„A miało być tak pięknie…”
Miała być uroczysta gala, superspotkanie autorskie, konkursy i wiele innych atrakcji. Niestety pandemiczna rzeczywistość pokrzyżowała nasze plany.
„Jeszcze będzie przepięknie…”
1 grudnia „stuknie nam” oczywiście „siedemdziesiątka piątka”, bo tego żadne okoliczności nie zmienią, ale wszystkie mniej lub bardziej oficjalne obchody tego jubileuszu przenosimy na bardziej sprzyjający czas.
Śledźcie nas na Facebooku i na stronie, bo tu i tam będziemy zamieszczali wiele ciekawych materiałów dotyczących naszego jubileuszu.
Wystawa online
„Historia wałbrzyskich bibliotek”
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji ukazującej historię wałbrzyskich bibliotek publicznych
Jednodniówka
Zapraszamy do zapoznania się z jubileuszową jednodniówką!
Jubileuszowe gry mobilne
Zapraszamy do zagrania w jubileuszowe gry „Tajemnica biblioteki”, a starszych – „(Nie)zwykła biblioteka). Żeby zagrać, trzeba ściągnąć na smartfon darmową aplikację ActionTrack, zeskanować kody QR z poniższych plakatów i wziąć udział w fantastycznej przygodzie z równie fantastycznymi nagrodami!!!
75 lat…
Ranek 1 grudnia 1945 roku. W kierunku wałbrzyskiego ratusza szybkim krokiem zdążają Fryderyka Lieberman-Cohensius, Irena Widort i Marian Jachimowicz. Muszą dopiąć wszystko na ostatni guzik, bo już za kilka chwil pierwszy Czytelnik przekroczy próg pierwszej polskiej biblioteki w polskim Wałbrzychu…
Od tej chwili mija właśnie siedemdziesiąt pięć lat. Od tego czasu odwiedziło nas kilka milionów Czytelników spragnionych dobrej lektury, którą – równie gorliwie co wymieniona trójka – staraliśmy się zapewnić.
Dziękujemy, że byliście i wciąż jesteście z nami, nawet w tak trudnych czasach. Pocieszamy się jednak, że prędzej czy później one miną i znów spotkamy się między regałami siedemdziesięciopięcioletniej wałbrzyskiej biblioteki publicznej!!!
Warsztaty „Atlanty pod lupą – odkryj tajemnice biblioteki”
Zapraszamy do skorzystania z zajęć na podstawie książki „Tajemnica biblioteki” Martina Widmarka z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai.
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się o historii Biblioteki pod Atlantami oraz ciekawostek o jej funkcjonowaniu. Wcielą się również w pomocnika tytułowych bohaterów książki Widmarka.
konkursy jubileuszowe
Z okazji 75-lecia PIMBP „Biblioteki pod Atlantami” zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w dwóch konkursach. Konkurs literacki „Rymuj z nami pod Atlantami” jest skierowany do uczniów klas IV-VI, którzy lubią zabawy słowem, tworzenie rymowanek i składanie życzeń. Natomiast w Konkursie plastycznym „Między książką z regałem” mogą wziąć udział uczniowie z klas VI- VIII, którzy spróbują zmierzyć się ze stworzeniem komiksu o książkach, czytaniu czy bibliotece.
ósma dekada
Minęło już siedem dekad istnienia wałbrzyskich bibliotek. Do jubileuszu została już tylko jedna połówka, czyli lata 2015-2019.
Dekada tę wałbrzyska biblioteka rozpoczęła remontowo, termomodernizując swoją siedzibę główną w Rynku, tj. wymieniając okna, ocieplając ściany i wymieniając ogrzewanie na gazowe.
Rok 2015 przyniósł kolejne nagrody: srebrny medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” oraz I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Mistrz Promocji Czytelnictwa”, organizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W 2006 roku – ogłoszonym w Wałbrzychu Rokiem Mariana Jachimowicza – biblioteka zorganizowała wiele działań i imprez.
