Archiwum

O tych, co odeszli

18 listopada, w piątkowy wieczór, spotkaliśmy się w Galerii pod Atlantami, żeby wspomnieć znanych wałbrzyszan i osoby związane z Wałbrzychem, które odeszły w tym roku.

Najwięcej czasu poświęciliśmy naszej zmarłej koleżance Elżbiecie Kwiatkowskiej-Wyrwisz – wieloletniej kierowniczce Pracowni Regionalnej Biblioteki pod Atlantami i miłośniczce regionu wałbrzyskiego. Tę nietuzinkową postać wspominały osoby, które miały przyjemność z nią współpracować, m.in. wiceprezydent Sylwia Bielawska, Piotr Retecki, Mateusz Mykytyszyn, Krzysztof Kobielec i Gwidon Hefid.

Spotkanie autorskie Artura Szałkowskiego

16 listopada w Multimedialnej Filii Bibliotecznej odbyło się spotkanie autorskie Artura Szałkowskiego. Okazją do spotkania była premiera jego najnowszej książki „Tajemnice Wałbrzycha cz.2”.

Warsztaty biblioterapeutyczne

15 listopada zacne grono seniorek brało udział w warsztatach biblioterapeutycznych „Listy do…”. Zajęcia na podstawie książki Artura Cieślara „Listy do Małgosi. Jabłoń kwitnie zawsze” poprowadziła mgr Ewa Kramarczyk. Warsztaty odbyły się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii.

Spotkanie autorskie Filipa Zawady

10 listopada w Multimedialnej Filii Bibliotecznej z fanami swojej twórczości spotkał się poeta, prozaik, muzyk, fotograf, performer, reżyser i aktor Filip Zawada.

Otwarcie wystawy „Sybir Utrwalone w kadrze, zapamiętane w obrazach. Losy Janiny Wagner-Rachel i Ireny Pisek”

9 listopada w atrium budynku głównego Biblioteki pod Atlantami otwarto wystawę „Sybir Utrwalone w kadrze, zapamiętane w obrazach. Losy Janiny Wagner-Rachel i Ireny Pisek”

Wydarzenie swoja obecnością uświetnili zaproszeni goście i mecenasi wystawy, m.in. posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka, wiceprezydent Wałbrzycha dr Sylwia Bielawska, burmistrz Boguszowa-Gorc Sylwia Dąbrowska, burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński, radny Rady Miasta Wałbrzycha Piotr Kraczkowski, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie Adam Mitelsztet, a także dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 Marta Prześlewicz-Chruszcz, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37 Ewa Gratzke oraz uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.

Zebranych przywitali prezes wałbrzyskiego koła Związku Sybiraków Joanna Baniukiewicz, jego sekretarz Wacław Kwieciński oraz dyrektor Biblioteki pod Atlantami Renata Nowicka, Wręczono podziękowania za pomoc przy organizacji wystawy, a następnie zaproszono do jej obejrzenia.

Wystawa „Sybir. Utrwalone w kadrze, zapamiętane w obrazach” została przygotowana przez Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Poprzez fotografie i obrazy przedstawiony został los zesłanych.

Bohaterkami opowieści są dwie krakowianki: Janina Wagner-Rachel i Irena Pisek, które doświadczyły deportacji w głąb Związku Radzieckiego w czasie II wojny światowej. Pierwsza z nich uchroniła od zapomnienia fotografie z zesłania w Kazachstanie, które wykonywała zaprzyjaźniona rodzina Wituszyńskich. Na zdjęciach utrwalone zostało życie codzienne deportowanych. Druga bohaterka, Ireny Pisek, stworzyła obrazy, które opowiadają o losie jej rodziny w czasie II wojny światowej. Pastelowe ilustracje powstały już po powrocie z zesłania, w latach 60-tych XX wieku w Izraelu.

