Archiwum

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI
Rok Czesława Miłosza
Poetycki Region

21 marca 2024

21 marca z okazji Roku Czesława Miłosza i Światowego Dnia Poezji w Galerii pod Atlantami odbył się wieczorek poetycki pod hasłem „I cała ziemia jest niby poemat”, nawiązującym do wiersza Noblisty. Licznie zgromadzili się twórcy z regionu wałbrzyskiego, którzy zaprezentowali swoje utwory: Danuta Orska, Elżbieta Gargała, Lidia Gil, Anna Habdas-Czujko, Wiesława Raczkiewicz, Barbara Malinowska, Elżbieta Rosicka, Roman Gileta, Andrzej Niżewski, Gwidon Hefid, Tamara Hebes, Jacek Ślaziński, Krzysztof Kobielec i Włodzimierz Brzeziński. Ten ostatni wystąpił w podwójnej roli – poety i muzyka. Wiersze zmarłych poetów – Mariana Jachimowicza, Marty Gąsiorowskiej i Zdzisława Władysława Żurka – przeczytała Barbara Ziółkowska. Swój debiut poetycki miała Patrycja Purgał, która specjalnie przyjechała z Legnicy. Cały wieczór był wyśmienitą okazją do zapoznania się z różnorodnością twórczości poetów naszego regionu.

Małgorzata Lebda
spotkanie autorskie

13 marca 2024

W Galerii pod Atlantami gościliśmy autorkę nagradzanych książek poetyckich oraz debiutanckiej powieści „Łakome” (2023). Małgorzata Lebda, to także redaktorka, naukowczyni, felietonistka, animatorka kultury, ultramaratonka. Spotkanie poprowadziła dr Sonia Kamińska-Tarkowska. Czytelnicy mogli porozmawiać z autorką i kupić książkę.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki
spotkanie autorskie

11 marca 2024

11 marca zaprosiliśmy do Czytelni Czasopism na spotkanie z Hubertem Klimko–Dobrzanieckim, pisarzem i filmowcem, który w tym roku obchodzi 25-lecie działalności artystycznej. Twórca opowiedział między innymi o swojej najnowszej książce „Fisharmonia. Snówpowiązałka”, która powstawała przez 52 lata. Historia rodzinna stała się pretekstem do powstania książki o rodzinie, która jest i nie jest rodziną autora. Na spotkaniu nie zabrakło też wielu opowieści o innych książkach i anegdot z barwnego życia pisarza. Na koniec czytelnicy mogli porozmawiać z autorem i uzyskać autografy.

Joanna Jarecka-Gomez
spotkanie autorskie

6 marca 2024

6 marca od godz. 17.00 gościliśmy w Galerii pod Atlantami Joannę Jarecką-Gomez – urodzoną w Krakowie absolwentkę filologii romańskiej na UJ i nauk politycznych w Brukseli. Pani Joanna jest unijnym ekspertem w sprawach międzynarodowych i dyrektorem departamentu spraw zagranicznych. To również autorka „Jaguey i inne opowiadania” oraz „Nazar i inne opowiadania”, tomiku poezji „Koty dla mojej mamy” oraz powieści „Ewa i Europa”. Zna biegle siedem języków obcych. Mieszka na stałe w Brukseli.

ROK MŁODZIEŻY
„Literatura bliżej młodzieży, młodzież bliżej literatury. Każdy może…”

27 lutego 2024

27 lutego Dział dla Dorosłych rozpoczął cykl spotkań pn. „Literatura bliżej młodzieży, młodzież bliżej literatury. Każdy może…”. Ten czytelniczy projekt jest jedną z inicjatyw dedykowanych młodym czytelnikom w ramach ROKU MŁODZIEŻY. Biblioterapeutka, dyrektorka Policealnego Studium Animatorów Kultury „SKiBA” we Wrocławiu, Ewa Kramarczyk wprowadziła młodzież ZSP nr 1 w Wałbrzychu w świat sprawczości i mocy oddziaływania literatury. Poznali książki „Mój czarny pies Depresja” i „Życie pod psem, który wabi się Depresja”. Wspólnie wypracowali strategie jak zmagać się z depresją i wspierać kogoś bliskiego. Ideą cyklu są spotkania wokół literatury i zagadnień, którą wybiera młodzież. Dzisiejsze wydarzenie zbiegło się w obchodzonym w dniach 21.02-28.02 Tygodniem Zdrowia Psychicznego.

Wystawa Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego
VIII Wałbrzyski Weekend Fotografii
(wernisaż)

23 lutego 2024

W Galerii pod Atlantami odbył się wernisaż zbiorowej wystawy Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego pt. O ŻYCIU  – prace inspirowane są książką Zyty Rudzkiej – „Ten się śmieje kto ma zęby” (Literacka Nagroda NIKE 2023). Wystawa prezentowana jest w ramach VIII Wałbrzyskiego Weekendu Fotografii (2024).

Literowanie na Śniadanie
VIII edycja Powiatowego Konkursu

21 lutego 2024

21 lutego, w Dniu Języka Ojczystego, odbyła się VIII edycja Powiatowego Konkursu Literowanie na śniadanie. Uczniowie klas V, z dziesięciu wałbrzyskich szkół rywalizowało w pięciu konkurencjach o tytuł Mistrza Literowania. Każdy uczestnik musiał wykazać się m.in doskonałą znajomością ortografii, potrafił wskazać błędy językowe oraz znał znaczenie wyrazów dawnych. Wszyscy jak zawsze byli bardzo dobrze przygotowani i jury skrupulatnie musiało przeliczyć wszystkie punkty, aby wskazać zwycięzcę.
Tytuł oraz nagrodę główną otrzymała Martyna Patalon z ZSz-P nr 8. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy nauczycielom za przygotowanie podopiecznych do Konkursu.

https://www.facebook.com/reel/10971834649305731

Warsztaty „Od Wisławy do Melchiora – zabawy literackie!”