Po MFB kolejne filie doczekały się swoich nowych i nowoczesnych siedzib. 10 marca 2017 r. zorganizowano wielkie otwarcie nowej siedziby Filii nr 7 z oddziałem dziecięcym na Piaskowej Górze ph. „Piaskowa Góra-Reaktywacja”. W 2018 r. w związku z otwarciem nowej siedziby Filii nr 5 z oddziałem dziecięcym w Sobięcinie był realizowany projekt „PIĄTKA NA PIĄTKĘ”, dofinansowany przez MKiDN.
zdj. 1 2015 – Noc Legend Wałbrzyskich
zdj. 2 2017 – Dnia Mariana Jachimowicza – malowanie wierszy na chodnikach
zdj. 3 2018 – pierwszy dzień działalności F7
zdj. 4 2019 – pierwszy dzień działalności F5
siódma dekada
Na horyzoncie widać już rok 2020, ale czeka nas jeszcze jedna dekada, czyli lata 2005-2015.
1 maja 2005 r. na mocy uchwał intencyjnych podjętych przez rady powiatu i miasta powstaje Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka pod Atlantami”.
W 2006 r. na parter budynku głównego przeniesiono Oddział Zbiorów dla Niewidomych, a w pomieszczeniu obok atrium otwarto Pokój Pamięci Poety. Wyeksponowano w nim archiwum twórcy, przekazane przez jego rodzinę.
W 2007 r. po trzyletniej przerwie reaktywowano Galerię pod Atlantami. W 2008 r. stanowisko dyrektora objęła Violetta Kasiborska, która zrezygnowała z funkcji pod koniec 2011 r., a zastąpiła ją Renata Nowicka, która pełni tę funkcję do dziś.
W 2010 r. Biblioteka otrzymała nagrodę „Muflon 2009” w kategorii Najlepsze Przedsięwzięcie Promujące Region. 6 września uroczyście otwarto Akademię Młodych utworzoną wspólnie z Gminą Wałbrzych.
2 października 2014 roku rozpoczęła swoją działalność Multimedialna Filia Biblioteczna na Podzamczu. Nowa filia, powstała z połączenia trzech filii: nr 11, nr 11 dziecięco – młodzieżowa i nr 14.
W 2013 r. biblioteka otrzymała tytuł „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha” i „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego”.
zdj. 1 – rok 2006 – Otwarcie Pokoju Pamięci Poety Mariana Jachimowicza
zdj. 2 – rok 2007 – Wystawa „Dzieje papieru i papiernictwa” w Galerii pod Atlantami
zdj. 3 – rok 2012 – spotkanie autorskie Marka Niedźwieckiego
zdj. 4 – rok 2014 – pierwszy dzień działalności MFB
szósta dekada
Coraz bliżej naszych czasów!
Kolejna dekada – 1995-2004 – stała po znakiem licznych jubileuszy. W 1995 r. 50-lecia wałbrzyskich bibliotek publicznych i 20-lecia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, a rok później 45-lecie wałbrzyskich Kół Przyjaciół Biblioteki.
W związku z 90-leciem urodzin Mariana Jachimowicza zorganizowano w 1995 r. jubileuszową uroczystość. Poeta w 1998 został laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki. Mistrza pożegnaliśmy w 1999 r. – zmarł 12 listopada.
Biblioteka otrzymała w tym czasie dwie prestiżowe nagrody: w 1997 r. „Ikara” jako najlepsza biblioteka w kraju, a w 2000 r. Dolnośląski Klucz Sukcesu.
W 1998 r. w dzielnicy Sobięcin powołano w Wałbrzychu pierwszą w Polsce bibliotekę publiczno-uczelnianą (we współpracy z Wałbrzyską Wyższą Szkołą Zarządzania i Przedsiębiorczości) oraz pierwszą w Wałbrzychu bibliotekę publiczno-szkolną (we współpracy z PSP nr 17).
Ta dekada to czas przemian organizacyjnych, spowodowanych reformami administracyjnymi. Pierwsza miała miejsce w 1999 r. i spowodowała zmianę organizatora, a tym samym statutu i nazwy biblioteki, która odtąd stała się Powiatową Biblioteką Publiczną „Biblioteką pod Atlantami”. Natomiast w 2003 r. połączenie miasta na prawach powiatu Wałbrzych z powiatem wałbrzyskim spowodowało, że władze dokonały podziału organizacyjnego biblioteki na Powiatową (z wyłączeniem filii) i Miejską (filie biblioteczne). Nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora: Andrzeja Tywsa zastąpił Cezary Kasiborski.
