach”, jakie kryje sama świątynia.
Na spotkaniu można było również zobaczyć cenne materiały historyczne z archiwum parafialnego
Marta Abramowicz
spotkanie autorskie
15 kwietnia 2024
W Galerii na spotkaniu autorskim gościliśmy Martę Abramowicz – autorkę reportaży „Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”. Jej książki doceniane są za bezkompromisowe ujawnianie prawdy i za empatię, z jaką pisze o swoich bohaterkach i bohaterach. Lubi kontakt z czytelnikami i czytelniczkami. Tym razem zabrała nas w podróż do Irlandii, żebyśmy mogli się sobie lepiej przyjrzeć.
Barbara Ludkiewicz „Kobiety o Kobietach” – wystawa malarstwa
(wernisaż)
12 kwietnia 2024
W galerii pod Atlantami o godz. 17.00 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Barbary Ludkiewicz „Kobiety o Kobietach”. Wystawę można było oglądać do 11 maja.
ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI
Rok Czesława Miłosza
Poetycki Region
21 marca 2024
21 marca z okazji Roku Czesława Miłosza i Światowego Dnia Poezji w Galerii pod Atlantami odbył się wieczorek poetycki pod hasłem „I cała ziemia jest niby poemat”, nawiązującym do wiersza Noblisty. Licznie zgromadzili się twórcy z regionu wałbrzyskiego, którzy zaprezentowali swoje utwory: Danuta Orska, Elżbieta Gargała, Lidia Gil, Anna Habdas-Czujko, Wiesława Raczkiewicz, Barbara Malinowska, Elżbieta Rosicka, Roman Gileta, Andrzej Niżewski, Gwidon Hefid, Tamara Hebes, Jacek Ślaziński, Krzysztof Kobielec i Włodzimierz Brzeziński. Ten ostatni wystąpił w podwójnej roli – poety i muzyka. Wiersze zmarłych poetów – Mariana Jachimowicza, Marty Gąsiorowskiej i Zdzisława Władysława Żurka – przeczytała Barbara Ziółkowska. Swój debiut poetycki miała Patrycja Purgał, która specjalnie przyjechała z Legnicy. Cały wieczór był wyśmienitą okazją do zapoznania się z różnorodnością twórczości poetów naszego regionu.
Małgorzata Lebda
spotkanie autorskie
13 marca 2024
W Galerii pod Atlantami gościliśmy autorkę nagradzanych książek poetyckich oraz debiutanckiej powieści „Łakome” (2023). Małgorzata Lebda, to także redaktorka, naukowczyni, felietonistka, animatorka kultury, ultramaratonka. Spotkanie poprowadziła dr Sonia Kamińska-Tarkowska. Czytelnicy mogli porozmawiać z autorką i kupić książkę.
Hubert Klimko-Dobrzaniecki
spotkanie autorskie
11 marca 2024
11 marca zaprosiliśmy do Czytelni Czasopism na spotkanie z Hubertem Klimko–Dobrzanieckim, pisarzem i filmowcem, który w tym roku obchodzi 25-lecie działalności artystycznej. Twórca opowiedział między innymi o swojej najnowszej książce „Fisharmonia. Snówpowiązałka”, która powstawała przez 52 lata. Historia rodzinna stała się pretekstem do powstania książki o rodzinie, która jest i nie jest rodziną autora. Na spotkaniu nie zabrakło też wielu opowieści o innych książkach i anegdot z barwnego życia pisarza. Na koniec czytelnicy mogli porozmawiać z autorem i uzyskać autografy.
Joanna Jarecka-Gomez
spotkanie autorskie
6 marca 2024
6 marca od godz. 17.00 gościliśmy w Galerii pod Atlantami Joannę Jarecką-Gomez – urodzoną w Krakowie absolwentkę filologii romańskiej na UJ i nauk politycznych w Brukseli. Pani Joanna jest unijnym ekspertem w sprawach międzynarodowych i dyrektorem departamentu spraw zagranicznych. To również autorka „Jaguey i inne opowiadania” oraz „Nazar i inne opowiadania”, tomiku poezji „Koty dla mojej mamy” oraz powieści „Ewa i Europa”. Zna biegle siedem języków obcych. Mieszka na stałe w Brukseli.
