Konkursy

IX Wałbrzyski Przegląd Twórczości Literackiej
Dzieci i Młodzieży

Nauczyciele języka polskiego
i bibliotekarze szkół podstawowych

Szanowni Państwo!

Wasza pasja i zaangażowanie podczas codziennej pracy inspirują młode pokolenia do rozwijania swoich zainteresowań i podejmowania twórczych wyzwań. Wielu spośród Waszych uczniów posiada literackie pasje, które każdego dnia rozwijają. Dlatego już po raz dziewiąty mamy przyjemność zaprosić Was do udziału w Wałbrzyskim Przeglądzie Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży, podczas którego Wasi podopieczni będą mogli podzielić się swą twórczością z całym Wałbrzychem.
Głównym celem corocznego Przeglądu jest zachęcenie uczniów do podjęcia pisarskiego wyzwania i zaprezentowania talentu.

Poprzednia edycja przeglądu była częścią obchodów Roku Księżnej Daisy i to właśnie jej postać była tematem prac uczestników. Ten rok również ma swoich patronów. Jednym z nich Senat ustanowił Czesława Miłosza, który w swej twórczości bardzo chętnie odwoływał się do tematu przyrody stanowiącej punkt wyjścia do rozważań o tym, co ważne w życiu człowieka. Piękno otaczającego świata wzbudzało w poecie prawdziwy zachwyt, co możemy zauważyć w wierszach takich jak np. „Spacer po lesie”, „Dary”, „Furtka”, „Nad strumieniem”, czy w powieści poetyckiej pt. „Dolina Issy”.
W nawiązaniu do jego twórczości tematem tegorocznego Przeglądu jest natura. Zadaniem młodzieży będzie stworzenie utworu prozaicznego lub poetyckiego, w którym pojawią się elementy otaczającej nas przyrody.
Natura może być zarówno istotnym elementem tekstów, czymś, co napędza bohaterów opowiadania, czy też zachwyca podmiot liryczny wiersza. Może również stanowić jedynie piękne, malownicze tło dla wydarzeń, które opiszą uczestnicy. Jedynym ograniczeniem jest ich własna wyobraźnia i artystyczne preferencje.

Zwracamy się więc z prośbą o rozpropagowanie wśród Państwa uczniów informacji o Przeglądzie oraz sprawdzenie prac pod kątem błędów ortograficznych i interpunkcyjnych.

Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Przeglądu Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży 2024. Chętnie udzielimy dodatkowych informacji i wskazówek pod podanym numerem telefonu, adresem mailowym lub też osobiście w budynku Multimedialnej Filii Bibliotecznej.

Serdecznie zapraszamy!

W imieniu Organizatora – Mariola Kowalska

2023

POŻERACZE KSIĄŻEK 2023
finał Powiatowego Konkursu Czytelniczego

13 grudnia dla „pożeraczy książek” nie był pechowy. Gratulujemy uczestnikom wiedzy i przygotowania. Dziękujemy Marcinowi Szczygielskiemu za spotkanie z naszymi młodymi czytelnikami. Zapraszamy do obejrzenia relacji i do udziału za rok

VI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Mariana Jachimowicza

Komisja konkursowa w składzie: Przewodniczący Karol Maliszewski (poeta, prozaik, krytyk literacki, literaturoznawca, doktor habilitowany – profesor Uniwersytetu Wrocławskiego), Członkowie: Janina Chochłakiewicz (m.in. certyfikowana trenerka myślenia krytycznego, reżyserka teatralna i nauczycielka języka polskiego w II LO) i Gwidon Hefid (poeta) wyłoniła Laureatów Konkursu.
Przyznano także: Nagrodę specjalną Prezydenta Miasta Wałbrzycha, Nagrodę specjalną Senator RP Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej, Nagrodę specjalną Poseł RP Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej.