zdj. 1 – rok 1995 – okolicznościowa karta pocztowa
zdj. 2 – rok 1997 – Wręczenie nagrody Ikara w kategorii „Najlepsza biblioteka” podczas Krajowych Targów Książki w PKiN w Warszawie
zdj. 3 – rok 1998 – Otwarcie biblioteki Publiczno-Akademickiej w Sobięcinie
zdj. 4 – rok 2000 – Wernisaż wystawy prac Franciszka Starowieyskiego w Galerii pod Atlantami
piąta dekada
Coraz bliżej XXI wieku, czyli dekada 1985-1994
W grudniu 1985 r. hucznie obchodzono czterdziestolecie bibliotek w województwie wałbrzyskim. W 1986 r. utworzono Oddział Zbiorów Specjalnych, w którym rozpoczęto udostępnianie zbiorów audiowizualnych. W kolejnym roku powołano do życia Sekcję Oświatowo-Wydawniczą WBP (SOWy w obsadzie: Jacek Czarnik i Paweł Pietrzyński). W 1988 wałbrzyska biblioteka posiadała 3 mikrokomputery, 5 magnetowidów oraz kamerę wideo. Funkcjonowało 15 filii oferujących prawie 30 tys. książek.
22 czerwca 1990 roku, powracając z wyjazdu służbowego do Warszawy, w wypadku samochodowym giną dyrektor WBP Bogusław Lamch i pracownik Paweł Pietrzyński. Konkurs na nowego dyrektora wygrywa dotychczasowy wicedyrektor Andrzej Tyws.
Od początku 1991 r. rozpoczęto przeprowadzkę biblioteki z ul. Sienkiewicza do kamienicy „Pod Czterema Atlantami” w Rynku.
We wrześniu 1993 r. zainaugurowała działalność Galeria pod Atlantami pod kierownictwem Marii Tyws. Oficjalne otwarcie nowej siedziby odbyło się 26 listopada 1993 r. Kolejny rok to kolejny otwarcie; tym razem nowoczesnego Działu Audiowizualnego.
zdj. 1 – Atlanty nr 1 w trakcie konserwacji
zdj. 2 – przeprowadzka z siedziby przy ul. Sienkiewicza do kamienicy „Pod Czterema Atlantami” w Rynku
zdj. 3 – Otwarcie Działu Zbiorów Audiowizualnych
zdj. 4 – Wystawa „Malarstwo na jedwabiu” w Galerii pod Atlantami
czwarta dekada
Dziś najważniejsze wydarzenia z czwartej dekady, czyli lat 1975-84
5 września 1975 roku, zarządzeniem wojewody wałbrzyskiego, na bazie dotychczas istniejącej miejskiej i powiatowej biblioteki, została utworzona Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Wałbrzychu. Jej pierwszym dyrektorem został Józef Jaworski. W 1980 roku rozpoczęła działalność filia nr 11 na Podzamczu. W 1982 roku, w dziale gromadzenia dochodzi do rewizji funkcjonariuszy SB, którzy szukają zakupionych przez bibliotekę wydawnictw drugiego obiegu. W 1983 roku powstała na Podgórzu filia dla niewidomych. W tym samym roku rządy w bibliotece objął Bogusław Lamch, a biblioteka otrzymała kamienicę „Pod Czterema Atlantami” w wałbrzyskim Rynku, do której w nieokreślonej przyszłości miała się przenieść. W 1984 roku zainicjowano działalność punktów bibliotecznych na terenie Czechosłowacji, a na Podzamczu rozpoczęła działalność filia nr 11 dziecięco-młodzieżowa.
Na zdjęciach:
1 – Dyrektor Bogusław Lamch.
2 – Wypożyczalnia Centralna WBP
3 – Oddział Dziecięcy WBP
4 – Filia nr 11 dziecięco-młodzieżowa na Podzamczu
(zdj. Z. Pachla)
trzecia dekada
W 1965 roku rozpoczęła działalność filia nr 7 na Piaskowej Górze wraz z oddziałem dziecięcym. W kolejnym roku siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej przeszła remont, a Czytelnia otrzymała nowy sprzęt. W 1969 roku powstała kolejna filia biblioteczna, tym razem w Szpitalu Miejskim nr 2. W marcu 1973 roku filia nr 7 na Piaskowej Górze przeniosła się z prowizorycznie zaadoptowanego mieszkania do przestronnej, przeszklonej sali po dawnym bistro. W pierwszym tygodniu jej funkcjonowania przybyło 290 nowych czytelników i dokonano 1800 wypożyczeni, przeciętnie obsługując ok. 300 czytelników dziennie!