Drugą częścią spotkania była prelekcja „Źródła ikonograficzne w zbiorach Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie”, która wygłosiła dr Anna Hejczyk – historyk, pracownik Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Autorka książki „Sybiracy pod Kilimandżaro. Tengeru. Polskie osiedle w Afryce Wschodniej we wspomnieniach jego mieszkańców” oraz innych publikacji na temat losów polskich uchodźców ze Związku Sowieckiego.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Z okazji przypadającego na 5 listopada Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek w kilku placówkach obyły się z tej okazji zajęcia dla dzieci i rodzin.

W Dziale Dziecięco-Młodzieżowym Dzień Postaci z Bajek rozpoczął się od spotkania z uczniami klasy II ze Szkoły Eureka. Każde dziecko miało bardzo dużo do powiedzenia na temat ulubionych bohaterów bajkowych, zarówno współczesnych jak i tych retro. Po pogadance uczestnicy wysłuchali jednej z przygód Rozbójnika Rumcajsa a następnie wszyscy zasiedli przed ekranem, aby obejrzeć bajkę „Bolek i Lolek”. Na zakończenie zajęć uczniowie musieli wykazać się umiejętnością pracy w grupach przy układaniu puzzli przedstawiających bajkową postać, którą musieli później zaprezentować całej klasie.
W popołudniowych warsztatach literacko-plastycznych wzięły udział dzieci w wieku 5-9 lat, które również znały bardzo dużo postaci bajkowych i tych książkowych i tych z ekranów telewizyjnych. Tym razem uczestnicy wysłuchali bajki o „Filemonie i Bonifacym” a następnie wyświetlone zostały bajki o Bolku i Lolku w Kinie Retro. Po seansie wszyscy zabrali się do pracy plastycznej – z płyt CD oraz przygotowanych elementów, każde dziecko musiało stworzyć dwa koty – Filemona i Bonifacego.

Filia nr 7 na Piaskowej Górze zaproponowała mobilną grę miejską w aplikacji Action Track oraz escape room w murach biblioteki „Bajkę łap!”. Na graczy czekały zadania a także ciekawostki na temat bajek i ich bohaterów, m.in. na temat Pomysłowego Dobromira, Koziołka Matołka, Baltazara Gąbki, Smerfów Muminków i wielu, wielu innych. Biegania i zabawy było co niemiara, każda drużyna poradziła sobie z ukrytymi zadaniami.

Filia nr 6 zrealizowała zajęcia, na których dzieci zapoznały się z historią powstania Bolka i Lolka oraz wspólnie czytały o ich przygodach. Poznały także kilka starych bajek, kolorowały przygotowane wcześniej postaci Bolka i Lolka, a na koniec wysłuchały opowiadania z ich przygodami.

Filia nr 1 zaprosiła grupę czterolatków z Niepublicznego Przedszkola „Bajka”. Podczas spotkania czytano bajki o przygodach Reksia i kota Filemona, a następnie oglądano dwa krótkometrażowe filmy Studia Filmowego Se-ma-for. W drugiej części zajęć przedszkolaki wykonały tematyczną pracę plastyczną – kartkę „Reksio” z ruchomymi elementami.
W wydarzeniu popołudniowym udział wzięły dzieci w wieku od czterech do siedmiu lat wraz z opiekunami. Spotkanie rozpoczęto od projekcji czterech bajek z diaskopu, a następnie prowadząca odczytała po jednej bajce o przygodach Reksia i przygodach kota Filemona. W drugiej części spotkania uczestnicy pod okiem i ze wsparciem prowadzącej wykonali marionetki.

