Archiwum

Narodowe Czytanie 2023

9 września 2023

W Filii nr 7 (Piaskowa Góra) fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” odczytali m.in. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, Przewodnicząca Rady Miasta Maria Romańska, nasi Czytelnicy oraz goście związani z wałbrzyską kulturą.

„Retrospekcja” – wystawa obrazów Jerzego Borowskiego

6 września 2023 – wernisaż

Po zdrowie do biblioteki

10 lipca 2023

W Czytelni Czasopism odbyło się spotkanie, na którym rozmawiano o zdrowiu kobiet i dbaniu o naturalne piękno. Dodatkową atrakcją było testowanie kosmetyków, degustacja produktów, losowanie nagród. Spotkanie prowadziły: Olena Sidlovska – technik – kosmetolog, wykładowczyni wizażu w Policealnej Szkole Żak; Larysa Lubchuk – ekspertka zdrowego odżywiania; Ludmiła Sul – masażystka.

„Obudź w sobie artystę”
wystawa w atrium

23 czerwca 2023

W naszym atrium podziwiać można wystawę prac dzieci biorących udział w zajęciach z cyklu „Obudź w sobie artystę”. Zajęcia odbywały się w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym. Prace można oglądać do końca sierpnia.

Akademia Pogodnego Seniora
Twórczość Aleksandra Fredry łączy pokolenia

22 czerwca 2023

Czerwcowe popołudnie upłynęło na zadumie nad złożoną naturą kobiet. Kto mógł w bardziej żartobliwy, ale pełen wyrozumiałości sposób snuć opowieść o płci pięknej? Hrabia Aleksander Fredro, a właściwie jego słowami uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Wałbrzychu pod opieką Pań Dominiki i Marzeny. Nasz słynny komediopisarz, którego ponadczasowa twórczość sama w sobie stanowi niepowtarzalną, odrębną kategorię okazuje się atrakcyjny dla kolejnych pokoleń. Udowodnili to młodzi aktorzy swoim skierowanym do seniorów przedstawieniem „Kobieta pół żartem, pół serio”, przygotowanym na podstawie tekstów Fredry. Były domalowane wąsy, ukłony i całowania w rączkę, ale przede wszystkim dużo zabawy.

Akademia Pogodnego Seniora
Zaczarowany świat Słowian

22 czerwca 2023

Warsztaty tworzenia smużek ziołowych w rytmie agm (mantr) słowiańskich Smużka to kadzidło słowiańskie, tworzone z intencją (wyzwolenia z choroby, kłopotów, zapewnienia pomyślności na nowej drodze życia). Wykonywana jest z polnych i ogrodowych ziół i kwiatów. Smużki stosowano do rytualnego okadzania domostw, wrzucano je również do ogniska np. w czasie Święta Kupały. To od osoby, która tworzy smużkę zależy jakie będzie ona miała właściwości i moc. Rytuał palenia ziół ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest to, że nic nie kosztuje. Wiązki smugowe można zrobić samemu i jest to przyjemna i wyciszająca aktywność. Wspólne tworzenie smużek na warsztatach w Bibliotece przerodziło się w małe święto.

Warto zapoznać się z roślinami najbardziej cenionymi przez naszych przodków:
Przykłady ziół słowiańskich i ich właściwości:
Rumianek – silny antydepresant
Melisa – uspokaja, oczyszcza duchowo
Lawenda – koi nerwy
Nagietek – wnosi harmonię w uczuciach
Koper – przynosi szczęście, ochrania
Szałwia – oczyszcza negatywną energię z ludzi i otaczających przedmiotów
Płatki róż – uspokajają, przynoszą miłość, pomagają w medytacji
Mięta pieprzowa – rozluźnia nerwy

VIII Przegląd Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży

19 czerwca 2023

19 czerwca w Multimedialnej Filii Bibliotecznej PiMBP „Biblioteki pod Atlantami” mieliśmy przyjemność podsumować VIII Przegląd Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży oraz wręczyć Laureatom egzemplarze publikacji, w której znalazły się ich teksty.
Uroczystą galę uatrakcyjniła inscenizacja pt. „Z pamiętnika Księżnej Daisy” przygotowana przez uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu. Prezentacja o charakterze słowno-muzyczno-tanecznym została opracowana przez Grażynę Wołkowską i Marzenę Marcinkowską.
Jesteśmy dumni z naszych młodych, wałbrzyskich talentów i mamy nadzieję, że któregoś dnia ich książki zagoszczą na półkach naszej biblioteki.

