2022

Wystawa prac dzieci z Ukrainy

W dniach 12 grudnia-17 lutego w Galerii pod Atlantami dostępna była wystawa prac dzieci z Ukrainy ze zbiorów Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Autorzy prac to wrażliwi i drobiazgowi obserwatorzy rzeczywistości zapraszający widza na barwną, przesyconą ornamentem Ukrainę.

XVI Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Pożeracze książek”

13 grudnia w Galerii pod Atlantami odbyła się kolejna odsłona naszego flagowego konkursu czytelniczego. W tym roku naszą lekturą były książki Barbary Kosmowskiej, a w zmaganiach wzięło udział osiem reprezentacji wałbrzyskich szkół podstawowych.

Po pełnych emocji zmaganiach i burzliwych obradach jury zapadły następujące rozstrzygnięcia.

Laureaci XVI edycji Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Pożeracze książek”

Kategoria zespołowa:
I miejsce – Szkoła Podstawowa Fundacji „Clever”
II miejsce– PSP 15
III miejsce – ZSz-P nr 7

Kategoria indywidualna:
Kategoria klas V:

I miejsce : Piotr Pałach, PSP 15
II miejsce : Hanna Kłosowska, SP Fundacji „Clever”
III miejsce : Julia Kowalczyk, ZSz-P nr 3

Kategoria klas VI:
I miejsce : Aleksandra Wieczorek, PSP 28
II miejsce : Nikolas Boruń, ZSz-P nr 2
III miejsce : Zuzanna Sadownik, ZSz-P nr 7

Kategoria klas VII:
I miejsce: Maria Rybczyńska , SP Fundacji „Clever”
II miejsce : Zuzanna Lorenz, PSP 15
III miejsce : Lena Łapuszek, ZSz-P nr 2

Laureaci Konkursu Literackiego:

W kategorii klas IV nagrody otrzymują:
I miejsce –Oliwia Rybicka, PSP 28
II miejsce – Maja Krzysztofik, PSP 15
III miejsce – Anna Gałan , ZSz-P nr 3
Wyróżnienie – Tymoteusz Zgórski, PSP 15

W kategorii klas VIII nagrody otrzymują:
I miejsce – Antoni Zieliński, PSP 28
II miejsce – Natalia Marciniec, ZSz-P Boguszów Gorce
III miejsce – Weronika Mazur, PSP 28 Wyróżnienie – Wiktoria Cynar, ZSz-P nr 3

Laureaci Konkursu Plastycznego:

W kategorii klas I nagrody otrzymują:
I miejsce Marcelina Pasławska – ZS-P nr 6
II miejsce – Marcel Kuć, SP Fundacji „Clever”
III miejsce- Maria Szatoń, SP Fundacji „Clever”
Wyróżnienie – Nadia Pietrusiak, ZSP nr 8

W kategorii klas II nagrody otrzymują:
I miejsce- Grzegorz Kazimierczak, ZSP nr 6
II miejsce – Milena Szymska, ZSP nr 6
III miejsce – Aleksandra Góralska, ZSP nr 6
Wyróżnienie- Zuzanna Tyboń, ZSP nr 6

W kategorii klas III nagrody otrzymują:
I miejsce – Oliwia Dominikowska, ZSP nr 6
II miejsce- Aleksandra Tabaszewska, ZSP nr 6
III miejsce- Alicja Rak, ZSP nr 6
Wyróżnienie- Oliwier Dadak, ZSP nr 6

Wystawa „Sybir

W dniach 9.11-912 w atrium budynku głównego obejrzeć można było wystawę „Sybir. Utrwalone w kadrze, zapamiętane w obrazach Losy Janiny Wagner-Rachel i Ireny Pisek”.

Spotkanie z Julianem Golakiem

8 grudnia w Galerii pod Atlantami odbyło się spotkanie autorskie Juliana Golaka, połączone z promocją książki „Polacy, Czesi i Niemcy zasłużeni dla wolności, solidarności i integracji europejskiej”.

Szychta w bibliotece

W przeddzień górniczego święta białokamieńską bibliotekę odwiedzili przedstawiciele Stowarzyszenia Gwarków Dolnośląskich – Jan Kucharek i Jerzy Kic. Zaproszeni górnicy zaprezentowali się w galowych mundurach, co wywołało zainteresowanie oraz zachwyt dzieci. Mogły się one przyjrzeć, jak wygląda strój górnika, odznaczenia i szpada górnicza. Górnicy opowiedzieli, jak ciężka i niebezpieczna była ich praca oraz jak powstaje węgiel i do czego jest wykorzystywany. Zaprezentowali akcesoria niezbędne podczas pracy pod ziemią oraz wyjaśnili dzieciom, jakie znaczenie mają kolory flagi górniczej, pióropuszy na czapce i kto je nosi.

Wystawa „Po wakacjach…”

W dniach 9 listopada-4 grudnia w Galerii pod Atlantami eksponowana była wystawa Dolnośląskiego Oddziału Związku Artystów Plastyków „Po wakacjach…”.

