POTRZEBNI NIEPOTRZEBNI

Projekt międzypokoleniowy, adresowany zarówno do dzieci, jak również seniorów 60+. Poprzez nasze działania chcemy wyciągnąć z domów głównie samotnych seniorów i pokazać im, że biblioteka to przyjazna przestrzeń i otwarte miejsce spotkań. Przekonamy ich, że warto tu przyjść nie tylko po książkę, ale także spotkać się ludźmi i wspólnie spędzić czas. Zaangażujemy przy tym dzieci i młodzież, które nie tylko przyprowadzą osoby starsze na wspólne zajęcia, ale sami poznają bliżej problem starości i samotności. Wykorzystamy do tego wartościową literaturę, zaproponujemy wykłady o tej tematyce. Uczestników projektu zaprosimy także na spotkania autorskie, warsztaty literackie, biblioterapeutyczne, ruchowe, kreatywne, trening mentalny czy jogę śmiechu. Podczas spotkań międzypokoleniowych porozmawiamy o „Historiach zaklętych w przedmiotach” oraz „Książkach dzieciństwa”. Dzięki projektowi pokażemy, że nie boimy się poruszać ważnych tematów i chcemy przy tym integrować i kreować lokalną wspólnotę.

Zadanie będzie realizowane w bibliotece głównej i filiach na terenie miasta.

Naszymi partnerami będą:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Klub Mela. Żyj z entuzjazmem i rozwijaj się, Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”, Stowarzyszenia Przyjaciół „Biblioteki pod Atlantami” w Wałbrzychu.

Czas realizacji: maj – grudzień 2024 r.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w kwocie 11000,00 zł.