21 lutego 2024

W środę, 21 lutego 2024 roku, w ramach Projektu Noc Bibliotek Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, zorganizowano warsztaty ph.: „Od Wisławy do Melchiora – zabawy literackie!”, związane z tworzeniem MOSKALIKÓW.
Spotkanie zorganizowano z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, w którym udział wzięli członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki i Audiobooka przy wsparciu wolontariatu.
Powstało wiele różnych, ciekawych pomysłów, które zostały utrwalone na piśmie, a zostaną wyeksponowane na mini wystawie. Wydarzenie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem i mamy nadzieję, że informacje przekazane w trakcie tych warsztatów pozostaną z uczestnikami na dłużej.
Warsztaty dla lokalnej grupy projektowej odbyły się Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej „Bibliotece pod Atlantami” w Wałbrzychu.

Kto powiedział, że Klub Książki
to nudziarstwo do potęgi
temu spadnie wnet peruka
pod figurą u Mitręgi.
*
Kto powie, że bibliotekarz
wśród zawodów się nie liczy
temu nie pomoże lekarz
przed wędrówką do kaplicy.
*
A kto powie, że w „Atlantach”
brak na półkach jakiejś książki
ten oberwie rózgą w czoło
i pojedzie na Powązki.
*
Kto powiedział, że w Wałbrzychu
Nie ma żadnej ładnej panny
tego złapie bies po cichu
pod kościołem Świętej Anny.
*
Kto powiedział, że górnicy
są to ludzie małej wiary
ten dostanie w potylicę
pod kościołem u Barbary.
*
Kto powiedział, że rodaków
na obczyźnie zło spotyka
ten niech strzeże się wojaków
przed parafią Robotnika.
*
Kto powiedział, że seniorzy
mają zawsze smutne miny
tego smarkacz upokorzy
na parafii u Rodziny.
*
Kto mi powie, że nie Wałbrzych
najfajniejszym miastem świata
skończy w szczurzych norach
pod kościołem u prałata.
*
Kto powiedział, że w Wałbrzychu
lepsze wkrótce będzie życie
ten dostanie w dziób po cichu
na cmentarzu, aż w Madrycie.
*
Kto powiedział, że w ratuszu
sprawy szybko się załatwia
ten obudzi się bez uszu
przy najbliższej mu parafii
*
Kto powiedział, że Zdrój Stary
nie jest wcale zrujnowany
tego złapie się za bary
pod kaplicą świętej Anny.

https://www.facebook.com/reel/1516432592423201

CEO  https://www.facebook.com/fundacjaCEO/

Monika Anna Oleksa i Wiesław Zalas
spotkanie autorskie

5 lutego 2024

W Galerii pod Atlantami gościliśmy na spotkaniu autorskim Monikę Annę Oleksa i Wiesława Zalasa. Był to wyjątkowy wieczór, uczestniczyli w nim przyjaciele i sympatycy twórczości Pani Moniki i Pana Wiesława.
Autorka podzieliła się ze zgromadzonymi różnymi przemyśleniami, zarówno prywatnymi, jak i literackimi, w cyklu „Dobre Myśli Do Kawy”.
Na spotkaniu można było obejrzeć zeszyty z rękopisami pisarki. Spotkanie odbyło się w przed dzień premiery książki „Dom w którym zamieszkała miłość”.
Poezję śpiewaną z autorskiego tomiku „Powrót”, przy akompaniamencie gitary zaprezentował Wiesław Zalas.
Po spotkaniu w formie słowno-muzycznego koncertu można było porozmawiać z autorami i zdobyć ich autografy.

Cytat z książki:
„Nie ma przypadkowych spotkań, i ludzie też nie stają na drodze naszego życia, ot tak. Każdy człowiek zostaje nam dany po coś, aby czymś nas ubogacić, dopełnić, coś pokazać czy uświadomić. Poprzez ludzi dostajemy od życia tysiące szans na to, aby stać się lepszym człowiekiem, lub aby temu człowiekowi pokazać coś, czego on do tej pory nie dostrzegł”. Samotność ma twoje imię Monika A. Oleksa.

„Wałbrzyskie zagłębie porcelanowe żyje we wspomnieniach”
(spotkanie promujące książkę)

31 stycznia 2024

31 stycznia „Biblioteka pod Atlantami” i Stowarzyszenie Ceramików Polskich zaprosili na wyjątkowe wydarzenie. W programie znalazła się promocja książki „Wałbrzyskie zagłębie porcelanowe żyje we wspomnieniach” oraz premierowy pokaz filmu „Wałbrzyska Giełda Ceramiki i Porcelany”. Przedstawiciele Stowarzyszenia Ceramików Polskich podziękowali wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania publikacji, każdy z nich otrzymał swój egzemplarz. Licznie przybyli goście mieli także okazję obejrzeć film dokumentalny, pokazujący cykl produkcyjny porcelany w Zakładach Porcelany Stołowej „Krzysztof”. Nie zabrakło też wspomnień osób związanych nie tylko z produkcją, ale też z kształceniem przyszłych ceramików.

„Impresje Kłodzkie”
wystawa poplenerowa (wernisaż)

19 stycznia 2024

Od 19 stycznia w Atrium Biblioteki pod Atlantami prezentowane są prace poplenerowe II. Pleneru Malarskiego w Lewinie Kłodzkim.
Wystawa potrwa do 15 lutego 2024 r.

„Wałbrzych nieowczywisty”
wystawa fotografii (wernisaż)

12 stycznia 2024

12 stycznia w Galerii pod Atlantami swoje prace zaprezentowali fotografowie z Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej. Wystawę można oglądać do 15 lutego 2024 r.

SPOTKANIA Z REGIONEM
„Depozyt” – spotkanie
z Krzysztofem Krzyżanowskim

10 stycznia 2024

10. stycznia w Galerii pod Atlantami zaprosiliśmy na pierwsze w tym roku wydarzenie z cyklu SPOTKANIA Z REGIONEM. Gościem był Krzysztof Krzyżanowski, prawnik z wykształcenia, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii. Jego najnowsza książka „Depozyt. Śledztwo w sprawie Dziennika Wojennego” to rzetelna dziennikarska robota literatury non-fiction. Autor opowiedział o dziennikarskim śledztwie, jakie przeprowadził wraz z kolegami z czasopisma „Odkrywca”. Same fakty, podane w ciekawy sposób, dlatego spotkanie wywołało żywy odzew wśród zgormadzonych.