Teraz jednak chcielibyśmy jeszcze raz oficjalnie pogratulować Laureatom Przeglądu! Są to:
• Julia Batorska, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 w Wałbrzychu
• Eliza Długoszewska, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 w Wałbrzychu
• Hanna Górniak, Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 6 w Wałbrzychu
• Monika Kamińska, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 w Wałbrzychu
• Witold Koziński, Szkoła Podstawowa w Porębie
• Aleksandra Kurasińska, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 w Wałbrzychu
• Nina Małecka, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 w Wałbrzychu
• Maja Raszka, Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3 w Wałbrzychu
• Alicja Rybińska, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 w Wałbrzychu
• Emilia Sarnowska, Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 6 w Wałbrzychu
• Kacper Stachoń, Szkoła Podstawowa w Porębie
• Aleksandra Wieczorek, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 w Wałbrzychu

Wyróżnienia dla uczniów za udział w Przeglądzie otrzymały:
• Anna Wasąg, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 w Wałbrzychu
• Klaudia Kurowska, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 w Wałbrzychu

Życzymy powodzenia w dalszym rozwoju twórczym!

Spotkanie z Renatą Madziarą

13 czerwca 2023

Spotkanie z Romualdem Owczarkiem

2 czerwca 2023

O godzinie 17.00 w Multimedialnej Filii Bibliotecznej odbyło się spotkanie z Romualdem Owczarkiem (wałbrzyskim badaczem archiwalnych dokumentów wojennych), na którym autor promował swoją najnowszą książkę „Tajemnicze archiwa Riese”. Książka ukazuje jego najnowsze wyniki badań. Spotkanie zorganizowano pod patronatem Wydawnictwa TECHNOL, które od lat wydaje książki związane m.in. z militarnymi zagadkami II wojny światowej.

Być jak księżna Daisy. Promocja książki autorstwa Mateusza Mykytyszyna oraz Kamili Świerczyńskiej

30 maja 2023

Czy warto czynić dobro? Ile komnat i okien jest w Zamku Książ? Na te i wiele innych pytań odpowiadali dzieciom goście: Mateusz Mykytyszyn i Kamila Świerczyńska – autorzy książki „Być jak księżna Daisy”. Podczas spotkania uczniowie klas II ZSz-P nr 2 oraz ZSz-P nr 5 mogli przeczytać fragmenty książki i przenieść się w tamten magiczny, dworski czas. Książkę, która zauroczyła nie tylko uczniów można było zakupić i otrzymać dedykację. Dziękujemy dzieciom za zaangażowanie podczas spotkania i autorom za bardzo kreatywne i twórcze prowadzenie spotkania.

Listy do Sali:
Życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy

24 maja 2023

O godz. 17:00 w Multimedialnej Filii Bibliotecznej miał miejsce wernisaż wystawy „Listy do Sali: Życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy”. Gościem wydarzenia była pani Agnieszka Dobkiewicz – dziennikarka, autorka książek i znawczyni historii obozowej. Spotkanie prowadziła Sława Janiszewska – kierownik Działu Informacji Naukowej i Czytelń oraz miłośniczka regionu. Wystawa, która pojawiła się w bibliotece, powstała w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych, skąd później wyruszyła w podróż po świecie, by w końcu trafić także do Polski. Inicjatorką sprowadzenia wystawy na Dolny Śląsk była Agnieszka Dobkiewicz. Ekspozycja przedstawia historie Sali – szesnastoletniej Żydówki, która zgłosiła się do obozu pracy, by ocalić przed tym losem swoją starszą siostrę. Listy otrzymywane przez nią od bliskich w czasie pobytu w obozach stały się źródłem wiedzy o życiu młodych kobiet, które doświadczyły okrucieństwa II Wojny Światowej. Wspomnienia Sali są nie tylko cennym przekazem historycznym, ale także intymnym portretem uczuć dziewczyny, próbującej odnaleźć się w przerażającej obozowej rzeczywistości. Dzięki rozmowie z Agnieszką Dobkiewicz – autorką m.in. Książki „Dziewczyny z Gross-Rosen” – uczestnicy spotkania mogli bliżej poznać historię Sali oraz posłuchać o życiu innych kobiet tamtego okresu. Pisarka opowiedziała także o tym, co działo się z Sali po wojnie: o przyjeździe do Wałbrzycha, miłości, poszukiwaniu rodziny oraz bliskości i siotrzeństwie, jakie nawiązywały się między byłymi więźniarkami obozów. Spotkanie to było okazją nie tylko do bliższego zrozumienia historii regionu, ale także do przypomnienia sobie, że o zbrodniach II Wojny Światowej należy mówić, by uchronić tych, którzy ich doświadczyli, od zapomnienia.