Na wystawie prezentowane były prace następujących artystów:
Piotr Pawlicki
Ireneusz Szymik
Janusz Proniewicz
Danuta Orska
Andrzej Niżewski
Tadeusz Sułkowski
Krystyna Leśniewska-Pasionek
Marian Wiekiera
Wiesława Marciniak-Jakubczyk
Takis Makandasis
Mirosław Pasewicz
Marek Kopczyk
Barbara M. Malinowska
Lucyna Wierzbicka

O tych, co odeszli

18 listopada, w piątkowy wieczór, spotkaliśmy się w Galerii pod Atlantami, żeby wspomnieć znanych wałbrzyszan i osoby związane z Wałbrzychem, które odeszły w tym roku.

Najwięcej czasu poświęciliśmy naszej zmarłej koleżance Elżbiecie Kwiatkowskiej-Wyrwisz – wieloletniej kierowniczce Pracowni Regionalnej Biblioteki pod Atlantami i miłośniczce regionu wałbrzyskiego. Tę nietuzinkową postać wspominały osoby, które miały przyjemność z nią współpracować, m.in. wiceprezydent Sylwia Bielawska, Piotr Retecki, Mateusz Mykytyszyn, Krzysztof Kobielec i Gwidon Hefid.

Spotkanie autorskie Artura Szałkowskiego

16 listopada w Multimedialnej Filii Bibliotecznej odbyło się spotkanie autorskie Artura Szałkowskiego. Okazją do spotkania była premiera jego najnowszej książki „Tajemnice Wałbrzycha cz.2”.

Warsztaty biblioterapeutyczne

15 listopada zacne grono seniorek brało udział w warsztatach biblioterapeutycznych „Listy do…”. Zajęcia na podstawie książki Artura Cieślara „Listy do Małgosi. Jabłoń kwitnie zawsze” poprowadziła mgr Ewa Kramarczyk. Warsztaty odbyły się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii.

Spotkanie autorskie Filipa Zawady

10 listopada w Multimedialnej Filii Bibliotecznej z fanami swojej twórczości spotkał się poeta, prozaik, muzyk, fotograf, performer, reżyser i aktor Filip Zawada.

Otwarcie wystawy „Sybir Utrwalone w kadrze, zapamiętane w obrazach. Losy Janiny Wagner-Rachel i Ireny Pisek”

9 listopada w atrium budynku głównego Biblioteki pod Atlantami otwarto wystawę „Sybir Utrwalone w kadrze, zapamiętane w obrazach. Losy Janiny Wagner-Rachel i Ireny Pisek”

Wydarzenie swoja obecnością uświetnili zaproszeni goście i mecenasi wystawy, m.in. posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka, wiceprezydent Wałbrzycha dr Sylwia Bielawska, burmistrz Boguszowa-Gorc Sylwia Dąbrowska, burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński, radny Rady Miasta Wałbrzycha Piotr Kraczkowski, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie Adam Mitelsztet, a także dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 Marta Prześlewicz-Chruszcz, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37 Ewa Gratzke oraz uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.

Zebranych przywitali prezes wałbrzyskiego koła Związku Sybiraków Joanna Baniukiewicz, jego sekretarz Wacław Kwieciński oraz dyrektor Biblioteki pod Atlantami Renata Nowicka, Wręczono podziękowania za pomoc przy organizacji wystawy, a następnie zaproszono do jej obejrzenia.

Wystawa „Sybir. Utrwalone w kadrze, zapamiętane w obrazach” została przygotowana przez Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Poprzez fotografie i obrazy przedstawiony został los zesłanych.

Bohaterkami opowieści są dwie krakowianki: Janina Wagner-Rachel i Irena Pisek, które doświadczyły deportacji w głąb Związku Radzieckiego w czasie II wojny światowej. Pierwsza z nich uchroniła od zapomnienia fotografie z zesłania w Kazachstanie, które wykonywała zaprzyjaźniona rodzina Wituszyńskich. Na zdjęciach utrwalone zostało życie codzienne deportowanych. Druga bohaterka, Ireny Pisek, stworzyła obrazy, które opowiadają o losie jej rodziny w czasie II wojny światowej. Pastelowe ilustracje powstały już po powrocie z zesłania, w latach 60-tych XX wieku w Izraelu.

Drugą częścią spotkania była prelekcja „Źródła ikonograficzne w zbiorach Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie”, która wygłosiła dr Anna Hejczyk – historyk, pracownik Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Autorka książki „Sybiracy pod Kilimandżaro. Tengeru. Polskie osiedle w Afryce Wschodniej we wspomnieniach jego mieszkańców” oraz innych publikacji na temat losów polskich uchodźców ze Związku Sowieckiego.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Z okazji przypadającego na 5 listopada Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek w kilku placówkach obyły się z tej okazji zajęcia dla dzieci i rodzin.

W Dziale Dziecięco-Młodzieżowym Dzień Postaci z Bajek rozpoczął się od spotkania z uczniami klasy II ze Szkoły Eureka. Każde dziecko miało bardzo dużo do powiedzenia na temat ulubionych bohaterów bajkowych, zarówno współczesnych jak i tych retro. Po pogadance uczestnicy wysłuchali jednej z przygód Rozbójnika Rumcajsa a następnie wszyscy zasiedli przed ekranem, aby obejrzeć bajkę „Bolek i Lolek”. Na zakończenie zajęć uczniowie musieli wykazać się umiejętnością pracy w grupach przy układaniu puzzli przedstawiających bajkową postać, którą musieli później zaprezentować całej klasie.
W popołudniowych warsztatach literacko-plastycznych wzięły udział dzieci w wieku 5-9 lat, które również znały bardzo dużo postaci bajkowych i tych książkowych i tych z ekranów telewizyjnych. Tym razem uczestnicy wysłuchali bajki o „Filemonie i Bonifacym” a następnie wyświetlone zostały bajki o Bolku i Lolku w Kinie Retro. Po seansie wszyscy zabrali się do pracy plastycznej – z płyt CD oraz przygotowanych elementów, każde dziecko musiało stworzyć dwa koty – Filemona i Bonifacego.