W Multimedialnej Filii Bibliotecznej odbyły się zajęcia dla dzieci z Zespołu Przedszkoli Samorządowych nr 1 w Wałbrzychu. Rozpoczęcie spotkania przerwało przybycie animatorki w stroju Kopciuszka, która ze smutkiem ogłosiła dzieciom, że nie może pójść na bal, ponieważ Zła Macocha kazała jej najpierw wykonać kilka trudnych prac. Prowadząca poprosiła więc dzieci, by pomogły postaci. Przedszkolaki udały się do Działu Dziecięcego, gdzie wykonały zaplanowane zadania: oddzielanie koralików od kasztanów, składanie prania oraz zamiatanie podłogi. Aby Kopciuszek mógł dotrzeć na bal, trzeba było jednak jeszcze wyczarować karocę. W tym celu wszyscy wspólnie wypowiedzieli magiczne zaklęcie. Po tym Kopciuszek mógł już pojechać na wymarzony bal u Księcia, a dzieci wróciły do dużej sali, gdzie obejrzały filmowy klasyk Disneya: „Kopciuszek” z 1950 roku.

Tydzień z Regionem

W dniach 24-28 października odbył sie kolejny Tydzień z Regionem, tym razem pod hasłem „Region w pięciu odsłonach”.

W poniedziałk Adrian Ziątek zabrał nas na fascynującą wedrówkę po wałbrzyskich kościołach.

We wtorek Zbigniew Jóźwiakowski zaprezentował wiele górniczych pamiątek, które stały się pretekstem do barwnych opowieści, a Jarosław Paska opowiedział o historii i planach związanych z szybem „Irena”.

W czwartek odbył się wieczór poetycki Barbary Malinowskiej. Okazją do spotkania była szczególna: dwudziestolecie pracy twórczej. Z tej okazji poetka i malarka zaprezentowała zgromadzonym w Galerii pod Atlantami gościom, jak pięknie malarstwo może przenikać się z poezją i muzyką.

W piątek Tydzień z Regionem zakończyło spotkanie z Joanną Lamparską i jej najnowszą książką „Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów”.

Wernisaż wystawy „Po wakacjach…”

20 października w Galerii pod Atlantami odbył się wernisaż wystawy „Po wakacjach…” Dolnosląskiego Oddziału Związku Artystów Plastyków.

Na wystawie prezentowane są prace nstępujących artystów:
Piotr Pawlicki
Ireneusz Szymik
Janusz Proniewicz
Danuta Orska
Andrzej Niżewski
Tadeusz Sułkowski
Krystyna Leśniewska-Pasionek
Marian Wiekiera
Wiesława Marciniak-Jakubczyk
Takis Makandasis
Mirosław Pasewicz
Marek Kopczyk
Barbara M. Malinowska
Lucyna Wierzbicka

Spotkanie autorskie Alka Lwowa

7 października w Galerii pod Atlantami, w ramach projektu „Literacka karawana do marzeń”, odbyło się spotkanie z himalaistą Aleksandrem Lwowem.

Spotkanie autorskie Zofii Staneckiej

6 października ze swoimi najmłodszymi Czytelnikami w Multimedialnej Filii Bibliotecznej spotkała się Zofia Stanecka, czyli pisarka, dzięki której poznalismy Basię i jej fascynujące przygody! Było dużo ciekawych opowieści, czytanych fragmentów i, oczywiście, dobrej zabawy!

Jubileusz Danuty Gołdon-Legler

4 października dwudziestopięciolecie swojej pracy artystyczej świętowała w Bibliotece pod Atlantami wałbrzyska aktorka Danuta Gołdon-Legler.

Noc Bibliotek

1 października odbyła sie wałbrzyska odsłona akcji Noc Bibliotek. W tę jakże ciekawą noc przygotowaliśmy dla naszych Czytelników Rodzinny Escape Room, projekcję filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”, a także spotkanie autorskie Ewy Winnickiej i Magdaleny Grzebałkowskiej połączone z promocją książki „Jak się starzeć bez godności”. Każde z tych wydarzeń cieszyło się dużą popularnością. Cieszymy się, że moglismy spędzić tę niezwykła noc razem z naszymi Czytelnikami!

Dzień Kawy

29 września wspólnie z Muzeum porcelany świętowaliśmy Dzień Kawy. Gdy najmłodsi tworzyli piekne „dzieła sztuki” z filtrów do kawy i samej kawy, dorośli podziwiali piękne porcelanowe wyraby i raczyli się tym aromatycznym napojem. następnie wszyscy zebrali się na spotkaniu autorskim wrocławskiej pisarki Malwiny Ferenz.
Dziekujemy Przyjaciołom Kawy i Cukierni Oleńka za sponsorowanie naszej imprezy.