Tydzień Bibliotek

8-15 maja 2023

W dniach 8-15 maja odbyła się kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek. Tydzień rozpoczęliśmy uroczystą galą, podczas której życzenia złożyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych.

Podczas Tygodnia Bibliotek zaprosiliśmy naszych Czytelników m.in. na:
– happening i pasowanie uczniów klas I na czytelnika,
– jubileusz pięciu lat nowej siedziby Filii nr 5 na Sobięcinie,
– wernisaż wystawy „Tam gdzie rosną stokrotki” Barbary M. Malinowskiej,
– I Wałbrzyskie Czytanie, podczas którego czytaliśmy fragmenty pamiętników Księżnej Daisy,
– spotkanie autorskie Danuty Górlaskiej-Nowak,
– finał konkursu „Mistrz Pięknego Czytania”,
– akcję #PRZYNIEŚ_MNIE_DO_BIBLIOTEKI.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszym świętowaniu i zapraszamy za rok.

Konkurs Wiedzy o Księżnej Daisy von Pless

27 kwietnia 2023 roku (czwartek) o godz. 10:00 w Galerii pod Atlantami został przeprowadzony Powiatowy Konkurs Historyczny „Być jak księżna Daisy”. W konkursie uczestniczyli uczniowie klas VI – VIII wałbrzyskich szkół podstawowych. Z tymi samymi zadaniami konkursowymi zmierzyli się uczniowie szkół podstawowych powiatu pszczyńskiego, ponieważ ten edukacyjny projekt, nawiązujący do Roku Daisy, to efekt współpracy miast partnerskich Pszczyna – Wałbrzych. Organizatorami konkursu były: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka Pod Atlantami” w Wałbrzychu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie.

Do konkursu w Wałbrzychu zgłosiło się 14 uczniów z 5 szkół.
I miejsce – Klara Rejman (ZSP nr 3)
II miejsce – Monik Kamińska (PSP nr 28 im. Jana Pawła II)
III miejsce – Aneta Urban (ZSP nr 7)

Spotkanie autorskie Gwidona Hefida

18 kwietnia w Galerii pod Atlantami odbyło się spotkanie autorskie Gwidona Hefida, na którym autor promował swoją najnowszą książkę „Poezja smaku”, a także częstował licznie przybyłych gości wegańskimi – pysznymi! – potrawami.

Spotkanie autorskie Moniki Bisek-Grąz

4 kwietnia w Galerii pod Atlantami odbyło się spotkanie autorskie Moniki Bisek-Grąz, na którym autorka promowała swoją najnowsza powieść „Przystanek”.

Spotkanie autorskie Barbary Pietruszczak

30 marca w Multimedialnej Filii Bibliotecznej na Podzamczu odbyło się spotkanie z dziennikarką Barbarą Pietruszczak, autorką książek o ciałopozytywności.

Spotkanie z Alicją Niewczas „Praga”

23 marca w Fonotece odbyło się spotkanie z licencjonowanym przewodnikiem Alicją Niewczas, która opowiedziała o stolicy naszych południowych sąsiadów.

Finał konkursu literackiego „Śladami księżnej Daisy”

23 marca w Galerii pod Atlantami odbył się finał konkursu literackiego „Śladami księżnej Daisy”. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do zapoznania się z postacią i historią księżnej Daisy, popularyzacją jej działań charytatywnych w naszym regionie oraz rozwijanie działalności twórczej i prezentowanie własnych obserwacji i przemyśleń przez uczestników.

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Politechnicznych ,,Energetyk” w Wałbrzychu. Patronatem objęli go: Zamek Książ w Wałbrzychu, fundacja księżnej Daisy von Pless oraz Prezydent Wałbrzycha doktor Roman Szełemej, a współpracowały przy nim: Biblioteka pod Atlantami oraz Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA. Uczestnikami konkursu byli uczniowie publicznych i niepublicznych: szkół podstawowych i ponadpodstawowych w aglomeracji wałbrzyskiej i powiecie Pszczyna.

