Projekt międzypokoleniowy, adresowany zarówno do dzieci, jak również seniorów 60+. Poprzez nasze działania chcemy wyciągnąć z domów głównie samotnych seniorów i pokazać im, że biblioteka to przyjazna przestrzeń i otwarte miejsce spotkań. Przekonamy ich, że warto tu przyjść nie tylko po książkę, ale także spotkać się ludźmi i wspólnie spędzić czas. Zaangażujemy przy tym dzieci i młodzież, które nie tylko przyprowadzą osoby starsze na wspólne zajęcia, ale sami poznają bliżej problem starości i samotności. Wykorzystamy do tego wartościową literaturę, zaproponujemy wykłady o tej tematyce. Uczestników projektu zaprosimy także na spotkania autorskie, warsztaty literackie, biblioterapeutyczne, ruchowe, kreatywne, trening mentalny czy jogę śmiechu. Podczas spotkań międzypokoleniowych porozmawiamy o „Historiach zaklętych w przedmiotach” oraz „Książkach dzieciństwa”. Dzięki projektowi pokażemy, że nie boimy się poruszać ważnych tematów i chcemy przy tym integrować i kreować lokalną wspólnotę.
Zadanie będzie realizowane w bibliotece głównej i filiach na terenie miasta.
Naszymi partnerami będą:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Klub Mela. Żyj z entuzjazmem i rozwijaj się, Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”, Stowarzyszenie Przyjaciół „Biblioteki pod Atlantami” w Wałbrzychu.
Czas realizacji: maj – grudzień 2024 r.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w kwocie 11 000,00 zł.
3 grudnia W Galerii pod Atlantami gościliśmy Magdalenę Grzebałkowską, która zaprezentowała swoją najnowszą książkę „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej”. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17:00 w Budynku Głównym (Rynek 9) i przyciągnęło liczne grono czytelników oraz miłośników literatury.
Magdalena Grzebałkowska – reporterka Gazety Wyborczej oraz autorka bestsellerowych książek, takich jak „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny” i „1945. Wojna i pokój”, zachwyciła publiczność swoją wiedzą, humorem i charyzmą. Wspólnie z Ewą Winnicką stworzyła również cykl „Jak się starzeć bez godności”, pełen humorystycznych obserwacji na temat starzenia się.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne wydarzenia w Bibliotece pod Atlantami! 21 listopada W Filii nr 1 na Nowym Mieście odbyły się międzypokoleniowe zajęcia pt. „Książka mojego dzieciństwa”, w których wzięła udział klasa 1b z PSP nr 28 w Wałbrzychu. Gośćmi honorowymi byli nasi czytelnicy z działu dla dorosłych, przyjaciele biblioteki, którzy podzielili się z dziećmi swoimi ulubionymi książkami z dzieciństwa. Uczniowie mogli także obejrzeć dawne wydania popularnych książek dziecięcych z lat 50., które podarowała nam nasza czytelniczka. Również pierwszoklasiści opowiedzieli o swoich ulubionych książkach.
Następnie cała grupa razem obejrzała bajkę na kliszy pt. „Jak to ze lnem było” M. Konopnickiej, a goście specjalni podzielili się swoimi wspomnieniami na temat przemysłu tkackiego i wyrobu lnu w Wałbrzychu. Kolejną bajką z kliszy był wiersz „Żaba” J. Brzechwy, który wzbudził dużo śmiechu. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały z papieru trójwymiarową żabę. 19 listopada Kacper Tumasz poprowadził warsztaty dedykowane treningowi mentalnemu dla seniorów.
Głównym celem spotkania była popularyzacja ćwiczeń wspomagających utrzymanie sprawności umysłowej, niezbędnej do zachowania dobrej jakości życia w starszym wieku. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję zapoznać się z technikami gimnastyki umysłu, które wspierają:
Zajęcia były świetną okazją do wspólnej aktywności, a jednocześnie inwestycji w zdrowie i dobre samopoczucie na co dzień. 19 listopada W Filii nr 5 odbyły się warsztaty pt. „Historia zaklęta w przedmiotach”.