I miejsce w Konkursie
Za zestaw wierszy
Iwona Świerkula

II miejsce w Konkursie
Za zestaw wierszy
Luiza Wilczyńska

III miejsce w Konkursie
Za zestaw wierszy
Jakub Wasilewski

Nagroda specjalna Prezydenta Miasta Wałbrzycha
Za wiersz: Cztery pory Wałbrzycha
Grażyna Kulesza Szypulska

Nagroda specjalna Senator RP Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej
Za wiersz: w jachimowiczowską noc
Magda Bogusz

Nagroda specjalna Poseł RP Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej
Za wiersz: To nie muzyka
Karolina (Kala) Karmaza

Biblioteka pod Atlantami i Fundacja „Uważność Bycia” zapraszają do wzięcia udziału w VI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Mariana Jachimowicza.

POWIATOWY KONKURS CZYTELNICZY
„POŻERACZE KSIĄŻEK”

Serdecznie zapraszamy do udziału w XVII edycji wszystkich uczniów szkół podstawowych.
„Pożeracze książek” to trzy konkursy:
• plastyczny dla klas I-III
• literacki dla klas IV i VIII
• czytelniczy dla klas V-VII
Zachęcamy do udziału.

Inspiracje 3, czyli Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!

Komisja Konkursowa w składzie: Przewodnicząca: Jolanta Poważyńska – Przewodnicząca Koła SBP w Wałbrzychu Członkowie: Małgorzata Kusz – Zarząd Koła SBP w Wałbrzychu, Monika Majewska – Zarząd Koła SBP w Wałbrzychu wyłoniła dwóch Laureatów Konkursu z największą ilością punktów (na które składały się poprawne rozwiązania wraz z fotografiami okładek odgadniętych publikacji) oraz przyznała jedną Nagrodę pocieszenia.

I miejsce: Adrian Szlembarski – 6 pt. (6 z 7 poprawnych odpowiedzi i pokaźna liczbą okładek) otrzymuje nagrodę: kartę prezentową EMPIK + upominki,
I miejsce: Agata Wojtowicz – 6 pt. (7 z 7 poprawnych odpowiedzi, ale jedna dosłana po terminie) otrzymuje nagrodę: kartę prezentową EMPIK + upominki.
Wyróżnienie: Anna Brodzińska-Gaweł otrzymuje pamiątkowy dyplom uczestnictwa + upominki.
Komisja nie przyznała drugiego i trzeciego miejsca, ponieważ odpowiedzi reszty uczestników przysłane były po terminie lub nie zawierały wymaganych w regulaminie fotografii okładek albo uczestnicy nie byli zapisani do PiMBP „Biblioteka pod Atlantami”.

Przy tworzeniu prezentacji w konkursie „Inspiracje na Tydzień Bibliotek” wykorzystano, za ich zgodą, wizerunki pracowników Filii Nr 5, Filii Nr 6, Działu Promocji i Bibliotekarza Systemowego oraz samej Dyrektorki PiMBP „Biblioteka pod Atlantami”.

Pragniemy podziękować za pomocne dłonie Pani Katarzynie (i dobry aparat fotograficzny) z Czytelni Naukowej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wspólną zabawę!!! Zapraszamy za rok!

Konkurs „Literowanie na śniadanie” 2023

28 lutego w Galerii pod Atlantami odbyła się VII edycja Powiatowego Konkursu „Literowanie na śniadanie”. Do konkursu zaproszenie przyjęły szkoły: PSP 2, PSP 15, PSP 23, ZSz-P nr 6, SzPF „Clever”, Niepubliczna Językowa Szkoła Podstawowa „Młody Kopernik” – Wałbrzych oraz Miejska Szkoła Podstawowa – Szczawno-Zdrój.

Wszyscy uczestnicy byli doskonale przygotowani do potyczek językowych i ortograficznych. Jury musiało bardzo skrupulatnie liczyć punkty, aby wyłonić zwycięzcę. Tytuł Mistrza Literowania otrzymał Piotr Buczkowski z ZSz-P nr 6 w Wałbrzychu. Tuż za podium znaleźli się reprezentanci PSP 15 oraz PSP 2. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu.

