2022

Spotkanie autorskie Katarzyny Dudy

28 czerwca mieliśmy okazję gościć panią Katarzynę Dudę. Autorkę książek „Kiedyś tu było życie, teraz jest tylko bieda… i”Korpo”. Pierwsza książka opowiada o losach przedstawicieli byłych górników i robotników fabryk po 1989 roku. Druga stanowi pewną kontynuację tematu, opowiadając o sytuacji pracowników dużych zagranicznych korporacji w Polsce. Pani Katarzyna opowiadała o losach bohaterów swoich książek, oddając im w ten sposób głos, który jest bardzo odmienny od oficjalnego wizerunku firm przyjaznych pracownikom i pełnych dodatkowych benefitów, uatrakcyjniających warunki pracy. Na spotkaniu można było dowiedzieć się jaką rolę w obronie warunków pracy pełną Związki Zawodowe i jak wielu interesujących wątków polityki społecznej i rynku pracy dotykają publikacje. Spotkanie odbyło się w atmosferze otwartej dyskusji i aktywnego zaangażowania uczestników, którzy mogli nawiązać bezpośredni kontakt z autorką.

Tydzień Słowiański

W przedostatnim tygodniu czerwca 2022, w którym przygada Noc Kupały oraz Noc Świętojańska, w Bibliotece pod Atlantami rozpoczął się Tydzień Słowiański. W którym wałbrzyska książnica promowała zapomnianą już nieco, ale ostatnio wracającą do łask, naszą słowiańską przeszłość.

Na początek w tajemniczy świat dawnych Słowian wprowadzeni zostali najmłodsi. Podczas warsztatów muzycznych dzieci miały okazję zapoznać się z Żywą Galerią Instrumentów Tradycyjnych (m.in drumla, fujarka pasterska, flet krawędziowy, tapan) którą zaprezentował Witold Kozłowski z Fundacji OVO dla Kultury i Edukacji z Wrocławia. Uczestnicy wysłuchali historii powstania, poznali funkcję i symbolikę tych niecodziennych przedmiotów, ich budowę i działanie, a co najważniejsze mogli samodzielnie sprawdzić, jak brzmią te pradawne ale wciąż żywe instrumenty.

Pierwsze spotkanie autorskie, zaplanowane w ramach Tygodnia Słowiańskiego, przerodziło się w żywą dyskusję pomiędzy autorami „Mitologii słowiańskiej” Mateuszem Wroną i Jakubem Bobrowskim, a prowadzącą rozmowę Moniką Bisek-Grąz. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się m.in. dlaczego tak niewiele silnych kobiet wchodzi w panteon naszych rodzimych bóstw, dlaczego warto gościć u siebie domowika i czy demony słowiańskie mają poczucie humoru.

Drugi dzień „Tygodnia Słowiańskiego” należał do kobiet. Natalia Kościńska, badaczka rodzimego folkloru i jego śladów w kulturze popularnej, opowiadała o słowiańskich inspiracji, których pełna jest twórczość romantyków z najbliższego nam kręgu kulturowego. Młodzież miała nie tylko okazję uporządkować i uzupełnić sobie nabytą podczas lekcji polskiego wiedzę. Mogła również m.in. przekonać się jak brzmi piosenka do ekranizacji „Starej Baśni” Kraszewskiego i dowiedzieć się dlaczego wystarczy zagrać w „Wiedźmina” aby wziąć udział w pradawnym rytuale „Dziadów”.

O tym, że Słowianie z powodzeniem łączyli w swoim życiu wymiar rzeczywisty z magicznym, przepełnionym obecnością bóstw (w postaci drzew, kamieni, słońca..) i jak bardzo wpłynęło to na ich harmonię z przyrodą i szacunkiem do niej, opowiadała w swojej bogatej w wątki prelekcji pani Małgorzata Mazurek – założycielka „Klubu Mela. Żyj z entuzjazmem i rozwijaj się”. W trakcie spotkania seniorzy mieli okazję poznać nie tylko historię, ale i codzienne życie, rytuały, jadłospis, i sposoby świętowania ludów zamieszkujących Europę Środkową i Wschodnią.

W kolejnym „słowiańskim” dniu Łukasz Wierzbicki, podczas spotkania z czytelnikami swoich książek opowiadał o tym, jak słomiany wiecheć , którym pradawny bóg otarł spocone wysiłkiem czoło, zamienił się w człowieka. I o tym, że każdy ma swoją historię i przygodę do przeżycia, której nawet jeśli nie zauważy, to i tak do niego wróci.