POŻERACZE KSIĄŻEK 2023
finał Powiatowego Konkursu Czytelniczego

13 grudnia 2023

13 grudnia dla „pożeraczy książek” nie był pechowy. Gratulujemy uczestnikom wiedzy i przygotowania. Dziękujemy Marcinowi Szczygielskiemu za spotkanie z naszymi młodymi czytelnikami. Zapraszamy do obejrzenia relacji i do udziału za rok

Werka Dobro – „Widokówki” wystawa ilustracji (wernisaż)

8 grudnia 2023

Na wernisażu o godz. 17.00 swoje prace w Galerii pod Atlantami zaprezentowała Werka Dobro. Wystawę ilustracji pt. „Widokówki” można oglądać do 8 stycznia 2024r.

„Święta Barbara wśród nas” spotkanie autorskie z księdzem kan. Tadeuszem Farysiem – promocja książki

7 grudnia 2023

7 grudnia w Galerii pod Atlantami gościem SPOTKANIA Z REGIONEM był ksiądz kan. Tadeusz Faryś, kapłan diecezji świdnickiej, kapelan „Solidarności”, autor książki pt. „Święta Barbara wśród nas”. W swojej publikacji ksiądz Faryś ukazuje nie tylko, kim była i jest św. Barbara w historii i w Kościele oraz w tradycji na przestrzeni wieków. Książka przedstawia dotąd nieopracowaną historię kultu patronki górników związaną z powstaniem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” na Dolnym Śląsku w 1980 roku. Poznajemy także historię piętnastu figurek św. Barbary, które były zainstalowane m.in. na terenie wałbrzyskich kopalni. Dlatego wśród spotkania uczestników licznie reprezentowane były stowarzyszenia górników i gwarków, nie zabrakło też przedstawicieli wałbrzyskiej „Solidarności”. Po spotkaniu była okazja do zdobycia dedykacji na podarowanych przez księdza egzemplarzach książki.

Podróże naszych czytelników – spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Wojtoniem

29 listopada 2023

Filia nr 7 na Piaskowej Górze gościła Andrzeja Wojtonia, podróżnika, z opowieścią o Francji – Wyprawa w głąb Ziemi.

Poetycki Region – Sztuka w poezji Andrzeja Saja

21 listopada 2023

21 listopada w Galerii pod Atlantami odbyło się kolejne spotkanie w ramach POETYCKIEGO REGIONU pt. „Sztuka w poezji Andrzeja Saja”. Była to promocja najnowszego tomiku tego autora „Zapatrzeni (ekfrazy i inne obrazy)”. Andrzej Saj to wrocławski miłośnik poezji, fotografii i malarstwa. Jako poeta zadebiutował tomikiem poezji w Ossolineum w 1977 roku. Jego ostatnia inicjatywa to powołanie kwartalnika „Format Literacki”.
Całość wieczoru poprowadził Roger Piaskowski – historyk sztuki, artysta malarz, autor m.in. poezji, esejów i tekstów prozatorskich. Każdy obraz, do którego powstał wiersz, opatrzył szerokim profesjonalnym komentarzem. Utwory przedstawił Bogdan Koca, aktor, reżyser, kompozytor. Był to ciepły, klimatyczny wieczór ze sztuką.

VI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Mariana Jachimowicza
gala finałowa

18 listopada 2023

18 listopada w Galerii pod Atlantami odbyła się Gala Finałowa VI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Mariana Jachimowicza. Organizatorami tego konkursu były PiMBP „Biblioteka pod Atlantami” w Wałbrzychu oraz Fundacja UWAŻNOŚĆ BYCIA. Uroczystość rozpoczął spektakl pt. „(OL)śnienia”, przygotowany do tekstów Mariana Jachimowicza przez młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu. Grupę Teatralną „Bez Antraktu” pod kierownictwem Janiny Chochłakiewicz wsparła grupa muzyczna pod opieką Jacka Pawskiego. Następnie wystąpiła Karolina Oshia, multiinstrumentalistka, malarka i fotografka. Zgromadzonych gości przywitała dyrektor „Biblioteki pod Atlantami” Renata Nowicka.
Prezes Fundacji UWAŻNOŚĆ BYCIA Zygmunt Krasuń krótko przedstawił historię konkursu. Swoimi wspomnieniami podzielili się także Roman Gileta, Elżbieta Gargała i Krzysztof Kobielec.
Jury przewodniczył Karol Maliszewski – poeta, prozaik, krytyk literacki, literaturoznawca, doktor habilitowany – profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. Wsparli go: Janina Chochłakiewicz (m.in. certyfikowana trenerka myślenia krytycznego, reżyserka teatralna i nauczycielka języka polskiego w II LO) i Gwidon Hefid (poeta). Karol Maliszewski na podstawie protokołu przedstawił krótko przebieg obrad jury.
Prace laureatów konkursu przeczytał Igor Hanusek, wolontariusz Fundacji UWAŻNOŚĆ BYCIA.

I miejsce w Konkursie
Za zestaw wierszy
Iwona Świerkula

II miejsce w Konkursie
Za zestaw wierszy
Luiza Wilczyńska

III miejsce w Konkursie
Za zestaw wierszy
Jakub Wasilewski

Nagroda specjalna Prezydenta Miasta Wałbrzycha
Za wiersz: Cztery pory Wałbrzycha
Grażyna Kulesza Szypulska
Nagroda specjalna Senator RP Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej
Za wiersz: w jachimowiczowską noc
Magda Bogusz
Nagroda specjalna Poseł RP Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej
Za wiersz: To nie muzyka
Karolina (Kala) Karmaza

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział w wydarzeniu

Ogólnopolski Dzień Biblioterapii
warsztaty dla seniorów w Bibliotece

17 listopada 2023

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Biblioterapii w dniu 17.11.2023 r. odbyły się warsztaty biblioterapeutyczne dla młodzieży IV LO w Wałbrzychu oraz użytkowników biblioteki w wieku senioralnym, które poprowadziła Pani Ewa Kramarczyk – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

„Życzę szczęścia”
spotkanie autorskie prof. Piotra Michonia

15 listopada 2023

15 XI 2023 w Galerii pod Atlantami gościliśmy na spotkaniu autorskim prof. Piotra Michonia. Spotkanie było połączone z promocją Jego najnowszej książki „Życzę szczęścia. Paradoksy, dzięki którym zastanowisz się, co w życiu ważne i pożądane”.