W obecności przedstawicieli organizatorów i patronów konkursu nagrodzono następujących laureatów:

Klasy II – V – szkoły podstawowej:
1 miejsce: Cecylia Charzewska- Woś, 11 lat, PSP nr 15, Wałbrzych
2 miejsce: Jakub Kołodziej, 11 lat, PSP nr 3 Wałbrzych
3 miejsce: Maciej Mazgaj, 8 lat, ZSP Studziennice

Klasy VI- VIII – szkoły podstawowej:
1 miejsce: Wiktoria Cynar, 14 lat, PSP nr 3, Wałbrzych
2 miejsce: Aleksandra Kurasińska, 14 lat, PSP nr 28, Wałbrzych
3 miejsce: Klaudia Nogawka, 14 lat, PSP Wisła Mała

Szkoły ponadpodstawowe:
1 miejsce: Weronika Wilczyńska, ZSP „Energetyk” Wałbrzychu

Spotkanie urozmaicone było emisją filmu „Śladami księżnej Daisy” zrealizowanego przez uczniów i nauczycieli „Energetyka”, a także fragmentami nagrodzonych prac literackich, odczytanymi przez panią Ewę Hoppe-Rychłowską.

Radość pisania, czyli wieczór z poezją i jej twórcami

21 marca z okazji Roku Wisławy Szymborskiej i Światowego Dnia Poezji w Galerii pod Atlantami odbył się wieczorek poetycki pod hasłem „Radość pisania”, nawiązującym do wiersza Noblistki. Licznie zgromadzili się twórcy z regionu wałbrzyskiego: Teresa Zalewska, Lilianna Gronuś, Danuta Góralska – Nowak, Lidia Gil, Wiesława Raczkiewicz, Elżbieta Gargała, Danuta Orska, Elżbieta Rosicka, Roman Gileta, Andrzej Niżewski, Gwidon Hefid i Krzysztof Kobielec. Każdy z nich zaprezentował swoje utwory. Wiersze zmarłych poetów – Mariana Jachimowicza, Janusza Grzyba, Marty Gąsiorowskiej, Zdzisława Władysława Żurka i Andrzeja Bartyńskiego – przeczytała Barbara Ziółkowska. O oprawę muzyczną zadbali Wołodia Łotocki (skrzypce) i Jan Krzyśków (akordeon). Cały wieczór był wyśmienitą okazją do zapoznania się z różnorodnością twórczości poetów naszego regionu.

Konkurs „Literowanie na śniadanie”

28 lutego w Galerii pod Atlantami odbyła się VII edycja Powiatowego Konkursu „Literowanie na śniadanie”. Do konkursu zaproszenie przyjęły szkoły: PSP 2, PSP 15, PSP 23, ZSz-P nr 6, SzPF „Clever”, Niepubliczna Językowa Szkoła Podstawowa „Młody Kopernik” – Wałbrzych oraz Miejska Szkoła Podstawowa – Szczawno-Zdrój.

Wszyscy uczestnicy byli doskonale przygotowani do potyczek językowych i ortograficznych. Jury musiało bardzo skrupulatnie liczyć punkty, aby wyłonić zwycięzcę. Tytuł Mistrza Literowania otrzymał Piotr Buczkowski z ZSz-P nr 6 w Wałbrzychu. Tuż za podium znaleźli się reprezentanci PSP 15 oraz PSP 2. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu.

Wernisaż wystawy „Dialogi”

W ramach VII Wałbrzyskiego Weekendu Fotografii 2023 24 lutego otwarto w Galerii pod Atlantami wystawę fotografii interpretacyjnej Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego inspirowaną tomikiem poezji MONDO CANE Jerzego Jarniewicza.

W wystawie UDZIAŁ biorą: Teresa Anniuk-Gulak Marta Beresztan Mateusz Brejnak Joanna Chmielewska Anna Habdas-Czujko Gwidon Hefid Joanna Kostrzewska Kazimierz Kozakiewicz Oktawia Kubień Jarosław Michalak Przemysław Misiak Brygida Strzępek Marta Szajneman-Szuba Alex Włoczewski Maciek Wrzesiński

Wystawa dostępna była w dniach 24 lutego – 5 maja.

Ferie w bibliotece

W dniach 13-24 lutego w czterech placówkach: Dziale Dziecięco-Młodzieżowym, Filii nr 1, 5 i Multimedialnej Filii Bibliotecznej, odbyły się zajęcia dla dzieci w wieku 7-10 lat.

W związku z obchodzonym w Wałbrzychu rokiem Księżnej Daisy, podczas warsztatów w Dziale-Dziecięco-Młodzieżowym przeważała tematyka „dworska”. Uczestnicy zajęć odwiedzili wirtualnie Zamek Książ, pospacerowali po Książańskim Parku Krajobrazowym, dowiedzieli się kim byli rycerze i co należało do ich obowiązków a przede wszystkim poznali postać Księżnej Daisy i mogli zaprojektować dla niej ogród. W ostatnim dniu Księżna wydała wielki bal, w którym każdy mógł wziąć udział. Były tańce, zabawy integracyjne i słodki poczęstunek.