Filia nr 7 na Piaskowej Górze zaproponowała mobilną grę miejską w aplikacji Action Track oraz escape room w murach biblioteki „Bajkę łap!”. Na graczy czekały zadania a także ciekawostki na temat bajek i ich bohaterów, m.in. na temat Pomysłowego Dobromira, Koziołka Matołka, Baltazara Gąbki, Smerfów Muminków i wielu, wielu innych. Biegania i zabawy było co niemiara, każda drużyna poradziła sobie z ukrytymi zadaniami.

Filia nr 6 zrealizowała zajęcia, na których dzieci zapoznały się z historią powstania Bolka i Lolka oraz wspólnie czytały o ich przygodach. Poznały także kilka starych bajek, kolorowały przygotowane wcześniej postaci Bolka i Lolka, a na koniec wysłuchały opowiadania z ich przygodami.

Filia nr 1 zaprosiła grupę czterolatków z Niepublicznego Przedszkola „Bajka”. Podczas spotkania czytano bajki o przygodach Reksia i kota Filemona, a następnie oglądano dwa krótkometrażowe filmy Studia Filmowego Se-ma-for. W drugiej części zajęć przedszkolaki wykonały tematyczną pracę plastyczną – kartkę „Reksio” z ruchomymi elementami.
W wydarzeniu popołudniowym udział wzięły dzieci w wieku od czterech do siedmiu lat wraz z opiekunami. Spotkanie rozpoczęto od projekcji czterech bajek z diaskopu, a następnie prowadząca odczytała po jednej bajce o przygodach Reksia i przygodach kota Filemona. W drugiej części spotkania uczestnicy pod okiem i ze wsparciem prowadzącej wykonali marionetki.

W Multimedialnej Filii Bibliotecznej odbyły się zajęcia dla dzieci z Zespołu Przedszkoli Samorządowych nr 1 w Wałbrzychu. Rozpoczęcie spotkania przerwało przybycie animatorki w stroju Kopciuszka, która ze smutkiem ogłosiła dzieciom, że nie może pójść na bal, ponieważ Zła Macocha kazała jej najpierw wykonać kilka trudnych prac. Prowadząca poprosiła więc dzieci, by pomogły postaci. Przedszkolaki udały się do Działu Dziecięcego, gdzie wykonały zaplanowane zadania: oddzielanie koralików od kasztanów, składanie prania oraz zamiatanie podłogi. Aby Kopciuszek mógł dotrzeć na bal, trzeba było jednak jeszcze wyczarować karocę. W tym celu wszyscy wspólnie wypowiedzieli magiczne zaklęcie. Po tym Kopciuszek mógł już pojechać na wymarzony bal u Księcia, a dzieci wróciły do dużej sali, gdzie obejrzały filmowy klasyk Disneya: „Kopciuszek” z 1950 roku.

Tydzień z Regionem

W dniach 24-28 października odbył się kolejny Tydzień z Regionem, tym razem pod hasłem „Region w pięciu odsłonach”.

W poniedziałek Adrian Ziątek zabrał nas na fascynującą wędrówkę po wałbrzyskich kościołach.

We wtorek Zbigniew Jóźwiakowski zaprezentował wiele górniczych pamiątek, które stały się pretekstem do barwnych opowieści, a Jarosław Paska opowiedział o historii i planach związanych z szybem „Irena”.

W czwartek odbył się wieczór poetycki Barbary Malinowskiej. Okazją do spotkania była szczególna: dwudziestolecie pracy twórczej. Z tej okazji poetka i malarka zaprezentowała zgromadzonym w Galerii pod Atlantami gościom, jak pięknie malarstwo może przenikać się z poezją i muzyką.

W piątek Tydzień z Regionem zakończyło spotkanie z Joanną Lamparską i jej najnowszą książką „Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów”.

Wernisaż wystawy „Po wakacjach…”

20 października w Galerii pod Atlantami odbył się wernisaż wystawy „Po wakacjach…” Dolnosląskiego Oddziału Związku Artystów Plastyków.

Na wystawie prezentowane są prace nstępujących artystów:
Piotr Pawlicki
Ireneusz Szymik
Janusz Proniewicz
Danuta Orska
Andrzej Niżewski
Tadeusz Sułkowski
Krystyna Leśniewska-Pasionek
Marian Wiekiera
Wiesława Marciniak-Jakubczyk
Takis Makandasis
Mirosław Pasewicz
Marek Kopczyk
Barbara M. Malinowska
Lucyna Wierzbicka

Spotkanie autorskie Alka Lwowa

7 października w Galerii pod Atlantami, w ramach projektu „Literacka karawana do marzeń”, odbyło się spotkanie z himalaistą Aleksandrem Lwowem.