Rok 1974 przyniósł nieuniknione, czyli połączenie MBP i PBP w Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną.
Na zdjęciach:
1 i 2. Filia nr 7 na Piaskowej Górze w nowej siedzibie.
2 i 3. Okolicznościowe wystawki.
druga dekada
Czas na kolejną dekadę prężnie działającej wałbrzyskiej biblioteki. Dziś najważniejsze wydarzenia z lat 1955-1964.
19 maja 1955 r. oddano do użytku filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w dzielnicy Rusinowa. Oprócz filii funkcjonują punkty biblioteczne, w 1956 r. jest ich 25. Powiatowa Biblioteka Publiczna ma w tym czasie 17 punktów bibliotecznych.
W 1958 r. przy filii na Nowym Mieście wyodrębniono dział dziecięcy, w następnym roku – przy filii na Starym Zdroju. We wrześniu 1958 r. biblioteka powiatowa obchodzi jubileusz dziesięciolecia. Pod jej opieką jest 14 bibliotek osiedlowych i gromadzkich oraz 24 punkty biblioteczne w miastach i wsiach. W 1959 r. 10 bibliotek terenowych ma już telewizory i odbiorniki radiowe.
W 1959 r. biblioteka miejska po raz pierwszy kupuje skrzynki katalogowe, dotąd korzystano z poniemieckich. 25 kwietnia 1962 r. rozpoczyna działalność filia MBP na Poniatowie.
Na zdjęciach:
1. 1959. Filia nr 3 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Wałbrzychu. (fot. Z. Pachla)
2. 1959. Pierwszy sprzęt RTV w bibliotece. (fot. Z. Pachla)
pierwsza dekada
Do 1 grudnia, czyli dnia, w którym wałbrzyska Biblioteka obchodziła będzie jubileusz siedemdziesięciopięciolecia zostało… siedem tygodni. Akurat, żeby przedstawić siedem i pół dekady wałbrzyskiej książnicy. Dziś najważniejsze wydarzenia z lat 1945-1954.
1 grudnia 1945 nastąpiło otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wałbrzychu. Pierwszym kierownikiem został wybitny polski poeta Marian Jachimowicz. Dwa lata później kierownictwo objęła Maria Dawidczyńska, którą w 1949 roku zastąpiła Olga Bachlińska. Od 1952 roku na czele książnicy stanęła Ligia Żywicka. 9 maja 1946 roku Pełnomocnik Rządu R.P. dokonał oficjalnego otwarcia nowej siedziby biblioteki przy ul. Sienkiewicza 2. W 1948 r. powstała Powiatowa Biblioteka Publiczna, jej kierowniczką została Helena Murmyło. W tym samym roku Zarząd Miejski podjął decyzje o zakupieniu dwóch prywatnych wypożyczalni książek w dzielnicach Stary Zdrój i Nowe Miasto. Na ich bazie zorganizowano dwie pierwsze filie biblioteczne Miejskiej Biblioteki Publicznej, oddane dla czytelników już w 1949 r. Następną filię otwarto w tym samym roku w dzielnicy Podgórze. W 1949 roku, przy ul. Sienkiewicza, wyodrębniono czytelnię prasy. Po przyłączeniu w 1951 roku Białego Kamienia i Sobięcina do Wałbrzycha, tamtejsze biblioteki powiatowe włączono w strukturę wałbrzyskiej Biblioteki. 15 marca 1954 roku uroczyście otwarto w bibliotece przy ul. Sienkiewicza Oddział Dziecięcy Biblioteki Centralnej.
Na zdjęciach:
1. 1946. Pierwsza wypożyczalnia książek. Pierwszy z prawej kierownik Marian Jachimowicz.
2. 1947. Pracownicy biblioteki. W środku siedzi kierownik Maria Dawidczyńska.
3. 1947. Wizyta w bibliotece prezydenta Eugeniusza Szewczyka i malarza Eugeniusza Gepperta.
4. 1949. Pierwsza czytelnia prasy.