Pierwszy tydzień ferii w Filii nr 1 upłynął pod hasłem: „Sztuka jest fajna!”. Uczestnicy zajęć poznali sylwetki najsłynniejszych artystów, tworzyli własne dzieła inspirując się Van Goghiem, Picassem, Pollockiem oraz wykorzystując różnorodne techniki malarskie. Ponadto dzieci brały udział w zabawach językowych, rozwiązywały zagadki, quizy oraz wykreślanki poświęcone postaciom wybitnych artystów i sztuce.
Drugi tydzień ferii upłynął pod hasłem: „Nauka jest fajna!”. Uczestnicy zajęć poznali sylwetki „superbohaterów świata nauki”. Dzieci dzieci brały udział w zabawach językowych, rozwiązywały zagadki, quizy oraz wykreślanki wykreślanki poświęcone wybitnym postaciom ze świata nauki, grały w „naukowe kalambury”. Ponadto uczestnicy przeprowadzili całą masę rozmaitych eksperymentów i zagrali w fabularną grę zagadkową „Laboratorium profesora Alberta”.

Ferie zimowe w Filii nr 5 to dobra zabawa i dużo śmiechu, które towarzyszyły nam przez dwa tygodnie i nie pozwoliły na nudę. Literackie poniedziałki opieraliśmy na wartościowych pozycjach książkowych dla dzieci, m.in. „Ivar zaprzyjaźnia się z tyranozaurem” Lisy Bjärbo, „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” Anny Dziewit-Meller, następnie wykonywaliśmy piękne prace plastyczne. Edukacyjne środy pozwoliły na zapoznanie się z aplikacjami opartymi na technologii 3D, które pozwalają na interaktywną zabawę i połączenie tradycyjnych zabaw z nowoczesnością. Rozrywkowy koniec tygodnia upłynął pod znakiem planszówek, zabaw stolikowych i gier na konsoli x-box. W tym roku wykorzystaliśmy bogaty zbiór gier i filmów opartych na Universum Marvela.

Spotkanie walentynkowe „O miłości bez spiny”

14 lutego w Multimedialnej Filii Bibliotecznej odbyło się spotkanie z Beatą Kras i Gracjanem Dobromirem Chruszczem, autorami książki „Miłość w kwantowym blasku”.

prelekcja dr hab. Doroty Suli

7 lutego w ramach SPOTKAŃ Z REGIONEM odbyła się prelekcja dr hab. Doroty Suli, autorki licznych monografii i artykułów naukowych. Tematem była jej najnowsza publikacja „„Lecznictwo” w Konzentrationslager Gross-Rosen”.

Uczestnicy dowiedzieli się wiele zarówno o strukturze „służby zdrowia” w obozach koncentracyjnych w ogóle, jak i w samym KL Gross-Rosen i jego podobozach. Ponadto autorka przedstawiła kilka postaci więźniów – lekarzy, których postawa i zaangażowanie przyczyniła się znacząco do poprawy życia osadzonych. Nie zabrakło też przytoczenia wspomnień konkretnych osób, które pokazały jak pełne paradoksów było życie w obozach koncentracyjnych. Największe poruszenie wśród słuchaczy wzbudziły informacje o dramatycznym losie ciężarnych więźniarek i ich dzieci. Uczestnicy spotkania, zainteresowani prelekcją, mogli nabyć prezentowaną publikację, aby już indywidualnie pogłębić temat.

wernisaż wystawy „Impresje kłodzkie”

20 stycznia w atrium budynku głównego uroczyście otwarto wystawę Związku Polskich Artystów Plastyków „Impresje kłodzkie”, będącą efektem pleneru malarskiego w Lewinie Kłodzkim.

Zgromadzonych gości i artystów powitała dyrektor Biblioteki pod Atlantami Renata Nowicka, a następnie o plenerze, biorących w nim udział artystach i o efektach ich prac opowiedziała kurator wystawy Jolanta Kasińska.

Wystawa prezentuje prace następujących artystów: dr Anna Babicka, Ewa Barska, Piotr Butkiewicz, Janusz Krzysztof Jędrzejec, Jolanta Kasińska, Anna Kutera, Anna Larina-Dzimira, Jan Pałka, Edyta Purzycka i Joanna Sakowicz. Dostępna jest w godzinach otwarcia biblioteki do 10 lutego.

2022

2021

Wydarzenie z wcześniejszych lat dostępne są na starej stronie internetowej Biblioteki pod Atlantami

https://archiwum.atlanty.pl/wydarzylo-sie