Poetycki Region – „Listopadowe czytanie wierszy”

13 listopada 2023

13 listopada zaprosiliśmy do Galerii pod Atlantami na „Listopadowe czytanie wierszy, czyli spotkanie z poezją i jej twórcami”. Swoje utwory zaprezentowali poeci z regionu wałbrzyskiego: Teresa Zalewska, Lilianna Gronuś, Lidia Gil, Elżbieta Gargała, Danuta Orska, Włodzimierz Brzeziński i Krzysztof Kobielec. Spotkanie było także okazją do wspomnień zmarłego 3 czerwca 2022 roku Adama Wolańczyka – aktora teatralnego i filmowego, poety, osobowości wałbrzyskiego świata kultury. Jego wiersze przybliżyła zebranym Barbara Ziółkowska. O oprawę muzyczną wieczoru zadbali Wołodia Łotocki, Włodzimierz Brzeziński i Jan Krzyśków.

„Kresowa Atlantyda”
spotkanie autorskie
prof. Stanisława Sławomira Niciei

7 listopada 2023

7 listopada w Galerii pod Atlantami odbyło się spotkanie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją. Odsłona „Kresowej Atlantydy” stanowiła część V Gali Kresowej. Współorganizatorami byli: Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód Oddział w Wałbrzychu oraz Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego. Po spotkaniu można było kupić książki autorstwa prof. Niciei.

Poetycki Region – spotkanie z Jarosławem Barańczakiem

24 października 2023

24 października w ramach cyklu spotkań Poetycki Region gościliśmy w Czytelni Czasopism Jarosława Barańczaka – poetę urodzonego w Wałbrzychu. Debiutował on w 1978 r. w tygodniku „Nadodrze”. Opublikował 2 tomiki poetyckie: „Znak” (2021) i „Bruzdy wyryte rydwanem” (2023).

XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki

23-25 października 2023

Wałbrzyską edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki pod hasłem „Nauka porusza”, nawiązującym do Roku Mikołaja Kopernika zainaugurował wykład „Mikrobiologiczna strona zmian klimatycznych – Candida auris”, wygłoszony w Bibliotece pod Atlantami przez dra Emila Palucha z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Do końca tygodnia w różnych miejscach naszego miasta odbywały się nie mniej ciekawe warsztaty, pokazy, wykłady i prelekcje. Jednym z tych wydarzeń w bibliotece były warsztaty „Legiony Rzymskie najsprawniejszą machiną wojenną starożytności”. Trzej studenci Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu pod przewodnictwem sierż. Jakuba Kołodzieja w bardzo ciekawy sposób przybliżyli uczniom klasy 7, PSP 2 czasy starożytnego cesarstwa rzymskiego I w n.e.

Wystawa Liliany Gronuś

17 października 2023 (wernisaż)

17 paździenika miał miejsce wernisaż otwierający wystawę Liliany Gronuś z okazji 20 lat jej działalności artystycznej. Wystawa potrwa do 17 listopada w bibliotecznym atrium na parterze.

TYDZIEŃ Z REGIONEM „Filmowy Wałbrzych”

16-20 października 2023

Tegoroczny TYDZIEŃ Z REGIONEM nie tylko pokazał, jaki obraz naszego miasta został utrwalony na taśmie filmowej, ale był także okazją do osobistych refleksji. Na początek w poniedziałek 16.10. w Czytelni Czasopism Artur Szałkowski przybliżył kulisy powstawania filmów, które obserwował jako dziennikarz. We wtorek 17.10. przed południem zaprosiliśmy na spacer filmowy po Śródmieściu pn. „Na tropie plenerów i kadrów”, a po południu w Multimedialnej Filii Bibliotecznej na Podzamczu Magdalena Woch wygłosiła wykład „Wałbrzych literacki i filmowy”. W środę 18.10. w Czytelni Czasopism prezentacja „Zapomniana historia wałbrzyskich kin” stała się pretekstem do wspomnień zgromadzonych osób. W czwartek 19.10. w Filii nr 5 z oddziałem dziecięcym na Sobięcinie odbyło się spotkanie DKF, które poprowadzili dr Tomasz Smejlis i Michał Cetera. Panowie opowiadali o filmach kręconych w przestrzeni miejskiej Wałbrzycha. Na zakończenie TYGODNIA Z REGIONEM w piątek 20.10. odbyło się spotkanie z Lechem Molińskim – animatorem kultury, organizatorem wydarzeń filmowych, prezesem Wrocławskiej Fundacji Filmowej. Tydzień z Regionem zorganizowano przy wsparciu finansowym z Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.

„STANY SKUPIENIA” – wystawa fotografii Alka Ziółkowskiego

13 października 2023 (wernisaż)

13 października w Galerii pod Atlantami odbył się wernisaż wystawy fotografii Alka Ziółkowskiego pt. „STANY SKUPIENIA”. Autor zdjęć to członek założyciel Wałbrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego (1982) oraz Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK (2011). Prace Alka Ziółkowskiego były prezentowane podczas wielu wystaw indywidualnych, a za swoją działalność na tym polu był wielokrotnie nagradzany. Wystawę można oglądać od 13.10. do 24.11.!

Podróże naszych czytelników – spotkanie z Andrzejem Wojtoniem

11 października 2023

Noc Bibliotek 2023

7 października 2023

Noc Bibliotek dobiegła końca, więc pora podsumować wszystkie dzisiejsze wydarzenia! Najpierw z pomocą Detektyw Książki wyszkoliliśmy grono Małych Tajnych Agentów. Następnie dzieci miały okazję obejrzeć straszny film familijny. Później Adrian.Bednarek opowiedział nam, jak wygląda proces tworzenia umysłu fikcyjnego mordercy. A na zakończenie… najwytrwalsi uczestnicy obejrzeli ekranizację znanej powieści Agaty Christie!