ROK MŁODZIEŻY
„Literatura bliżej młodzieży, młodzież bliżej literatury. Każdy może…”
27 lutego 2024
27 lutego Dział dla Dorosłych rozpoczął cykl spotkań pn. „Literatura bliżej młodzieży, młodzież bliżej literatury. Każdy może…”. Ten czytelniczy projekt jest jedną z inicjatyw dedykowanych młodym czytelnikom w ramach ROKU MŁODZIEŻY. Biblioterapeutka, dyrektorka Policealnego Studium Animatorów Kultury „SKiBA” we Wrocławiu, Ewa Kramarczyk wprowadziła młodzież ZSP nr 1 w Wałbrzychu w świat sprawczości i mocy oddziaływania literatury. Poznali książki „Mój czarny pies Depresja” i „Życie pod psem, który wabi się Depresja”. Wspólnie wypracowali strategie jak zmagać się z depresją i wspierać kogoś bliskiego. Ideą cyklu są spotkania wokół literatury i zagadnień, którą wybiera młodzież. Dzisiejsze wydarzenie zbiegło się w obchodzonym w dniach 21.02-28.02 Tygodniem Zdrowia Psychicznego.
Wystawa Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego
VIII Wałbrzyski Weekend Fotografii
(wernisaż)
23 lutego 2024
W Galerii pod Atlantami odbył się wernisaż zbiorowej wystawy Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego pt. O ŻYCIU – prace inspirowane są książką Zyty Rudzkiej – „Ten się śmieje kto ma zęby” (Literacka Nagroda NIKE 2023). Wystawa prezentowana jest w ramach VIII Wałbrzyskiego Weekendu Fotografii (2024).
Literowanie na Śniadanie
VIII edycja Powiatowego Konkursu
21 lutego 2024
21 lutego, w Dniu Języka Ojczystego, odbyła się VIII edycja Powiatowego Konkursu Literowanie na śniadanie. Uczniowie klas V, z dziesięciu wałbrzyskich szkół rywalizowało w pięciu konkurencjach o tytuł Mistrza Literowania. Każdy uczestnik musiał wykazać się m.in doskonałą znajomością ortografii, potrafił wskazać błędy językowe oraz znał znaczenie wyrazów dawnych. Wszyscy jak zawsze byli bardzo dobrze przygotowani i jury skrupulatnie musiało przeliczyć wszystkie punkty, aby wskazać zwycięzcę.
Tytuł oraz nagrodę główną otrzymała Martyna Patalon z ZSz-P nr 8. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy nauczycielom za przygotowanie podopiecznych do Konkursu.
https://www.facebook.com/reel/10971834649305731
Warsztaty „Od Wisławy do Melchiora – zabawy literackie!”
21 lutego 2024
W środę, 21 lutego 2024 roku, w ramach Projektu Noc Bibliotek Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, zorganizowano warsztaty ph.: „Od Wisławy do Melchiora – zabawy literackie!”, związane z tworzeniem MOSKALIKÓW.
Spotkanie zorganizowano z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, w którym udział wzięli członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki i Audiobooka przy wsparciu wolontariatu.
Powstało wiele różnych, ciekawych pomysłów, które zostały utrwalone na piśmie, a zostaną wyeksponowane na mini wystawie. Wydarzenie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem i mamy nadzieję, że informacje przekazane w trakcie tych warsztatów pozostaną z uczestnikami na dłużej.
Warsztaty dla lokalnej grupy projektowej odbyły się Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej „Bibliotece pod Atlantami” w Wałbrzychu.
Kto powiedział, że Klub Książki
to nudziarstwo do potęgi
temu spadnie wnet peruka
pod figurą u Mitręgi.
*
Kto powie, że bibliotekarz
wśród zawodów się nie liczy
temu nie pomoże lekarz
przed wędrówką do kaplicy.
*
A kto powie, że w „Atlantach”
brak na półkach jakiejś książki
ten oberwie rózgą w czoło
i pojedzie na Powązki.
*
Kto powiedział, że w Wałbrzychu
Nie ma żadnej ładnej panny
tego złapie bies po cichu
pod kościołem Świętej Anny.
*
Kto powiedział, że górnicy
są to ludzie małej wiary
ten dostanie w potylicę
pod kościołem u Barbary.
*
Kto powiedział, że rodaków
na obczyźnie zło spotyka
ten niech strzeże się wojaków
przed parafią Robotnika.
*
Kto powiedział, że seniorzy
mają zawsze smutne miny
tego smarkacz upokorzy
na parafii u Rodziny.
*
Kto mi powie, że nie Wałbrzych
najfajniejszym miastem świata
skończy w szczurzych norach
pod kościołem u prałata.
*
Kto powiedział, że w Wałbrzychu
lepsze wkrótce będzie życie
ten dostanie w dziób po cichu
na cmentarzu, aż w Madrycie.