Wzięła w nich udział klasa 0 b z ZSP nr 1 w Wałbrzychu, a także zaprzyjaźnione z naszą biblioteką seniorki: Pani Ela i Pani Krysia.
Głównym celem zajęć było uzmysłowienie dzieciom, że z każdą nawet najmniejszą rzeczą związana jest jakaś historia.
Przedmioty przekazywane z pokolenia na pokolenie często stanowią fundament tradycji rodzinnych. Nasze seniorki podzieliły się z nami zabawnymi i wzruszającymi opowieściami związanymi z zaprezentowanymi przez nie przedmiotami. Dzieci bardzo chętnie zaglądały do „Kuferka wspomnień”, z którego wyciągały makatki, dokumenty, serwetki czy biżuterię. Następnie wykonały swoje symboliczne „pudełeczka wspomnień”, które będą im przypominać o miło spędzonym czasie w naszej bibliotece. 19 listopada W ramach projektu POTRZEBNI NIEPOTRZEBNI odbyły się w dniu dzisiejszym 2 warsztaty biblioterapeutyczne – pomagające rozbudzać empatię i wrażliwość wobec starszych osób.
Warsztaty prowadziła biblioterapeutka Ewa Kramarczyk. W warsztatach uczestniczyli uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 z Wałbrzycha. 18 listopada Filia nr 1 zorganizowała zajęcia inspirowane książką Ewy Piotrowskiej „Stare radio. Wszystko gra!”. Była to niezapomniana podróż w świat wspomnień, sentymentów i twórczej zabawy!
Uczestnicy wysłuchali fragmentów książki, które stały się punktem wyjścia do rozmów o przedmiotach o dużej wartości sentymentalnej – zarówno tych należących do dzieci, jak i ich rodzin. Gośćmi specjalnymi były seniorki, które podzieliły się swoimi historiami o przedmiotach pełnych wspomnień i rodzinnych tradycji.
Dużo emocji dostarczył quiz „Jaki to przedmiot”. Dzieci próbowały odgadnąć funkcję dawnych przedmiotów, natomiast seniorki zmierzyły się z nowoczesnymi gadżetami technologicznymi.
Kolejną atrakcją była projekcja bajki z kliszy na rzutniku „Ania”, która zachwyciła uczestników swoją wyjątkową formą. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali kreatywne prace plastyczne w formie radia – ich pomysłowość zachwyciła wszystkich!
W warsztatach udział wzięli uczniowie z klasy II ZSP nr 4. 15 listopada W Filii nr 1 odbyły się międzypokoleniowe warsztaty hand made. Uczestnicy wykonywali różnymi technikami lampiony. Za bazę posłużyły nam słoiki. Można było je ozdobić za pomocą sznurka jutowego, listków wyciętych z kolorowej bibuły, czy też wykorzystując sploty makramowe , wykonać wiszące lampiony.
Warsztaty odbywały się także w duchu zero waste, dlatego jedna z technik zdobniczych wykorzystywała stronnice starych książek.
W zajęciach udział wzięli seniorzy, rodziny z dziećmi oraz młodzież. 14 listopada Do kogo należał kolczyk, kto zgubił drugą rękawiczkę i co było związane kawałkiem sznurka? Kto i kiedy wrzucił te przedmioty do szuflady i czy kiedykolwiek jeszcze do czegoś będą użyte?
Uczestnicy drugiego spotkania międzypokoleniowego ph. „Historia zaklęta w przedmiotach”, które odbyły się w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym opowiadali o swoich rodzinnych pamiątkach i zastanawiali się po co trzymać w domu rzeczy, które już są zniszczone, nieużywane i tylko niepotrzebnie zajmują miejsce.
Czy trzeba pielęgnować tradycje rodzinne i czy w dzisiejszych czasach ma wartość pierścionek po prababci lub stary kapelusz dziadka? Kto był na warsztatach to wie. Podczas spotkań przeczytana została „Sznurkowa historia” Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel, która stała się doskonałym pretekstem do rozmów i zabaw międzypokoleniowych, w których chętnie udział wzięli i młodsi i ci, troszeczkę starsi. 14 listopada Cóż to było za wydarzenie! Dziękujemy wszystkim za przybycie na spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik.