Spotkanie autorskie Jolanty M. Kalety

6 października 2023

6 października w Galerii pod Atlantami czytelnicy spotkali się z Jolantą Marią Kaletą, autorką książek fantasy, science fiction, kryminałów, powieści sensacyjnych, historycznych, przygodowych, książek o tematyce obyczajowej, autorką reportaży. Podczas spotkania można było kupić książki autorki.

Wałbrzyska Galeria Rzeźby Plenerowej. Spotkanie z Justyną Kwiecińską

3 października 2023

3 października gościliśmy Justynę Michelle Kwiecińską animatorkę kultury pochodzącą z Wałbrzycha piszącą i popularyzującą w kraju Wałbrzyską Galerię Rzeźby Plenerowej. Brała udział w wystawie „Oś czasu – Maria Bór Myśliborska” w 2022 roku.

BIBLIOKREACJE 8, CZYLI FANTASTYCZNA BIBLIOTEKA

28 września 2023

28 września w budynku głównym biblioteki odbyła się konferencja BIBLIOKREACJE 8, CZYLI FANTASTYCZNA BIBLIOTEKA. Udział w niej wzięli przede wszystkim bibliotekarze placówek z terenu powiatu wałbrzyskiego, a dzięki formule hybrydowej online uczestniczyli także inni zainteresowani tematem. Część wykładowa była transmitowana na żywo. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była literatura fantasy i science fiction, która jest obecnie bardzo popularna. Stanowi również znakomitą bazę dla bibliotekarzy do wielu działań, które z powodzeniem można wprowadzić do oferty bibliotecznej i tym samym przyciągnąć odbiorców w różnym wieku, w tym szczególnie młodzież. Współorganizatorem konferencji była Fundacja Good Culture działająca przy Good Books (https://goodbooks.pl), a partnerem wydarzenia Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Koło Wałbrzych.

Narodowe Czytanie 2023

9 września 2023

W Filii nr 7 (Piaskowa Góra) fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” odczytali m.in. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, Przewodnicząca Rady Miasta Maria Romańska, nasi Czytelnicy oraz goście związani z wałbrzyską kulturą.

„Retrospekcja” – wystawa obrazów Jerzego Borowskiego

6 września 2023 – wernisaż

Wystawę malarstwa wałbrzyskiego artysty Jerzego Borowskiego można było oglądać do 6 października.

Po zdrowie do biblioteki

10 lipca 2023

W Czytelni Czasopism odbyło się spotkanie, na którym rozmawiano o zdrowiu kobiet i dbaniu o naturalne piękno. Dodatkową atrakcją było testowanie kosmetyków, degustacja produktów, losowanie nagród. Spotkanie prowadziły: Olena Sidlovska – technik – kosmetolog, wykładowczyni wizażu w Policealnej Szkole Żak; Larysa Lubchuk – ekspertka zdrowego odżywiania; Ludmiła Sul – masażystka.

„Obudź w sobie artystę”
wystawa w atrium

23 czerwca 2023

W naszym atrium podziwiać można wystawę prac dzieci biorących udział w zajęciach z cyklu „Obudź w sobie artystę”. Zajęcia odbywały się w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym. Prace można oglądać do końca sierpnia.

Akademia Pogodnego Seniora
Twórczość Aleksandra Fredry łączy pokolenia

22 czerwca 2023

Czerwcowe popołudnie upłynęło na zadumie nad złożoną naturą kobiet. Kto mógł w bardziej żartobliwy, ale pełen wyrozumiałości sposób snuć opowieść o płci pięknej? Hrabia Aleksander Fredro, a właściwie jego słowami uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Wałbrzychu pod opieką Pań Dominiki i Marzeny. Nasz słynny komediopisarz, którego ponadczasowa twórczość sama w sobie stanowi niepowtarzalną, odrębną kategorię okazuje się atrakcyjny dla kolejnych pokoleń. Udowodnili to młodzi aktorzy swoim skierowanym do seniorów przedstawieniem „Kobieta pół żartem, pół serio”, przygotowanym na podstawie tekstów Fredry. Były domalowane wąsy, ukłony i całowania w rączkę, ale przede wszystkim dużo zabawy.

Akademia Pogodnego Seniora
Zaczarowany świat Słowian

22 czerwca 2023

Warsztaty tworzenia smużek ziołowych w rytmie agm (mantr) słowiańskich Smużka to kadzidło słowiańskie, tworzone z intencją (wyzwolenia z choroby, kłopotów, zapewnienia pomyślności na nowej drodze życia). Wykonywana jest z polnych i ogrodowych ziół i kwiatów. Smużki stosowano do rytualnego okadzania domostw, wrzucano je również do ogniska np. w czasie Święta Kupały. To od osoby, która tworzy smużkę zależy jakie będzie ona miała właściwości i moc. Rytuał palenia ziół ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest to, że nic nie kosztuje. Wiązki smugowe można zrobić samemu i jest to przyjemna i wyciszająca aktywność. Wspólne tworzenie smużek na warsztatach w Bibliotece przerodziło się w małe święto.

Warto zapoznać się z roślinami najbardziej cenionymi przez naszych przodków:
Przykłady ziół słowiańskich i ich właściwości:
Rumianek – silny antydepresant
Melisa – uspokaja, oczyszcza duchowo
Lawenda – koi nerwy
Nagietek – wnosi harmonię w uczuciach
Koper – przynosi szczęście, ochrania
Szałwia – oczyszcza negatywną energię z ludzi i otaczających przedmiotów
Płatki róż – uspokajają, przynoszą miłość, pomagają w medytacji
Mięta pieprzowa – rozluźnia nerwy

VIII Przegląd Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży

19 czerwca 2023

19 czerwca w Multimedialnej Filii Bibliotecznej PiMBP „Biblioteki pod Atlantami” mieliśmy przyjemność podsumować VIII Przegląd Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży oraz wręczyć Laureatom egzemplarze publikacji, w której znalazły się ich teksty.
Uroczystą galę uatrakcyjniła inscenizacja pt. „Z pamiętnika Księżnej Daisy” przygotowana przez uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu. Prezentacja o charakterze słowno-muzyczno-tanecznym została opracowana przez Grażynę Wołkowską i Marzenę Marcinkowską.
Jesteśmy dumni z naszych młodych, wałbrzyskich talentów i mamy nadzieję, że któregoś dnia ich książki zagoszczą na półkach naszej biblioteki.