Spotkanie autorskie Agaty Tuszyńskiej

24 września w Wałbrzyskim Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie autorskie Agaty Tuszyńskiej, pisarki i reportażystki. Stworzyła biografie “Singer. Pejzaże pamięci”, “Oskarżona Wiera Gran”, “Krzywicka. Długie życie gorszycielki” oraz “Narzeczona Schulza”. Napisała także związane z własnym życiem “Rodzinną historię lęku” i “Ćwiczenia z utraty”, a także “Mama zawsze wraca”.
W trakcie spotkania rozmawialiśmy głównie o książce Narzeczona Schulza, w której pisarka wskrzesiła postać wielkiej miłości Brunona Schulza, która przez lata była nieznana światu.
– Inspiracją do powstania książki „Narzeczona Schulza” była lektura nieznanych dotąd listów, które – już po wojnie – Józefina Szelińska słała do Jerzego Ficowskiego. – Z tych listów można odczytać inną twarz Schulza mówiła Tuszyńska.
Dlaczego Schulz nigdy się nie ożenił? Dlaczego to on podpisał się pod polskim tłumaczeniem Procesu Kafki, choć przekładu dokonała Szelińska? Z jakich powodów Juna nie ułożyła sobie życia z innym mężczyzną? Na te pytania odpowiadała między innymi autorka w trakcie spotkania.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zostało uznane przez uczestników jako bardzo interesujące i emocjonalne.

Spotkanie autorskie Leszka Cichego

23 września w Multimedialnej Filii Bibliotecznej gościliśmy legendę polskiego i światowego himalaizmu – Leszka Cichego. Pierwszy zdobywca Mount Everestu zimą, a także pierwszy Polak zdobywca Korony Ziemi opowiedział o swoich górskich przygodach, okraszając historie filmami i pokazami zdjęć. W swoich opowieściach wielokrotnie przywoływał bohaterkę projektu „Literacka karawana do marzeń” Wandę Rutkiewicz, z która miał okazję wspinać się w górach wysokich.

Spotkanie autorskie Anny Kamińskiej

22 września spotkaliśmy się w Galerii pod Atlantami z Anną Kamińską, autorka biografii najsłynniejszej polskiej himalaistki. Usłyszeliśmy ciekawe opowieści o wchodzeniu w hermetyczny świat ludzi gór, warsztacie reporterskim i zmaganiach w tworzeniu książki biograficznej, a także wiele ciekawych historii z życia Wandy Rutkiewicz.

Konferencja Bibliokreacje 7, czyli muzyka w bibliotece

Bibliokreacje 7, czyli muzka w bibliotece 22 września odbyła się konferencja „Bibliokreacje 7, czyli muzyka w bibliotece”. Kolejny raz konferencja miała charakter hybrydowy: część wydarzeń odbyła się stacjonarnie, część zaś online w formie transmisji na żywo. Współorganizatorem konferencji była fundacja Good Kulture. Tematyka konferencji dotyczyła roli jaką we współczesnych bibliotekach odgrywa muzyka, a także form działalności Fonotek. Gościem tej edycji była m.in. Anna Czerwińska-Rydel – ceniona twórczyni literatury dziecięcej i młodzieżowej; z wykształcenia muzyk i pedagog oraz Joanna Golczyk (Good Books) – bibliotekarz, kierownik Fonoteki w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. T. Mikulskiego we Wrocławiu.

Współorganizatorem konferencji była Fundacja Good Culture, a jej partnerem Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Koło Wałbrzych.

2022 – pierwsze półrocze

2021

Wydarzenie z wcześniejszych lat dostępne są na starej stronie internetowej Biblioteki pod Atlantami

https://archiwum.atlanty.pl/wydarzylo-sie