Naszym gościem była autorka wielokrotnie nagradzana, trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike i laureatka Paszportu Polityki za „Kieszonkowy Atlas Kobiet”.
Ostatnie jej książki to „Tyłem do kierunku jazdy” (2022) i „Dintojra” (2024).
Spotkanie odbyło się 14 listopada o godz. 17:00 w Galerii pod Atlantami. 6 listopada Do kogo należał kolczyk, kto zgubił drugą rękawiczkę i co było związane kawałkiem sznurka? Kto i kiedy wrzucił te przedmioty do szuflady i czy kiedykolwiek jeszcze do czegoś będą użyte?
Uczestnicy spotkania międzypokoleniowego ph. „Historia zaklęta w przedmiotach”, które odbyły się w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym opowiadali o swoich rodzinnych pamiątkach i zastanawiali się po co trzymać w domu rzeczy, które już są zniszczone, nieużywane i tylko niepotrzebnie zajmują miejsce.
Czy trzeba pielęgnować tradycje rodzinne i czy w dzisiejszych czasach ma wartość pierścionek po prababci lub stary kapelusz dziadka? Kto był na warsztatach to wie. Podczas spotkań przeczytana została „Sznurkowa historia” Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel, która stała się doskonałym pretekstem do rozmów i zabaw międzypokoleniowych, w których chętnie udział wzięli i młodsi i ci, troszeczkę starsi. 29 października W Filii nr 5 odbyły się kolejne warsztaty pt. „Różne oblicza starości” w ramach projektu „Potrzebni niepotrzebni”.
Wzięły w nich udział dzieci z klasy 0 b z ZSP nr 1 w Wałbrzychu.
Głównym celem warsztatów było pokazanie dzieciom, że seniorzy są aktywni na wielu płaszczyznach.
Chętnie uczestniczą w zajęciach ruchowych, wykładach Uniwersytetu III Wieku i uczą się nowych rzeczy np. obsługi komputera czy tabletu.
Bardzo pomocna w zrozumieniu tematu była książka B. Gawryluk pt. „Zdalna Babcia”, która świetnie pokazuje jak nowoczesna technologia pomaga osobom starszym w kontaktach z rodziną.
Puzzle, których ilustracje przedstawiały dobre uczynki względem osób starszych otworzyły dzieci na chęć niesienia pomocy seniorom.
Zarówno pierwsze, jak i drugie warsztaty zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez uczniów. 25 października W Filii nr 5 odbyły się warsztaty dla dzieci pt. „Różne oblicza starości” w ramach projektu „Potrzebni niepotrzebni”.
Wzięło w nich udział 16 dzieci z klasy „I a” z ZSP nr 1 w Wałbrzychu.
Mimo młodego wieku uczniowie wykazali się bardzo dużym zrozumieniem tematu i wrażliwością. Z zainteresowaniem wysłuchali książki „Mój inny dziadek” R. Barth,
która stanowiła punkt wyjścia warsztatów. Bardzo chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami na temat pomocy osobom starszym.
Wykonane własnoręcznie serduszka postanowili wręczyć seniorom ze swojego bliskiego otoczenia, żeby podkreślić jak ważną rolę odgrywają w życiu dzieci. 23 października W ogrodzie Muzeum Porcelany odbyły się warsztaty dla seniorów, które poświęcone były profilaktyce zdrowia. Głównym narzędziem – śmiech! Seniorzy poznali jego „lecznicze” efekty – to nie tylko poprawa nastroju, ale także wzmocnienie odporności, działanie przeciwbólowe, antydepresyjne, redukcja stresu i lepsze dotlenienie organizmu. To prosta, bezpieczna i dostępna dla każdego metoda, niezależnie od wieku!
Zajęcia prowadziła Janina Chochłakiewicz – trenerka jogi śmiechu. 15 października W ramach projektu „Potrzebni Niepotrzebni” Dział Dziecięco – Młodzieżowy przeprowadził dwa warsztaty dla dzieci na temat starzenie się. Uczestnicy odpowiadali na trudne pytania dotyczące starości i zastanawiali się, czy seniorzy mogą jeszcze czegoś nauczyć młodszych, czy są w ogóle potrzebni i przede wszystkim co oni – młodzi ludzie mogą zrobić dla osób starszych.