Spotkanie „Na rozstajnych drogach” było okazją do refleksji nad naturą słowiańskich demonów. Szymon Góralczyk w swoim autorskim spektaklu narracyjnym, pozwolił przejrzeć się jak w lustrze. To, czego doświadczymy w zetknięciu się z Wieszczym, południcą czy mawkami, w dużej mierze zależy od nas samych. Skromnie, na boso, w zgrzebnym, słowiańskim stroju i z towarzyszeniem kilku instrumentów (tank drum, drumla, bęben obręczowy), aktor wyczarował publiczności magiczną opowieść o tym, jak w imię harmonii ze światem i przyrodą, pradawni Słowianie pięknie tłumaczyli sobie codzienne i niezwykłe wydarzenia obecnością przychylnych czy psotnych duszków i demonów.

W kolejnym dniu spotkaliśmy się przy dużych, zapełnionych kolorowym materiałem i gałgankami stołach i motaliśmy osobiste amulety, trzymając się przekazywanych z pokolenia na pokolenie instrukcji. Lalkę-motankę należy zrobić samodzielnie, bez użycia nożyczek, nie przerywając, czy odkładając motania. Dzięki Stowarzyszeniu Ukraina-Wałbrzych, które prowadziło rodzinny warsztat, przybyli goście mogli poznać historię i symbolikę związaną z tym wyjątkowym przedmiotem. Ma on bowiem wieloraką funkcję w słowiańskiej tradycji ludowej – ochrania właściciela przed złymi duchami, ucieleśnia moc, kreatywność i towarzyszy mu w kluczowych momentach życia (ślub, urodzenie dziecka).

Kolejne popołudnie w klimacie słowiańskim spędziliśmy wśród drzew i łąk, na trasie wałbrzyski rynek – Schronisko Harcówka. Podczas spaceru zielarskiego biolog, archeobotanik i fitoterapeuta Michał Konkel opowiadał o właściwościach wielu powszechnie występujących roślin, obalił kilka ziołowych mitów i zachęcił spacerowiczów do odważniejszego ale i odpowiedzialnego korzystania z bogactw rodzimej przyrody.

W finałowym dniu Tygodnia Słowiańskiego, dzięki prowadzącej warsztaty florystce Krystynie Mosiewicz, odżył piękny zwyczaj plecenia wianków. Atrium biblioteki wypełniło się zapachem kwiatów, śmiechami i folkową muzyką. Przybyłe na warsztaty dziewczynki, dziewczyny i panie wspólnie, plotąc wianki, przygotowywały się do czekającej je, wyjątkowej nocy.

Chwilę później grupa pań kierowanych przez Małgorzatę Mazurek, odprawiła gimnastykę słowiańską Towarzyszyły jej agmy – słowiańskie mantry, odtwarzane i powtarzane przez wykonujące ćwiczenia panie. Pierwszy układ był pokazowy, ale już następny zachęcił osoby z publiczności do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Oprócz naszej własnej słowiańskiej mitologii, mamy także nasz rodzimy Olimp, czyli górę Ślężę. Dzięki piątkowej prelekcji dr Moniki Bisek-Grąz wiele związanych z tym miejscem zagadek zostało rozwiązanych, ale to jedynie rozbudziło ciekawość uczestników spotkania, bo odkrywanie tajemnic góry Ślęży trwa nadal.

Uwieńczeniem Tygodnia Słowiańskiego był pokaz ognia pt. „Korzenie” w wykonaniu wałbrzyskiej Grupy Tancerzy Ognia „Impuls”. Atmosfera przedstawienia przywołała klimat prastarych rytuałów i świata, który po tym, jak na długi czas odszedł w zapomnienie, obecnie wraca, zachwycając swoją różnorodnością i pięknem starsze i młodsze pokolenia. Taniec z ogniem – niezwykle ważnym dla Słowian żywiołem – w doskonały sposób podsumował wydarzenia, które w ostatnich dniach zintegrowały lokalną społeczność w odkrywaniu naszego wspólnego, bogatego i fascynującego dziedzictwa.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Partnerstwo dla książki – państwowego funduszu celowego w kwocie 20 000,00 zł.

Spotkanie autorskie Dagi Bożek

10czerwca, cztery dni po wyruszeniu kolejnej wyprawy polarnej na Hornsund, do Wałbrzycha przybyła polarniczka, Daga Bożek, aby opowiedzieć o tym, jak wyglądają wyprawy na tereny podbiegunowe. Uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania prelekcji o warunkach i życiu na stacjach polarnych, na których zimowała Daga. Następnie toczyła się rozmowa o polskich kobietach opisanych w książce „Polarniczki”. Czytelnicy mieli okazję zadawać pytania, a po spotkaniu nabyć książki i spędzić chwilę na indywidualnej rozmowie.