Konkurs „Czytelniczy readometr”

Filia nr 6 w Białym Kamieniu zaprasza dzieci i młodzież w wieku 5-14 lat do podjęcia czytelniczego wyzwania.

XVI Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Pożeracze książek”

13 grudnia w Galerii pod Atlantami odbyła się kolejna odsłona naszego flagowego konkursu czytelniczego. W tym roku naszą lekturą były książki Barbary Kosmowskiej, a w zmaganiach wzięło udział osiem reprezentacji wałbrzyskich szkół podstawowych.

Po pełnych emocji zmaganiach i burzliwych obradach jury zapadły następujące rozstrzygnięcia.

Laureaci XVI edycji Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Pożeracze książek”

Kategoria zespołowa:
I miejsce – Szkoła Podstawowa Fundacji „Clever”
II miejsce– PSP 15
III miejsce – ZSz-P nr 7

Kategoria indywidualna:
Kategoria klas V:

I miejsce : Piotr Pałach, PSP 15
II miejsce : Hanna Kłosowska, SP Fundacji „Clever”
III miejsce : Julia Kowalczyk, ZSz-P nr 3

Kategoria klas VI:
I miejsce : Aleksandra Wieczorek, PSP 28
II miejsce : Nikolas Boruń, ZSz-P nr 2
III miejsce : Zuzanna Sadownik, ZSz-P nr 7

Kategoria klas VII:
I miejsce: Maria Rybczyńska , SP Fundacji „Clever”
II miejsce : Zuzanna Lorenz, PSP 15
III miejsce : Lena Łapuszek, ZSz-P nr 2

Laureaci Konkursu Literackiego:

W kategorii klas IV nagrody otrzymują:
I miejsce –Oliwia Rybicka, PSP 28
II miejsce – Maja Krzysztofik, PSP 15
III miejsce – Anna Gałan , ZSz-P nr 3
Wyróżnienie – Tymoteusz Zgórski, PSP 15

W kategorii klas VIII nagrody otrzymują:
I miejsce – Antoni Zieliński, PSP 28
II miejsce – Natalia Marciniec, ZSz-P Boguszów Gorce
III miejsce – Weronika Mazur, PSP 28 Wyróżnienie – Wiktoria Cynar, ZSz-P nr 3

Laureaci Konkursu Plastycznego:

W kategorii klas I nagrody otrzymują:
I miejsce Marcelina Pasławska – ZS-P nr 6
II miejsce – Marcel Kuć, SP Fundacji „Clever”
III miejsce- Maria Szatoń, SP Fundacji „Clever”
Wyróżnienie – Nadia Pietrusiak, ZSP nr 8

W kategorii klas II nagrody otrzymują:
I miejsce- Grzegorz Kazimierczak, ZSP nr 6
II miejsce – Milena Szymska, ZSP nr 6
III miejsce – Aleksandra Góralska, ZSP nr 6
Wyróżnienie- Zuzanna Tyboń, ZSP nr 6

W kategorii klas III nagrody otrzymują:
I miejsce – Oliwia Dominikowska, ZSP nr 6
II miejsce- Aleksandra Tabaszewska, ZSP nr 6
III miejsce- Alicja Rak, ZSP nr 6
Wyróżnienie- Oliwier Dadak, ZSP nr 6

„Inspiracje 2, czyli Biblioteka – świat to za mało”

Ogłoszenie wyników konkursu dla czytelników Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej „Biblioteki pod Atlantami” w Wałbrzychu „Inspiracje 2, czyli Biblioteka – świat to za mało”

Komisja Konkursowa w składzie: Przewodnicząca: Jolanta Poważyńska – Przewodnicząca Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Wałbrzychu, Członkowie: Małgorzata Kusz i Monika Majewska – Zarząd Koła SBP w Wałbrzychu. wyłoniła 2. Laureatów Konkursu z największą ilością punktów (na które składały się poprawne rozwiązania wraz z fotografiami okładek ułożonych z puzzli).