Teraz jednak chcielibyśmy jeszcze raz oficjalnie pogratulować Laureatom Przeglądu! Są to:
• Julia Batorska, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 w Wałbrzychu
• Eliza Długoszewska, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 w Wałbrzychu
• Hanna Górniak, Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 6 w Wałbrzychu
• Monika Kamińska, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 w Wałbrzychu
• Witold Koziński, Szkoła Podstawowa w Porębie
• Aleksandra Kurasińska, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 w Wałbrzychu
• Nina Małecka, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 w Wałbrzychu
• Maja Raszka, Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3 w Wałbrzychu
• Alicja Rybińska, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 w Wałbrzychu
• Emilia Sarnowska, Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 6 w Wałbrzychu
• Kacper Stachoń, Szkoła Podstawowa w Porębie
• Aleksandra Wieczorek, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 w Wałbrzychu

Wyróżnienia dla uczniów za udział w Przeglądzie otrzymały:
• Anna Wasąg, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 w Wałbrzychu
• Klaudia Kurowska, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 w Wałbrzychu

Życzymy powodzenia w dalszym rozwoju twórczym!

Spotkanie z Renatą Madziarą

13 czerwca 2023

Spotkanie z Romualdem Owczarkiem

2 czerwca 2023

O godzinie 17.00 w Multimedialnej Filii Bibliotecznej odbyło się spotkanie z Romualdem Owczarkiem (wałbrzyskim badaczem archiwalnych dokumentów wojennych), na którym autor promował swoją najnowszą książkę „Tajemnicze archiwa Riese”. Książka ukazuje jego najnowsze wyniki badań. Spotkanie zorganizowano pod patronatem Wydawnictwa TECHNOL, które od lat wydaje książki związane m.in. z militarnymi zagadkami II wojny światowej.

Być jak księżna Daisy. Promocja książki autorstwa Mateusza Mykytyszyna oraz Kamili Świerczyńskiej

30 maja 2023

Czy warto czynić dobro? Ile komnat i okien jest w Zamku Książ? Na te i wiele innych pytań odpowiadali dzieciom goście: Mateusz Mykytyszyn i Kamila Świerczyńska – autorzy książki „Być jak księżna Daisy”. Podczas spotkania uczniowie klas II ZSz-P nr 2 oraz ZSz-P nr 5 mogli przeczytać fragmenty książki i przenieść się w tamten magiczny, dworski czas. Książkę, która zauroczyła nie tylko uczniów można było zakupić i otrzymać dedykację. Dziękujemy dzieciom za zaangażowanie podczas spotkania i autorom za bardzo kreatywne i twórcze prowadzenie spotkania.

Listy do Sali:
Życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy

24 maja 2023

O godz. 17:00 w Multimedialnej Filii Bibliotecznej miał miejsce wernisaż wystawy „Listy do Sali: Życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy”. Gościem wydarzenia była pani Agnieszka Dobkiewicz – dziennikarka, autorka książek i znawczyni historii obozowej. Spotkanie prowadziła Sława Janiszewska – kierownik Działu Informacji Naukowej i Czytelń oraz miłośniczka regionu. Wystawa, która pojawiła się w bibliotece, powstała w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych, skąd później wyruszyła w podróż po świecie, by w końcu trafić także do Polski. Inicjatorką sprowadzenia wystawy na Dolny Śląsk była Agnieszka Dobkiewicz. Ekspozycja przedstawia historie Sali – szesnastoletniej Żydówki, która zgłosiła się do obozu pracy, by ocalić przed tym losem swoją starszą siostrę. Listy otrzymywane przez nią od bliskich w czasie pobytu w obozach stały się źródłem wiedzy o życiu młodych kobiet, które doświadczyły okrucieństwa II Wojny Światowej. Wspomnienia Sali są nie tylko cennym przekazem historycznym, ale także intymnym portretem uczuć dziewczyny, próbującej odnaleźć się w przerażającej obozowej rzeczywistości. Dzięki rozmowie z Agnieszką Dobkiewicz – autorką m.in. Książki „Dziewczyny z Gross-Rosen” – uczestnicy spotkania mogli bliżej poznać historię Sali oraz posłuchać o życiu innych kobiet tamtego okresu. Pisarka opowiedziała także o tym, co działo się z Sali po wojnie: o przyjeździe do Wałbrzycha, miłości, poszukiwaniu rodziny oraz bliskości i siotrzeństwie, jakie nawiązywały się między byłymi więźniarkami obozów. Spotkanie to było okazją nie tylko do bliższego zrozumienia historii regionu, ale także do przypomnienia sobie, że o zbrodniach II Wojny Światowej należy mówić, by uchronić tych, którzy ich doświadczyli, od zapomnienia.

Tydzień Bibliotek

8-15 maja 2023

W dniach 8-15 maja odbyła się kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek. Tydzień rozpoczęliśmy uroczystą galą, podczas której życzenia złożyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych.

Podczas Tygodnia Bibliotek zaprosiliśmy naszych Czytelników m.in. na:
– happening i pasowanie uczniów klas I na czytelnika,
– jubileusz pięciu lat nowej siedziby Filii nr 5 na Sobięcinie,
– wernisaż wystawy „Tam gdzie rosną stokrotki” Barbary M. Malinowskiej,
– I Wałbrzyskie Czytanie, podczas którego czytaliśmy fragmenty pamiętników Księżnej Daisy,
– spotkanie autorskie Danuty Górlaskiej-Nowak,
– finał konkursu „Mistrz Pięknego Czytania”,
– akcję #PRZYNIEŚ_MNIE_DO_BIBLIOTEKI.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym świętowaniu i zapraszamy za rok.