Spotkanie autorskie Joanny Żak-Bucholc

26 maja 2022 w Czytelni Czasopism z czytelnikami swoich książek spotkała się Joanna Żak-Bucholc. Pretekstem do spotkania była premiera drugiego tomu opowieści o bohaterach epoki Bolka II Małego – książki „Jaworowi ludzie II. Rzecz o czasach księżnej Agnieszki”. Podczas rozmowy autorka zdradziła kilka ciekawostek dotyczących swojego warsztatu pracy oraz zapowiedziała kolejny tom opowieści o jaworowych ludziach.

Dzień Królewny

25 maja 2022, z okazji Dnia Królewny, Filia nr 1 na Nowym Mieście zamieniła się w zamek, który ugościł wyjątkowych gości. Spotkanie rozpoczęliśmy od rozmowy o królewnach i rycerzach oraz przeczytania dwóch historii o księżniczkach, rycerzach oraz smokach z książek „Księżniczki i smoki” oraz „Rycerze i smoki” autorstwa Christiny Björk. Następnie przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Wałbrzychu wykonały kilka zadań, po których zostały oficjalnie pasowane na królewny i rycerzy. W kolejnej części zajęć dzieci uczestniczyły w rozmaitych grach i zabawach, których motywem przewodnim były oczywiście królewny i rycerze. Przedszkolaki brały udział w zabawach ruchowych, grach, wykonały również „królewskie” i „rycerskie” prace plastyczne. Na zakończenie spotkania dzieci mogły się ustawić do zdjęcia przy fotościance oraz poczęstować kawałkiem królewskiego tortu.

Spotkanie autorskie Marty Hożewskiej

16 maja 2022 w Galerii pod Atlantami odbyło się spotkanie autorskie Marty Hożewskiej, wałbrzyszanki, która od wielu lat na różne sposoby pracuje z tekstami. Jej najnowsza książka „Szew za igłą” to zapis odkrywania pełnej niedomówień i tajemnic historii życia jej dziadka. W 1939 roku z Drohobycza przez Francję, Szwajcarię, Hiszpanię zawędrował on do Anglii, do Dywizjonu 300. Tam też zginął.

Spotkanie poprowadziła Magdalena Rabizo-Birek, profesorka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zgromadzeni w Galerii mogli nie tylko wysłuchać opowieści o powstawaniu książki, ale także zobaczyć ją na prezentacji.

Tydzień Bibliotek

W dniach 8-15 maja 2022 odbyła się kolejna wałbrzyska odsłona ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek. Z tej okazji Biblioteka pod Atlantami przygotowała dla swoich czytelników wiele różnorodnych działań:

10 maja odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim, autorem „Rdzy”, „Saturnina” i „Święta ognia”.

11 maja odbyły się spotkania z „ludźmi z pasją”: Jarosławem Paską – pasjonatem górnictwa, Wiesławą Raczkiewicz – poetką i Magdaleną Woch – miłośniczką Zamku Książ.

12 maja, w dniu kolejnej rocznicy urodzin wałbrzyskiego poety Mariana Jachimowicza, w Galeria pod Atlantami otworzyliśmy wystawę „Drohobycz – miasto przyjaźni’, mówiącej o tym ukraińskim mieście oraz o dwóch przyjaźniących się literatach: Brunonie Schulzu i Marianie Jachimowiczu. otworzyliśmy w galerii pod Atlantami wystawę „Drohobycz–miasto przyjaźni”.

W otwarciu wzięli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, IV Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk” oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4.

W tym samym dniu odbyło się również spotkanie z Dominiką Górką, która opowiedziała o Japonii, wskazała źródła, w których można znaleźć rzetelne informacje o tym kraju i obaliła wiele mitów dotyczących Kraju Kwitnącej Wiśni.

Promocja książki Rafała Bubnickiego

13 maja odbyła się promocja książki Rafała Bubnickiego „Grajcie tak, aby wygrać. Czesław Hernas (1928-2003).