Uczniowie i przedszkolaki z ZSP5 zgodnie oświadczyli, że nie wyobrażają sobie świata i życia bez seniorów: dziadków i babć, dla których kontakt szczególnie z młodym pokoleniem jest ważny. Każdy może się czegoś nauczyć – zarówno młody człowiek jak i ten bardziej doświadczony życiowo. Dla każdego jest miejsce w społeczeństwie i każdy jest ważny.
8 października W Filii nr 5 z oddziałem dziecięcym odbyło się spotkanie międzypokoleniowe „Książka mojego dzieciństwa” w ramach projektu „Potrzebni niepotrzebni”.
Zaproszone seniorki: Pani Ela i Pani Krysia opowiedziały dzieciom jakie książki darzyły szczególną sympatią kiedy były w ich wieku, w co kiedyś bawiły się dzieci i jakie miały marzenia.
Wspólnie przeczytaliśmy „Linie na twarzy babuni” S. Ciraolo i „Teleskop dziadka” A. Olejarczyk.
Te dwie pozycje okazały się pięknym pomostem międzypokoleniowym, który wywarł wrażenie na nas wszystkich.
Po słodkim poczęstunku wszyscy chętnie uczestniczyli w zabawach ruchowych, tych starszych jak „Stary niedźwiedź mocno śpi” czy tych nowszych: „Chu chu Ua”.
Dzieci wykonały piękne „Jesienne miotły”, i poznały znaczenie powiedzenia „Jesień życia” do której praca plastyczna nawiązywała.
Wszystkim uczestnikom, zarówno tym dużym jak i tym małym spotkanie przysporzyło dużo radości. 8 października W tym tygodniu w Biblioteka na Nowym Mieście odbył się wernisaż wystawy „Portret Samotności”. To poruszająca seria fotografii przedstawiających seniorów – podopiecznych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Dzięki wsparciu wolontariuszy ci starsi ludzie odzyskują szansę na budowanie relacji, rozmowy i wspólne spędzanie czasu, które łagodzą ciężar samotności.
Problem samotności wśród osób starszych jest rzadko dostrzegany w przestrzeni publicznej, przez co wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jego głębi i skali. Wystawa ma na celu zwrócenie uwagi na to bolesne zjawisko i pomóc dotrzeć do jak najszerszego grona ludzi dotkniętych tym problemem, niosąc nadzieję i wsparcie. 5 października W Dziale Dziecięcym Biblioteki pod Atlantami odbyły się warsztaty dla seniorów i dzieci „Międzypokoleniowe czytanie – książka mojego dzieciństwa”, które przeniosły nas w świat dziecięcych marzeń.
Uczestnicy czytali fragmenty „Kubusia Puchatka” i wspominali ulubione bajki, które towarzyszyły im dzieciństwie, takich jak np. „Żwirek i Muchomorek” oraz „Krecika”, które wywoływały i wywołują uśmiech na twarzach uczestników.
Warsztaty ożywiły zagadki muzyczne z bajkowych jingli, które rozbrzmiewały w sali, a każdy mógł również wykazać się kreatywnością, tworząc kolorowe zakładki do książek z ukochanymi bohaterami.
Było to fantastyczne doświadczenie, które łączy pokolenia, a radość z odkrywania magii bajek na pewno na długo pozostanie w naszych sercach!
4 października W Multimedialnej Filii Bibliotecznej (ul. Kasztelańska 7) odbyło się spotkanie autorskie z Marią Pakulnis, które poprowadziła Małgorzata Grudzińska. Wydarzenie przyciągnęło wielu miłośników literatury oraz twórczości aktorki. Spotkanie było okazją do refleksji nad jej wieloletnią karierą oraz osobistymi doświadczeniami. Było także radośnie i sentymentalnie. Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie!