Spotkanie autorskie Zofii Staneckiej

6 października ze swoimi najmłodszymi Czytelnikami w Multimedialnej Filii Bibliotecznej spotkała się Zofia Stanecka, czyli pisarka, dzięki której poznalismy Basię i jej fascynujące przygody! Było dużo ciekawych opowieści, czytanych fragmentów i, oczywiście, dobrej zabawy!

Jubileusz Danuty Gołdon-Legler

4 października dwudziestopięciolecie swojej pracy artystyczej świętowała w Bibliotece pod Atlantami wałbrzyska aktorka Danuta Gołdon-Legler.

Noc Bibliotek

1 października odbyła sie wałbrzyska odsłona akcji Noc Bibliotek. W tę jakże ciekawą noc przygotowaliśmy dla naszych Czytelników Rodzinny Escape Room, projekcję filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”, a także spotkanie autorskie Ewy Winnickiej i Magdaleny Grzebałkowskiej połączone z promocją książki „Jak się starzeć bez godności”. Każde z tych wydarzeń cieszyło się dużą popularnością. Cieszymy się, że moglismy spędzić tę niezwykła noc razem z naszymi Czytelnikami!

Dzień Kawy

29 września wspólnie z Muzeum porcelany świętowaliśmy Dzień Kawy. Gdy najmłodsi tworzyli piekne „dzieła sztuki” z filtrów do kawy i samej kawy, dorośli podziwiali piękne porcelanowe wyraby i raczyli się tym aromatycznym napojem. następnie wszyscy zebrali się na spotkaniu autorskim wrocławskiej pisarki Malwiny Ferenz.
Dziekujemy Przyjaciołom Kawy i Cukierni Oleńka za sponsorowanie naszej imprezy.

Spotkanie autorskie Agaty Tuszyńskiej

24 września w Wałbrzyskim Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie autorskie Agaty Tuszyńskiej, pisarki i reportażystki. Stworzyła biografie “Singer. Pejzaże pamięci”, “Oskarżona Wiera Gran”, “Krzywicka. Długie życie gorszycielki” oraz “Narzeczona Schulza”. Napisała także związane z własnym życiem “Rodzinną historię lęku” i “Ćwiczenia z utraty”, a także “Mama zawsze wraca”.
W trakcie spotkania rozmawialiśmy głównie o książce Narzeczona Schulza, w której pisarka wskrzesiła postać wielkiej miłości Brunona Schulza, która przez lata była nieznana światu.
– Inspiracją do powstania książki „Narzeczona Schulza” była lektura nieznanych dotąd listów, które – już po wojnie – Józefina Szelińska słała do Jerzego Ficowskiego. – Z tych listów można odczytać inną twarz Schulza mówiła Tuszyńska.
Dlaczego Schulz nigdy się nie ożenił? Dlaczego to on podpisał się pod polskim tłumaczeniem Procesu Kafki, choć przekładu dokonała Szelińska? Z jakich powodów Juna nie ułożyła sobie życia z innym mężczyzną? Na te pytania odpowiadała między innymi autorka w trakcie spotkania.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zostało uznane przez uczestników jako bardzo interesujące i emocjonalne.

Spotkanie autorskie Leszka Cichego

23 września w Multimedialnej Filii Bibliotecznej gościliśmy legendę polskiego i światowego himalaizmu – Leszka Cichego. Pierwszy zdobywca Mount Everestu zimą, a także pierwszy Polak zdobywca Korony Ziemi opowiedział o swoich górskich przygodach, okraszając historie filmami i pokazami zdjęć. W swoich opowieściach wielokrotnie przywoływał bohaterkę projektu „Literacka karawana do marzeń” Wandę Rutkiewicz, z która miał okazję wspinać się w górach wysokich.

Spotkanie autorskie Anny Kamińskiej

22 września spotkaliśmy się w Galerii pod Atlantami z Anną Kamińską, autorka biografii najsłynniejszej polskiej himalaistki. Usłyszeliśmy ciekawe opowieści o wchodzeniu w hermetyczny świat ludzi gór, warsztacie reporterskim i zmaganiach w tworzeniu książki biograficznej, a także wiele ciekawych historii z życia Wandy Rutkiewicz.

Konferencja Bibliokreacje 7, czyli muzyka w bibliotece

Bibliokreacje 7, czyli muzka w bibliotece 22 września odbyła się konferencja „Bibliokreacje 7, czyli muzyka w bibliotece”. Kolejny raz konferencja miała charakter hybrydowy: część wydarzeń odbyła się stacjonarnie, część zaś online w formie transmisji na żywo. Współorganizatorem konferencji była fundacja Good Kulture. Tematyka konferencji dotyczyła roli jaką we współczesnych bibliotekach odgrywa muzyka, a także form działalności Fonotek. Gościem tej edycji była m.in. Anna Czerwińska-Rydel – ceniona twórczyni literatury dziecięcej i młodzieżowej; z wykształcenia muzyk i pedagog oraz Joanna Golczyk (Good Books) – bibliotekarz, kierownik Fonoteki w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. T. Mikulskiego we Wrocławiu.

Współorganizatorem konferencji była Fundacja Good Culture, a jej partnerem Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Koło Wałbrzych.