Konkurs Wiedzy o Księżnej Daisy von Pless

27 kwietnia 2023 roku (czwartek) o godz. 10:00 w Galerii pod Atlantami został przeprowadzony Powiatowy Konkurs Historyczny „Być jak księżna Daisy”. W konkursie uczestniczyli uczniowie klas VI – VIII wałbrzyskich szkół podstawowych. Z tymi samymi zadaniami konkursowymi zmierzyli się uczniowie szkół podstawowych powiatu pszczyńskiego, ponieważ ten edukacyjny projekt, nawiązujący do Roku Daisy, to efekt współpracy miast partnerskich Pszczyna – Wałbrzych. Organizatorami konkursu były: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka Pod Atlantami” w Wałbrzychu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie.

Do konkursu w Wałbrzychu zgłosiło się 14 uczniów z 5 szkół.
I miejsce – Klara Rejman (ZSP nr 3)
II miejsce – Monik Kamińska (PSP nr 28 im. Jana Pawła II)
III miejsce – Aneta Urban (ZSP nr 7)

Spotkanie autorskie Gwidona Hefida

18 kwietnia w Galerii pod Atlantami odbyło się spotkanie autorskie Gwidona Hefida, na którym autor promował swoją najnowszą książkę „Poezja smaku”, a także częstował licznie przybyłych gości wegańskimi – pysznymi! – potrawami.

Spotkanie autorskie Moniki Bisek-Grąz

4 kwietnia w Galerii pod Atlantami odbyło się spotkanie autorskie Moniki Bisek-Grąz, na którym autorka promowała swoją najnowsza powieść „Przystanek”.

Spotkanie autorskie Barbary Pietruszczak

30 marca w Multimedialnej Filii Bibliotecznej na Podzamczu odbyło się spotkanie z dziennikarką Barbarą Pietruszczak, autorką książek o ciałopozytywności.

Spotkanie z Alicją Niewczas „Praga”

23 marca w Fonotece odbyło się spotkanie z licencjonowanym przewodnikiem Alicją Niewczas, która opowiedziała o stolicy naszych południowych sąsiadów.

Finał konkursu literackiego „Śladami księżnej Daisy”

23 marca w Galerii pod Atlantami odbył się finał konkursu literackiego „Śladami księżnej Daisy”. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do zapoznania się z postacią i historią księżnej Daisy, popularyzacją jej działań charytatywnych w naszym regionie oraz rozwijanie działalności twórczej i prezentowanie własnych obserwacji i przemyśleń przez uczestników.

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Politechnicznych ,,Energetyk” w Wałbrzychu. Patronatem objęli go: Zamek Książ w Wałbrzychu, fundacja księżnej Daisy von Pless oraz Prezydent Wałbrzycha doktor Roman Szełemej, a współpracowały przy nim: Biblioteka pod Atlantami oraz Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA. Uczestnikami konkursu byli uczniowie publicznych i niepublicznych: szkół podstawowych i ponadpodstawowych w aglomeracji wałbrzyskiej i powiecie Pszczyna.

W obecności przedstawicieli organizatorów i patronów konkursu nagrodzono następujących laureatów:

Klasy II – V – szkoły podstawowej:
1 miejsce: Cecylia Charzewska- Woś, 11 lat, PSP nr 15, Wałbrzych
2 miejsce: Jakub Kołodziej, 11 lat, PSP nr 3 Wałbrzych
3 miejsce: Maciej Mazgaj, 8 lat, ZSP Studziennice

Klasy VI- VIII – szkoły podstawowej:
1 miejsce: Wiktoria Cynar, 14 lat, PSP nr 3, Wałbrzych
2 miejsce: Aleksandra Kurasińska, 14 lat, PSP nr 28, Wałbrzych
3 miejsce: Klaudia Nogawka, 14 lat, PSP Wisła Mała

Szkoły ponadpodstawowe:
1 miejsce: Weronika Wilczyńska, ZSP „Energetyk” Wałbrzychu

Spotkanie urozmaicone było emisją filmu „Śladami księżnej Daisy” zrealizowanego przez uczniów i nauczycieli „Energetyka”, a także fragmentami nagrodzonych prac literackich, odczytanymi przez panią Ewę Hoppe-Rychłowską.

Radość pisania, czyli wieczór z poezją i jej twórcami

21 marca z okazji Roku Wisławy Szymborskiej i Światowego Dnia Poezji w Galerii pod Atlantami odbył się wieczorek poetycki pod hasłem „Radość pisania”, nawiązującym do wiersza Noblistki. Licznie zgromadzili się twórcy z regionu wałbrzyskiego: Teresa Zalewska, Lilianna Gronuś, Danuta Góralska – Nowak, Lidia Gil, Wiesława Raczkiewicz, Elżbieta Gargała, Danuta Orska, Elżbieta Rosicka, Roman Gileta, Andrzej Niżewski, Gwidon Hefid i Krzysztof Kobielec. Każdy z nich zaprezentował swoje utwory. Wiersze zmarłych poetów – Mariana Jachimowicza, Janusza Grzyba, Marty Gąsiorowskiej, Zdzisława Władysława Żurka i Andrzeja Bartyńskiego – przeczytała Barbara Ziółkowska. O oprawę muzyczną zadbali Wołodia Łotocki (skrzypce) i Jan Krzyśków (akordeon). Cały wieczór był wyśmienitą okazją do zapoznania się z różnorodnością twórczości poetów naszego regionu.

Konkurs „Literowanie na śniadanie”

28 lutego w Galerii pod Atlantami odbyła się VII edycja Powiatowego Konkursu „Literowanie na śniadanie”. Do konkursu zaproszenie przyjęły szkoły: PSP 2, PSP 15, PSP 23, ZSz-P nr 6, SzPF „Clever”, Niepubliczna Językowa Szkoła Podstawowa „Młody Kopernik” – Wałbrzych oraz Miejska Szkoła Podstawowa – Szczawno-Zdrój.

Wszyscy uczestnicy byli doskonale przygotowani do potyczek językowych i ortograficznych. Jury musiało bardzo skrupulatnie liczyć punkty, aby wyłonić zwycięzcę. Tytuł Mistrza Literowania otrzymał Piotr Buczkowski z ZSz-P nr 6 w Wałbrzychu. Tuż za podium znaleźli się reprezentanci PSP 15 oraz PSP 2. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu.