Dzień Bibliotekarza – uroczystość

10 maja bibliotekarze z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego uroczyście świętowali wczorajszy dzień Bibliotekarza. Spotkanie w Bibliotece pod Atlantami uświetnili swoją obecnością Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Krzysztof Kwiatkowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Wałbrzyskiego Sylwestra Wawrzyniak, prezydent Sylwia Bielawska oraz przewodniczący dolnośląskiego oddziału SBP Tomasz Grabiński. W czasie uroczystości wręczone zostały podziękowania za długoletnią prace. Znalazł się równie czas na wspomnienie minionych siedemdziesięciu lat działalności wałbrzyskiego koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dziękujemy wszystkim obecność i za życzenia 🙂

Spotkanie autorskie Agnieszki Frączek

27 kwietnia Filia nr 1 z oddziałem dziecięcym gościła panią Agnieszkę Frączek, doktor habilitowaną językoznawstwa, germanistkę i leksykografkę, autorkę książek dla najmłodszych, w których popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisarka opowiedziała licznie przybyłym na spotkanie młodym czytelnikom o pracy pisarza, przeczytała fragmenty kilku swoich książek, opowiedziała również o kulisach ich powstania. Potem przyszedł czas na pytania do autorki, których dzieci miały całe mnóstwo oraz wpisywanie dedykacji i składanie autografów w zakupionych książkach, a także pozowanie do wspólnych zdjęć. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w spotkaniu oraz wspaniałą atmosferę.

Spotkanie z Piotrem Kuczmirem i Agnieszką Łabuz

20 kwietnia w Czytelni Czasopism w ramach cyklu „Spotkania z regionem” Agnieszka Łabuz i Piotr Kucznir opowiedzieli o Zamku Czocha. Oboje są Społecznymi Opiekunami Zabytków, a także przedstawicielami Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha. Na spotkaniu w naszej bibliotece przedstawili swoją najnowszą książkę „Zamek Czocha. Tajemnice warowni i regionu”. Nie zabrakło też ciekawostek z prac badawczych i spotkań ze świadkami historii. Całość dopełniła prezentacja multimedialna i przywiezione eksponaty – mapy, schematy i książki.

Spotkanie autorskie Jacka Hołuba

W ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 2 kwietnia 2022 w Multimedialnej Filii Bibliotecznej odbyło się spotkanie z Jackiem Hołubem – autorem reportaży, w tym książki „Niegrzeczne”, przedstawiającej historie dzieci z ADHD, zespołem Aspergera i spektrum autyzmu oraz ich rodzin.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Kalejdoskop Autyzmu, której przedstawicielka współprowadziła rozmowę z Jackiem Hołubem. Podczas spotkania autor przybliżył słuchaczom, temat autyzmu, wyjaśnił, dlaczego autyzm nie jest chorobą oraz poruszył problem dyskryminacji, z jaką na co dzień muszą zmagać się osoby ze spektrum autyzmu oraz ich rodziny. Po oficjalnej części spotkania uczestnicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami. Był także czas na refleksję dotyczącą postawy społeczeństwa względem osób nieneurotypowych oraz osób z niepełnosprawnościami i tego, co w najbliższym czasie powinniśmy i możemy zmienić na lepsze.

Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone 21 marca. Głównym celem tego dnia jest promowanie poezji, zachęcanie do jej czytania a także pisania własnej. W naszych placówkach odbyły się różne imprezy, promujące ten dzień.

W Galerii pod Atlantami odbyło się spotkanie z cyklu Poetycki Region pod tytułem „Dwugłos poetycki”. Swoją twórczość licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowali Elżbieta Gargała i Krzysztof M. Kobielec, prywatnie małżeństwo. Dlatego pytania do autorów dotyczyły nie tylko poezji i procesu pisania, ale także spraw codziennych. Jak przyznała Elżbieta Gargała: „Zdarza się, że zupa wykipi, bo się pisze”. Całość muzycznie oprawił Krzysztof Karwowski, który zagrał swoje autorskie piosenki nie tylko do tekstów gości, ale także światowych poetów.

Wypożyczalnia Główna przygotowała akcję Uwalnianie poezji. Wszyscy miłośnicy poezji dostali w tym dniu prezent – tomik wierszy. Dodatkowo każda pozycja książkowa zawierała łamigłówkę nawiązującą do Roku Romantyzmu Polskiego „Rozsypały mi się słowa” oraz zakładkę zachęcającą do odwiedzin Pokoju Poety Mariana Jachimowicza w naszej placówce. W Fonotece przeprowadzono zajęcia z dziećmi szkolnymi „Dzik jest dzik czyli od wiersza do piosenki”.

W Filii nr 5 z oddziałem dziecięcym odbyło się spotkanie „Popołudnie z poezją”. Gościem specjalnym była lokalna poetka Elżbieta Rosicka, która odczytała kilka swoich utworów.