*
Kto powiedział, że w ratuszu
sprawy szybko się załatwia
ten obudzi się bez uszu
przy najbliższej mu parafii
*
Kto powiedział, że Zdrój Stary
nie jest wcale zrujnowany
tego złapie się za bary
pod kaplicą świętej Anny.
https://www.facebook.com/reel/1516432592423201
CEO https://www.facebook.com/fundacjaCEO/
Monika Anna Oleksa i Wiesław Zalas
spotkanie autorskie
5 lutego 2024
W Galerii pod Atlantami gościliśmy na spotkaniu autorskim Monikę Annę Oleksa i Wiesława Zalasa. Był to wyjątkowy wieczór, uczestniczyli w nim przyjaciele i sympatycy twórczości Pani Moniki i Pana Wiesława.
Autorka podzieliła się ze zgromadzonymi różnymi przemyśleniami, zarówno prywatnymi, jak i literackimi, w cyklu „Dobre Myśli Do Kawy”.
Na spotkaniu można było obejrzeć zeszyty z rękopisami pisarki. Spotkanie odbyło się w przed dzień premiery książki „Dom w którym zamieszkała miłość”.
Poezję śpiewaną z autorskiego tomiku „Powrót”, przy akompaniamencie gitary zaprezentował Wiesław Zalas.
Po spotkaniu w formie słowno-muzycznego koncertu można było porozmawiać z autorami i zdobyć ich autografy.
Cytat z książki:
„Nie ma przypadkowych spotkań, i ludzie też nie stają na drodze naszego życia, ot tak. Każdy człowiek zostaje nam dany po coś, aby czymś nas ubogacić, dopełnić, coś pokazać czy uświadomić. Poprzez ludzi dostajemy od życia tysiące szans na to, aby stać się lepszym człowiekiem, lub aby temu człowiekowi pokazać coś, czego on do tej pory nie dostrzegł”.
Samotność ma twoje imię Monika A. Oleksa.
„Wałbrzyskie zagłębie porcelanowe żyje we wspomnieniach”
(spotkanie promujące książkę)
31 stycznia 2024
31 stycznia „Biblioteka pod Atlantami” i Stowarzyszenie Ceramików Polskich zaprosili na wyjątkowe wydarzenie. W programie znalazła się promocja książki „Wałbrzyskie zagłębie porcelanowe żyje we wspomnieniach” oraz premierowy pokaz filmu „Wałbrzyska Giełda Ceramiki i Porcelany”. Przedstawiciele Stowarzyszenia Ceramików Polskich podziękowali wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania publikacji, każdy z nich otrzymał swój egzemplarz. Licznie przybyli goście mieli także okazję obejrzeć film dokumentalny, pokazujący cykl produkcyjny porcelany w Zakładach Porcelany Stołowej „Krzysztof”. Nie zabrakło też wspomnień osób związanych nie tylko z produkcją, ale też z kształceniem przyszłych ceramików.
„Impresje Kłodzkie”
wystawa poplenerowa (wernisaż)
19 stycznia 2024
Od 19 stycznia w Atrium Biblioteki pod Atlantami prezentowane są prace poplenerowe II. Pleneru Malarskiego w Lewinie Kłodzkim.
Wystawa potrwa do 15 lutego 2024 r.
„Wałbrzych nieowczywisty”
wystawa fotografii (wernisaż)
12 stycznia 2024
12 stycznia w Galerii pod Atlantami swoje prace zaprezentowali fotografowie z Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej. Wystawę można oglądać do 15 lutego 2024 r.
SPOTKANIA Z REGIONEM
„Depozyt” – spotkanie
z Krzysztofem Krzyżanowskim
10 stycznia 2024
10. stycznia w Galerii pod Atlantami zaprosiliśmy na pierwsze w tym roku wydarzenie z cyklu SPOTKANIA Z REGIONEM. Gościem był Krzysztof Krzyżanowski, prawnik z wykształcenia, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii. Jego najnowsza książka „Depozyt. Śledztwo w sprawie Dziennika Wojennego” to rzetelna dziennikarska robota literatury non-fiction. Autor opowiedział o dziennikarskim śledztwie, jakie przeprowadził wraz z kolegami z czasopisma „Odkrywca”. Same fakty, podane w ciekawy sposób, dlatego spotkanie wywołało żywy odzew wśród zgormadzonych.
Wydarzenie z wcześniejszych lat dostępne są na starej stronie internetowej Biblioteki pod Atlantami