Wernisaż wystawy „Dialogi”

W ramach VII Wałbrzyskiego Weekendu Fotografii 2023 24 lutego otwarto w Galerii pod Atlantami wystawę fotografii interpretacyjnej Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego inspirowaną tomikiem poezji MONDO CANE Jerzego Jarniewicza.

W wystawie UDZIAŁ biorą: Teresa Anniuk-Gulak Marta Beresztan Mateusz Brejnak Joanna Chmielewska Anna Habdas-Czujko Gwidon Hefid Joanna Kostrzewska Kazimierz Kozakiewicz Oktawia Kubień Jarosław Michalak Przemysław Misiak Brygida Strzępek Marta Szajneman-Szuba Alex Włoczewski Maciek Wrzesiński

Wystawa dostępna była w dniach 24 lutego – 5 maja.

Ferie w bibliotece

W dniach 13-24 lutego w czterech placówkach: Dziale Dziecięco-Młodzieżowym, Filii nr 1, 5 i Multimedialnej Filii Bibliotecznej, odbyły się zajęcia dla dzieci w wieku 7-10 lat.

W związku z obchodzonym w Wałbrzychu rokiem Księżnej Daisy, podczas warsztatów w Dziale-Dziecięco-Młodzieżowym przeważała tematyka „dworska”. Uczestnicy zajęć odwiedzili wirtualnie Zamek Książ, pospacerowali po Książańskim Parku Krajobrazowym, dowiedzieli się kim byli rycerze i co należało do ich obowiązków a przede wszystkim poznali postać Księżnej Daisy i mogli zaprojektować dla niej ogród. W ostatnim dniu Księżna wydała wielki bal, w którym każdy mógł wziąć udział. Były tańce, zabawy integracyjne i słodki poczęstunek.

Pierwszy tydzień ferii w Filii nr 1 upłynął pod hasłem: „Sztuka jest fajna!”. Uczestnicy zajęć poznali sylwetki najsłynniejszych artystów, tworzyli własne dzieła inspirując się Van Goghiem, Picassem, Pollockiem oraz wykorzystując różnorodne techniki malarskie. Ponadto dzieci brały udział w zabawach językowych, rozwiązywały zagadki, quizy oraz wykreślanki poświęcone postaciom wybitnych artystów i sztuce.
Drugi tydzień ferii upłynął pod hasłem: „Nauka jest fajna!”. Uczestnicy zajęć poznali sylwetki „superbohaterów świata nauki”. Dzieci dzieci brały udział w zabawach językowych, rozwiązywały zagadki, quizy oraz wykreślanki wykreślanki poświęcone wybitnym postaciom ze świata nauki, grały w „naukowe kalambury”. Ponadto uczestnicy przeprowadzili całą masę rozmaitych eksperymentów i zagrali w fabularną grę zagadkową „Laboratorium profesora Alberta”.

Ferie zimowe w Filii nr 5 to dobra zabawa i dużo śmiechu, które towarzyszyły nam przez dwa tygodnie i nie pozwoliły na nudę. Literackie poniedziałki opieraliśmy na wartościowych pozycjach książkowych dla dzieci, m.in. „Ivar zaprzyjaźnia się z tyranozaurem” Lisy Bjärbo, „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” Anny Dziewit-Meller, następnie wykonywaliśmy piękne prace plastyczne. Edukacyjne środy pozwoliły na zapoznanie się z aplikacjami opartymi na technologii 3D, które pozwalają na interaktywną zabawę i połączenie tradycyjnych zabaw z nowoczesnością. Rozrywkowy koniec tygodnia upłynął pod znakiem planszówek, zabaw stolikowych i gier na konsoli x-box. W tym roku wykorzystaliśmy bogaty zbiór gier i filmów opartych na Universum Marvela.

Spotkanie walentynkowe „O miłości bez spiny”

14 lutego w Multimedialnej Filii Bibliotecznej odbyło się spotkanie z Beatą Kras i Gracjanem Dobromirem Chruszczem, autorami książki „Miłość w kwantowym blasku”.

prelekcja dr hab. Doroty Suli

7 lutego w ramach SPOTKAŃ Z REGIONEM odbyła się prelekcja dr hab. Doroty Suli, autorki licznych monografii i artykułów naukowych. Tematem była jej najnowsza publikacja „„Lecznictwo” w Konzentrationslager Gross-Rosen”.

Uczestnicy dowiedzieli się wiele zarówno o strukturze „służby zdrowia” w obozach koncentracyjnych w ogóle, jak i w samym KL Gross-Rosen i jego podobozach. Ponadto autorka przedstawiła kilka postaci więźniów – lekarzy, których postawa i zaangażowanie przyczyniła się znacząco do poprawy życia osadzonych. Nie zabrakło też przytoczenia wspomnień konkretnych osób, które pokazały jak pełne paradoksów było życie w obozach koncentracyjnych. Największe poruszenie wśród słuchaczy wzbudziły informacje o dramatycznym losie ciężarnych więźniarek i ich dzieci. Uczestnicy spotkania, zainteresowani prelekcją, mogli nabyć prezentowaną publikację, aby już indywidualnie pogłębić temat.

wernisaż wystawy „Impresje kłodzkie”

20 stycznia w atrium budynku głównego uroczyście otwarto wystawę Związku Polskich Artystów Plastyków „Impresje kłodzkie”, będącą efektem pleneru malarskiego w Lewinie Kłodzkim.

Zgromadzonych gości i artystów powitała dyrektor Biblioteki pod Atlantami Renata Nowicka, a następnie o plenerze, biorących w nim udział artystach i o efektach ich prac opowiedziała kurator wystawy Jolanta Kasińska.

Wystawa prezentuje prace następujących artystów: dr Anna Babicka, Ewa Barska, Piotr Butkiewicz, Janusz Krzysztof Jędrzejec, Jolanta Kasińska, Anna Kutera, Anna Larina-Dzimira, Jan Pałka, Edyta Purzycka i Joanna Sakowicz. Dostępna jest w godzinach otwarcia biblioteki do 10 lutego.

2022

2021

Wydarzenie z wcześniejszych lat dostępne są na starej stronie internetowej Biblioteki pod Atlantami

https://archiwum.atlanty.pl/wydarzylo-sie