Filia nr 6 zorganizowała finał konkursu recytatorskiego „Fabryka Jednego Wierszyka” dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2.

W Filii nr 7 z oddziałem dziecięcym odbył się Konkurs Recytatorski z okazji Światowego Dnia Poezji. Młodzież została podzielona na dwie grupy wiekowe: w jednej wystąpili uczniowie z 8 klas wałbrzyskich szkół podstawowych, a w drugiej ze szkół średnich. Uczestnicy zaprezentowali wiersze i piosenki Agnieszki Osieckiej, między innymi utwory „Umrzeć z miłości”, „Ja mam szczęście do wszystkiego”, „Mieć osiemnaście lat”, „Na zakręcie” czy „Milion godzin”. W każdej z dwóch grup uczestników wyłoniono trzech zwycięzców i przyznano trzy wyróżnienia. W drugiej grupie dodatkowo wręczono wyróżnienie specjalnie za przepiękne wykonanie wiersza przy akompaniamencie gitary.

W Multimedialnej Filii Bibliotecznej przed południem zorganizowane zostały zajęcia dla młodzieży szkolnej pod hasłem „Wiersz-o-kleci” dotyczące haiku. Po południu wyświetlono film „Jaśniejsza od Gwiazd”, opowiadający o miłości Fanny Brawne i Johna Keatsa – angielskiego poety, będącego jednym z głównych przedstawicieli romantyzmu.

Atrakcją obchodów Dnia Poezji była gra mobilna „Literacki Wałbrzych”. Prowadziła ona wałbrzyskimi ulicami, posiadającymi literackiego patrona, m.in. Sienkiewicza, Mickiewicza, Konopnickiej, a uczestniczyła w niej grupa uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4.

Literowanie na śniadanie

7 marca w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym odbyła się szósta edycja konkursu językowego „Literowanie na śniadanie”. Do niełatwych zmagań przystąpiło sześć uczennic klas szóstych z wałbrzyskich szkół podstawowych. Największą liczbę punktów i tytuł Mistrza Literowania otrzymała Natasza Kotowska z PSP nr 15.

Wernisaż wystawy „Rewiry”

25 lutego 2022 w galerii pod Atlantami odbył się otwierający VI Wałbrzyski Weekend Fotografii wernisaż wystawy „Rewiry”, inspirowanej książką „Kajś” Zbigniewa Rokity. Wystawa przygotowana została przez Wałbrzyski Klub Fotografii i Bibliotekę pod Atlantami, a oglądać ją można było w dniach 26 lutego – 20 kwietnia.

Dzień Języka Ojczystego

22 lutego 2022 Akademia Pogodnego Seniora zaprosiła na spotkanie „Polacy nie gęsi – rozmowy o naszym języku”, które odbyło się w ramach „Dnia Języka Ojczystego”, a poprowadził je Henryk Wiśniewski.

Spotkanie autorskie Krystyny Janos

18 lutego 2022 w Czytelni Czasopism odbyło się spotkanie autorskie Krystyny Janosz, autorki książki „Z Jedwabnego pod błękitne niebo Kazachstanu”. Podczas spotkania można było obejrzeć unikalną prezentację i pogłębić wiedzę o zsyłkach Polaków oraz o zbrodni Katyńskiej i w Jedwabnem, a także nabyć książkę z dedykacją autorki. Współorganizatorami spotkania byli : Urząd Miasta Wałbrzycha i Wałbrzyskie Koło Sybiraków.

Analiza zbrodni literackich

W dniach 10 stycznia – 18 lutego 2022 w Galerii pod Atlantami dostępna była wystawa „Anatomia zbrodni literackiej”, przygotowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. E. Smołki w Opolu.

Wystawa przedstawia powieść kryminalną od jej rozwoju do pierwszej dekady XXI wieku. Prezentuje odmiany powieści kryminalnej, najważniejszych twórców gatunku – autorów polskich i zagranicznych, wyjaśnia ważne pojęcia związane z literaturą kryminalną, a także prezentuje serie wydawnicze.

Ferie pod Atlantami

Od 31 stycznia do 11 lutego 2022 w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym oraz Filiach nr 1,5,7 i w Multimedialnej Filii Bibliotecznej organizowaliśmy zajęcia w ramach Ferii w Bibliotece. Podzieliliśmy je na trzy bloki: literackie poniedziałki, edukacyjne środy i rozrywkowe piątki i „ozdobiliśmy” zabawami, grami, projekcjami, teatrzykami, szaradami i wieloma innymi rozrywkami.