Narodowe Czytanie 2022

3 września w Galerii pod Atlantami kolejny raz czytaliśmy Narodową Lekturę, którą w tym roku były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Spotkanie autorskie Katarzyny Dudy

28 czerwca mieliśmy okazję gościć panią Katarzynę Dudę. Autorkę książek „Kiedyś tu było życie, teraz jest tylko bieda… i”Korpo”. Pierwsza książka opowiada o losach przedstawicieli byłych górników i robotników fabryk po 1989 roku. Druga stanowi pewną kontynuację tematu, opowiadając o sytuacji pracowników dużych zagranicznych korporacji w Polsce. Pani Katarzyna opowiadała o losach bohaterów swoich książek, oddając im w ten sposób głos, który jest bardzo odmienny od oficjalnego wizerunku firm przyjaznych pracownikom i pełnych dodatkowych benefitów, uatrakcyjniających warunki pracy. Na spotkaniu można było dowiedzieć się jaką rolę w obronie warunków pracy pełną Związki Zawodowe i jak wielu interesujących wątków polityki społecznej i rynku pracy dotykają publikacje. Spotkanie odbyło się w atmosferze otwartej dyskusji i aktywnego zaangażowania uczestników, którzy mogli nawiązać bezpośredni kontakt z autorką.

Tydzień Słowiański

W przedostatnim tygodniu czerwca 2022, w którym przygada Noc Kupały oraz Noc Świętojańska, w Bibliotece pod Atlantami rozpoczął się Tydzień Słowiański. W którym wałbrzyska książnica promowała zapomnianą już nieco, ale ostatnio wracającą do łask, naszą słowiańską przeszłość.

Na początek w tajemniczy świat dawnych Słowian wprowadzeni zostali najmłodsi. Podczas warsztatów muzycznych dzieci miały okazję zapoznać się z Żywą Galerią Instrumentów Tradycyjnych (m.in drumla, fujarka pasterska, flet krawędziowy, tapan) którą zaprezentował Witold Kozłowski z Fundacji OVO dla Kultury i Edukacji z Wrocławia. Uczestnicy wysłuchali historii powstania, poznali funkcję i symbolikę tych niecodziennych przedmiotów, ich budowę i działanie, a co najważniejsze mogli samodzielnie sprawdzić, jak brzmią te pradawne ale wciąż żywe instrumenty.

Pierwsze spotkanie autorskie, zaplanowane w ramach Tygodnia Słowiańskiego, przerodziło się w żywą dyskusję pomiędzy autorami „Mitologii słowiańskiej” Mateuszem Wroną i Jakubem Bobrowskim, a prowadzącą rozmowę Moniką Bisek-Grąz. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się m.in. dlaczego tak niewiele silnych kobiet wchodzi w panteon naszych rodzimych bóstw, dlaczego warto gościć u siebie domowika i czy demony słowiańskie mają poczucie humoru.

Drugi dzień „Tygodnia Słowiańskiego” należał do kobiet. Natalia Kościńska, badaczka rodzimego folkloru i jego śladów w kulturze popularnej, opowiadała o słowiańskich inspiracji, których pełna jest twórczość romantyków z najbliższego nam kręgu kulturowego. Młodzież miała nie tylko okazję uporządkować i uzupełnić sobie nabytą podczas lekcji polskiego wiedzę. Mogła również m.in. przekonać się jak brzmi piosenka do ekranizacji „Starej Baśni” Kraszewskiego i dowiedzieć się dlaczego wystarczy zagrać w „Wiedźmina” aby wziąć udział w pradawnym rytuale „Dziadów”.

O tym, że Słowianie z powodzeniem łączyli w swoim życiu wymiar rzeczywisty z magicznym, przepełnionym obecnością bóstw (w postaci drzew, kamieni, słońca..) i jak bardzo wpłynęło to na ich harmonię z przyrodą i szacunkiem do niej, opowiadała w swojej bogatej w wątki prelekcji pani Małgorzata Mazurek – założycielka „Klubu Mela. Żyj z entuzjazmem i rozwijaj się”. W trakcie spotkania seniorzy mieli okazję poznać nie tylko historię, ale i codzienne życie, rytuały, jadłospis, i sposoby świętowania ludów zamieszkujących Europę Środkową i Wschodnią.

W kolejnym „słowiańskim” dniu Łukasz Wierzbicki, podczas spotkania z czytelnikami swoich książek opowiadał o tym, jak słomiany wiecheć , którym pradawny bóg otarł spocone wysiłkiem czoło, zamienił się w człowieka. I o tym, że każdy ma swoją historię i przygodę do przeżycia, której nawet jeśli nie zauważy, to i tak do niego wróci.

Spotkanie „Na rozstajnych drogach” było okazją do refleksji nad naturą słowiańskich demonów. Szymon Góralczyk w swoim autorskim spektaklu narracyjnym, pozwolił przejrzeć się jak w lustrze. To, czego doświadczymy w zetknięciu się z Wieszczym, południcą czy mawkami, w dużej mierze zależy od nas samych. Skromnie, na boso, w zgrzebnym, słowiańskim stroju i z towarzyszeniem kilku instrumentów (tank drum, drumla, bęben obręczowy), aktor wyczarował publiczności magiczną opowieść o tym, jak w imię harmonii ze światem i przyrodą, pradawni Słowianie pięknie tłumaczyli sobie codzienne i niezwykłe wydarzenia obecnością przychylnych czy psotnych duszków i demonów.