Maria Pakulnis, znana z ról w takich filmach jak „Obywatel Piszczyk”, „Pożegnanie jesieni” czy „Konsul”, opowiedziała o swojej książce „Moja nitka”. To poruszająca rozmowa, w której aktorka, przy wsparciu dziennikarki Doroty Wodeckiej, odkrywa przed czytelnikami najgłębsze zakamarki swojej przeszłości, w tym dzieciństwo, dojrzewanie, żałobę i stratę. 4 października W dzisiejszych zajęciach Biblioterapii w Filii nr 6, opartych na książce „Sznurkowa Historia” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, wzięli udział seniorzy z klubu Senior+. Podczas spotkania przeczytano wybrane fragmenty książki, które stały się inspiracją do przeprowadzenia kreatywnych warsztatów. Dziękujemy serdecznie wszystkim seniorom z klubu Senior+ za aktywny udział w dzisiejszych zajęciach biblioterapeutycznych. 26 września
„Książka mojego dzieciństwa” to temat spotkania zorganizowanego z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, które odbyło się 26 września w Filii nr 6 Biblioteki pod Atlantami. Wzięli w nim udział seniorzy z Klubu Senior+ oraz uczniowie klasy II z PSP nr 2. Dla seniorów była to doskonała okazja do powrotu do czasów dzieciństwa i wspomnienia ulubionych książek oraz bajkowych bohaterów. Natomiast dla młodych czytelników to lekcja historii, dzięki której mogli poznać i zobaczyć bajki, które seniorzy czytali w swoim dzieciństwie.
W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentację na temat dawnych bajek. Młodsi czytelnicy przez chwilę poczuli się jak ich rodzice czy dziadkowie, oglądając bajkę na kliszy, wyświetlaną przez projektor. Atmosfera była znakomita, a zabawa przednia!
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu POTRZEBNI NIEPOTRZEBNI.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność na tym wydarzeniu! Wasza obecność sprawiła, że spotkanie było wyjątkowe. Chcielibyśmy również wyrazić nasze uznanie za miłą atmosferę, która panowała w trakcie spotkania. Wspólne wspomnienia i radość z dzielenia się książkami z dzieciństwa stworzyły niezapomniane chwile. Mamy nadzieję, że to wydarzenie zainspiruje Was do dalszego odkrywania magicznego świata literatury. Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach! 20 września 2024 r.
Dnia 20 września w ogrodzie Muzeum Porcelany odbyła się Gimnastyka Słowiańska z Łoziną dla seniorów. Zajęcia punktualnie o godzinie 11:00 rozpoczęła Małgorzata Mazurek z Klubu Mela. Żyj z entuzjazmem i rozwijaj się. W wydarzeniu uczestniczyły 34 osoby. 24 CZERWCA 2024 r. 24 czerwca w ramach projektu Dział Dziecięco Młodzieżowy gościł Dominikę Gałkę – autorkę książek: interaktywnych, obrazkowych, edukacyjnych, literatury dziecięcej.
Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską
Książka mojego dzieciństwa – Filia nr 1
Warsztaty treningu mentalnego dla seniorów
Historia zaklęta w przedmiotach – Filia nr 5
Warsztaty biblioterapeutyczne
Historia zaklęta w przedmiocie – Filia nr 1
Hand made „Lampiony”
Drugie warsztaty „Historia zaklęta w przedmiotach”
Spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik
Warsztaty „Historia zaklęta w przedmiotach”
Różne oblicza starości
Różne oblicza starości
Joga śmiechu – warsztaty dla seniorów
Warsztaty dla dzieci w DDM
Książka mojego dzieciństwa w Filii nr 5
Wystawa „Portret samotności”
Międzypokoleniowe czytanie – książka mojego dzieciństwa
Spotkanie autorskie z Marią Pakulnis
Biblioterapie
Książka mojego dzieciństwa
Gimnastyka Słowiańska z Łoziną
Autorka z wykształcenia jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego. Jej pasja czytania zaowocowała chęcią tworzenia książek dla dzieci. W 2019 r. zadebiutowała książką „Sklep z babciami”. Inne jej książki, chętnie czytane przez najmłodszych i ich rodziców, to m.in. „Baba Jadzia z parteru”, „O chruptaku, który szukał szczęścia”.
W czasie spotkania Autorka zapoznała dzieci ze swoją twórczością. Nie obyło się bez kilku zagadek, ćwiczenia wyobraźni i angażowania dzieci w tworzenie swoich bajkowych historii. Dzieciom nie schodziły z twarzy uśmiechy.