Laureaci (NIKi):
I miejsce: Karolina Kwiatkowska,
II miejsce: Adrian Szlembarski.
Komisja nie przyznała trzeciego miejsca, ponieważ odpowiedzi reszty uczestników przysłane były po terminie lub nie zawierały wymaganych w regulaminie fotografii okładek.

Nagrodami są pamiątkowe dyplomy, bony upominkowe EMPIK, książki „Księga zagadek” i gadżety.


Literowanie na śniadanie

7 marca w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym odbyła się szósta edycja konkursu językowego „Literowanie na śniadanie”. Do niełatwych zmagań przystąpiło sześć uczennic klas szóstych z: Publicznych Szkół Podstawowych nr 2, 6, 15, 28, Fundacji „Clever” i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2. Największą liczbę punktów i tytuł Mistrza Literowania otrzymała Natasza Kotowska z PSP nr 15.


Pożeracze Książek

13 grudnia odbył się finał XV edycji Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Pożeracze Książek”. Gościem specjalnym tej edycji była autorka książek dla dzieci i młodzieży Agnieszka Tyszka.

Na Konkurs Literacki wpłynęło 46 prac z 6 wałbrzyskich szkół.

W kategorii klas VII nagrody otrzymują:
I miejsce – Aleksandra Kurasińska, PSP 28
II miejsce – Julia Zym – PSP 5
III miejsce – Aleksander Rogalewicz – ZSz-P nr 6
Wyróżnienie – Weronika Mazur – PSP 28

W kategorii klas VIII nagrody otrzymują:
I miejsce – Justyna Jarzębska, ZSz-P nr 6
II miejsce – Mateusz Domagała, PSP 5
III miejsce – Nadia Isalska, SzF „Clever”
Wyróżnienie – Amelia Sikora, ZSz-P nr 6
Wyróżnienie – Zuzanna Majewska, ZSz-P nr 6

Na Konkurs Plastyczny wpłynęło 48 prac z 4 wałbrzyskich szkół.

W kategorii klas I nagrody otrzymują:
I miejsce – Marcelina Szewczyk – ZSz-P nr 6
II miejsce – Antoni Skórka – ZSz-P nr 6
III miejsce – Grzegorz Kazimierczak – ZSz-P nr 6
Wyróżnienie – Kornelia Sośnicka – PSP 5

W kategorii klas II nagrody otrzymują:
I miejsce – Oliwier Dadak – ZSz-P nr 6
II miejsce – Oliwia Krajewska –ZSz-P nr 6
III miejsce – Radosław Gaweł – PSP 5
Wyróżnienie – Bartosz Jaśkiewicz – PSP 5

W kategorii klas III nagrody otrzymują:
I miejsce – Weronika Strukiel – ZSz-P nr 6
II miejsce – Natasza Czerwińska – ZSz-P nr 6
III miejsce – Maja Jacak – ZSz-P nr 6
Wyróżnienie – Zofia Bujnowska – ZSz-P nr 6

W Konkursie Czytelniczym wzięło udział 18 uczniów z 6 wałbrzyskich szkół.

W klasyfikacji drużynowej:
I miejsce – ZSz-P nr 3
II miejsce – PSP 28
III miejsce – PSP 15

W klasyfikacji indywidualnej:
klasa IV
I miejsce – reprezentant Szkoły Fundacji „Clever”
II miejsce – reprezentant ZSz-P nr 2
III miejsce – reprezentant PSP 15

Klasa V
I miejsce – reprezentant Szkoły Fundacji „Clever”
II miejsce – reprezentant PSP 28
III miejsce – reprezentant PSP 15

Klasa VI
I miejsce – reprezentant PSP 15
II miejsce – reprezentant ZSz-P nr 2
III miejsce – reprezentant ZSz-P nr 3