W kolejnym dniu spotkaliśmy się przy dużych, zapełnionych kolorowym materiałem i gałgankami stołach i motaliśmy osobiste amulety, trzymając się przekazywanych z pokolenia na pokolenie instrukcji. Lalkę-motankę należy zrobić samodzielnie, bez użycia nożyczek, nie przerywając, czy odkładając motania. Dzięki Stowarzyszeniu Ukraina-Wałbrzych, które prowadziło rodzinny warsztat, przybyli goście mogli poznać historię i symbolikę związaną z tym wyjątkowym przedmiotem. Ma on bowiem wieloraką funkcję w słowiańskiej tradycji ludowej – ochrania właściciela przed złymi duchami, ucieleśnia moc, kreatywność i towarzyszy mu w kluczowych momentach życia (ślub, urodzenie dziecka).

Kolejne popołudnie w klimacie słowiańskim spędziliśmy wśród drzew i łąk, na trasie wałbrzyski rynek – Schronisko Harcówka. Podczas spaceru zielarskiego biolog, archeobotanik i fitoterapeuta Michał Konkel opowiadał o właściwościach wielu powszechnie występujących roślin, obalił kilka ziołowych mitów i zachęcił spacerowiczów do odważniejszego ale i odpowiedzialnego korzystania z bogactw rodzimej przyrody.

W finałowym dniu Tygodnia Słowiańskiego, dzięki prowadzącej warsztaty florystce Krystynie Mosiewicz, odżył piękny zwyczaj plecenia wianków. Atrium biblioteki wypełniło się zapachem kwiatów, śmiechami i folkową muzyką. Przybyłe na warsztaty dziewczynki, dziewczyny i panie wspólnie, plotąc wianki, przygotowywały się do czekającej je, wyjątkowej nocy.

Chwilę później grupa pań kierowanych przez Małgorzatę Mazurek, odprawiła gimnastykę słowiańską Towarzyszyły jej agmy – słowiańskie mantry, odtwarzane i powtarzane przez wykonujące ćwiczenia panie. Pierwszy układ był pokazowy, ale już następny zachęcił osoby z publiczności do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Oprócz naszej własnej słowiańskiej mitologii, mamy także nasz rodzimy Olimp, czyli górę Ślężę. Dzięki piątkowej prelekcji dr Moniki Bisek-Grąz wiele związanych z tym miejscem zagadek zostało rozwiązanych, ale to jedynie rozbudziło ciekawość uczestników spotkania, bo odkrywanie tajemnic góry Ślęży trwa nadal.

Uwieńczeniem Tygodnia Słowiańskiego był pokaz ognia pt. „Korzenie” w wykonaniu wałbrzyskiej Grupy Tancerzy Ognia „Impuls”. Atmosfera przedstawienia przywołała klimat prastarych rytuałów i świata, który po tym, jak na długi czas odszedł w zapomnienie, obecnie wraca, zachwycając swoją różnorodnością i pięknem starsze i młodsze pokolenia. Taniec z ogniem – niezwykle ważnym dla Słowian żywiołem – w doskonały sposób podsumował wydarzenia, które w ostatnich dniach zintegrowały lokalną społeczność w odkrywaniu naszego wspólnego, bogatego i fascynującego dziedzictwa.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Partnerstwo dla książki – państwowego funduszu celowego w kwocie 20 000,00 zł.

Spotkanie autorskie Dagi Bożek

10czerwca, cztery dni po wyruszeniu kolejnej wyprawy polarnej na Hornsund, do Wałbrzycha przybyła polarniczka, Daga Bożek, aby opowiedzieć o tym, jak wyglądają wyprawy na tereny podbiegunowe. Uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania prelekcji o warunkach i życiu na stacjach polarnych, na których zimowała Daga. Następnie toczyła się rozmowa o polskich kobietach opisanych w książce „Polarniczki”. Czytelnicy mieli okazję zadawać pytania, a po spotkaniu nabyć książki i spędzić chwilę na indywidualnej rozmowie.

Spotkanie autorskie Joanny Żak-Bucholc

26 maja 2022 w Czytelni Czasopism z czytelnikami swoich książek spotkała się Joanna Żak-Bucholc. Pretekstem do spotkania była premiera drugiego tomu opowieści o bohaterach epoki Bolka II Małego – książki „Jaworowi ludzie II. Rzecz o czasach księżnej Agnieszki”. Podczas rozmowy autorka zdradziła kilka ciekawostek dotyczących swojego warsztatu pracy oraz zapowiedziała kolejny tom opowieści o jaworowych ludziach.

Dzień Królewny

25 maja 2022, z okazji Dnia Królewny, Filia nr 1 na Nowym Mieście zamieniła się w zamek, który ugościł wyjątkowych gości. Spotkanie rozpoczęliśmy od rozmowy o królewnach i rycerzach oraz przeczytania dwóch historii o księżniczkach, rycerzach oraz smokach z książek „Księżniczki i smoki” oraz „Rycerze i smoki” autorstwa Christiny Björk. Następnie przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Wałbrzychu wykonały kilka zadań, po których zostały oficjalnie pasowane na królewny i rycerzy. W kolejnej części zajęć dzieci uczestniczyły w rozmaitych grach i zabawach, których motywem przewodnim były oczywiście królewny i rycerze. Przedszkolaki brały udział w zabawach ruchowych, grach, wykonały również „królewskie” i „rycerskie” prace plastyczne. Na zakończenie spotkania dzieci mogły się ustawić do zdjęcia przy fotościance oraz poczęstować kawałkiem królewskiego tortu.

Spotkanie autorskie Marty Hożewskiej

16 maja 2022 w Galerii pod Atlantami odbyło się spotkanie autorskie Marty Hożewskiej, wałbrzyszanki, która od wielu lat na różne sposoby pracuje z tekstami. Jej najnowsza książka „Szew za igłą” to zapis odkrywania pełnej niedomówień i tajemnic historii życia jej dziadka. W 1939 roku z Drohobycza przez Francję, Szwajcarię, Hiszpanię zawędrował on do Anglii, do Dywizjonu 300. Tam też zginął.

Spotkanie poprowadziła Magdalena Rabizo-Birek, profesorka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zgromadzeni w Galerii mogli nie tylko wysłuchać opowieści o powstawaniu książki, ale także zobaczyć ją na prezentacji.

Tydzień Bibliotek

W dniach 8-15 maja 2022 odbyła się kolejna wałbrzyska odsłona ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek. Z tej okazji Biblioteka pod Atlantami przygotowała dla swoich czytelników wiele różnorodnych działań:

10 maja odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim, autorem „Rdzy”, „Saturnina” i „Święta ognia”.

11 maja odbyły się spotkania z „ludźmi z pasją”: Jarosławem Paską – pasjonatem górnictwa, Wiesławą Raczkiewicz – poetką i Magdaleną Woch – miłośniczką Zamku Książ.

12 maja, w dniu kolejnej rocznicy urodzin wałbrzyskiego poety Mariana Jachimowicza, w Galeria pod Atlantami otworzyliśmy wystawę „Drohobycz – miasto przyjaźni’, mówiącej o tym ukraińskim mieście oraz o dwóch przyjaźniących się literatach: Brunonie Schulzu i Marianie Jachimowiczu. otworzyliśmy w galerii pod Atlantami wystawę „Drohobycz–miasto przyjaźni”.

W otwarciu wzięli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, IV Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk” oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4.

W tym samym dniu odbyło się również spotkanie z Dominiką Górką, która opowiedziała o Japonii, wskazała źródła, w których można znaleźć rzetelne informacje o tym kraju i obaliła wiele mitów dotyczących Kraju Kwitnącej Wiśni.

Promocja książki Rafała Bubnickiego

13 maja odbyła się promocja książki Rafała Bubnickiego „Grajcie tak, aby wygrać. Czesław Hernas (1928-2003).

Dzień Bibliotekarza – uroczystość

10 maja bibliotekarze z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego uroczyście świętowali wczorajszy dzień Bibliotekarza. Spotkanie w Bibliotece pod Atlantami uświetnili swoją obecnością Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Krzysztof Kwiatkowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Wałbrzyskiego Sylwestra Wawrzyniak, prezydent Sylwia Bielawska oraz przewodniczący dolnośląskiego oddziału SBP Tomasz Grabiński. W czasie uroczystości wręczone zostały podziękowania za długoletnią prace. Znalazł się równie czas na wspomnienie minionych siedemdziesięciu lat działalności wałbrzyskiego koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dziękujemy wszystkim obecność i za życzenia ?

Spotkanie autorskie Agnieszki Frączek

27 kwietnia Filia nr 1 z oddziałem dziecięcym gościła panią Agnieszkę Frączek, doktor habilitowaną językoznawstwa, germanistkę i leksykografkę, autorkę książek dla najmłodszych, w których popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisarka opowiedziała licznie przybyłym na spotkanie młodym czytelnikom o pracy pisarza, przeczytała fragmenty kilku swoich książek, opowiedziała również o kulisach ich powstania. Potem przyszedł czas na pytania do autorki, których dzieci miały całe mnóstwo oraz wpisywanie dedykacji i składanie autografów w zakupionych książkach, a także pozowanie do wspólnych zdjęć. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w spotkaniu oraz wspaniałą atmosferę.

Spotkanie z Piotrem Kuczmirem i Agnieszką Łabuz

20 kwietnia w Czytelni Czasopism w ramach cyklu „Spotkania z regionem” Agnieszka Łabuz i Piotr Kucznir opowiedzieli o Zamku Czocha. Oboje są Społecznymi Opiekunami Zabytków, a także przedstawicielami Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha. Na spotkaniu w naszej bibliotece przedstawili swoją najnowszą książkę „Zamek Czocha. Tajemnice warowni i regionu”. Nie zabrakło też ciekawostek z prac badawczych i spotkań ze świadkami historii. Całość dopełniła prezentacja multimedialna i przywiezione eksponaty – mapy, schematy i książki.

Spotkanie autorskie Jacka Hołuba

W ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 2 kwietnia 2022 w Multimedialnej Filii Bibliotecznej odbyło się spotkanie z Jackiem Hołubem – autorem reportaży, w tym książki „Niegrzeczne”, przedstawiającej historie dzieci z ADHD, zespołem Aspergera i spektrum autyzmu oraz ich rodzin.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Kalejdoskop Autyzmu, której przedstawicielka współprowadziła rozmowę z Jackiem Hołubem. Podczas spotkania autor przybliżył słuchaczom, temat autyzmu, wyjaśnił, dlaczego autyzm nie jest chorobą oraz poruszył problem dyskryminacji, z jaką na co dzień muszą zmagać się osoby ze spektrum autyzmu oraz ich rodziny. Po oficjalnej części spotkania uczestnicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami. Był także czas na refleksję dotyczącą postawy społeczeństwa względem osób nieneurotypowych oraz osób z niepełnosprawnościami i tego, co w najbliższym czasie powinniśmy i możemy zmienić na lepsze.

Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone 21 marca. Głównym celem tego dnia jest promowanie poezji, zachęcanie do jej czytania a także pisania własnej. W naszych placówkach odbyły się różne imprezy, promujące ten dzień.

W Galerii pod Atlantami odbyło się spotkanie z cyklu Poetycki Region pod tytułem „Dwugłos poetycki”. Swoją twórczość licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowali Elżbieta Gargała i Krzysztof M. Kobielec, prywatnie małżeństwo. Dlatego pytania do autorów dotyczyły nie tylko poezji i procesu pisania, ale także spraw codziennych. Jak przyznała Elżbieta Gargała: „Zdarza się, że zupa wykipi, bo się pisze”. Całość muzycznie oprawił Krzysztof Karwowski, który zagrał swoje autorskie piosenki nie tylko do tekstów gości, ale także światowych poetów.

Wypożyczalnia Główna przygotowała akcję Uwalnianie poezji. Wszyscy miłośnicy poezji dostali w tym dniu prezent – tomik wierszy. Dodatkowo każda pozycja książkowa zawierała łamigłówkę nawiązującą do Roku Romantyzmu Polskiego „Rozsypały mi się słowa” oraz zakładkę zachęcającą do odwiedzin Pokoju Poety Mariana Jachimowicza w naszej placówce. W Fonotece przeprowadzono zajęcia z dziećmi szkolnymi „Dzik jest dzik czyli od wiersza do piosenki”.

W Filii nr 5 z oddziałem dziecięcym odbyło się spotkanie „Popołudnie z poezją”. Gościem specjalnym była lokalna poetka Elżbieta Rosicka, która odczytała kilka swoich utworów.

Filia nr 6 zorganizowała finał konkursu recytatorskiego „Fabryka Jednego Wierszyka” dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2.

W Filii nr 7 z oddziałem dziecięcym odbył się Konkurs Recytatorski z okazji Światowego Dnia Poezji. Młodzież została podzielona na dwie grupy wiekowe: w jednej wystąpili uczniowie z 8 klas wałbrzyskich szkół podstawowych, a w drugiej ze szkół średnich. Uczestnicy zaprezentowali wiersze i piosenki Agnieszki Osieckiej, między innymi utwory „Umrzeć z miłości”, „Ja mam szczęście do wszystkiego”, „Mieć osiemnaście lat”, „Na zakręcie” czy „Milion godzin”. W każdej z dwóch grup uczestników wyłoniono trzech zwycięzców i przyznano trzy wyróżnienia. W drugiej grupie dodatkowo wręczono wyróżnienie specjalnie za przepiękne wykonanie wiersza przy akompaniamencie gitary.

W Multimedialnej Filii Bibliotecznej przed południem zorganizowane zostały zajęcia dla młodzieży szkolnej pod hasłem „Wiersz-o-kleci” dotyczące haiku. Po południu wyświetlono film „Jaśniejsza od Gwiazd”, opowiadający o miłości Fanny Brawne i Johna Keatsa – angielskiego poety, będącego jednym z głównych przedstawicieli romantyzmu.

Atrakcją obchodów Dnia Poezji była gra mobilna „Literacki Wałbrzych”. Prowadziła ona wałbrzyskimi ulicami, posiadającymi literackiego patrona, m.in. Sienkiewicza, Mickiewicza, Konopnickiej, a uczestniczyła w niej grupa uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4.

Literowanie na śniadanie

7 marca w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym odbyła się szósta edycja konkursu językowego „Literowanie na śniadanie”. Do niełatwych zmagań przystąpiło sześć uczennic klas szóstych z wałbrzyskich szkół podstawowych. Największą liczbę punktów i tytuł Mistrza Literowania otrzymała Natasza Kotowska z PSP nr 15.

Wernisaż wystawy „Rewiry”

25 lutego 2022 w galerii pod Atlantami odbył się otwierający VI Wałbrzyski Weekend Fotografii wernisaż wystawy „Rewiry”, inspirowanej książką „Kajś” Zbigniewa Rokity. Wystawa przygotowana została przez Wałbrzyski Klub Fotografii i Bibliotekę pod Atlantami, a oglądać ją można było w dniach 26 lutego – 20 kwietnia.

Dzień Języka Ojczystego

22 lutego 2022 Akademia Pogodnego Seniora zaprosiła na spotkanie „Polacy nie gęsi – rozmowy o naszym języku”, które odbyło się w ramach „Dnia Języka Ojczystego”, a poprowadził je Henryk Wiśniewski.

Spotkanie autorskie Krystyny Janos

18 lutego 2022 w Czytelni Czasopism odbyło się spotkanie autorskie Krystyny Janosz, autorki książki „Z Jedwabnego pod błękitne niebo Kazachstanu”. Podczas spotkania można było obejrzeć unikalną prezentację i pogłębić wiedzę o zsyłkach Polaków oraz o zbrodni Katyńskiej i w Jedwabnem, a także nabyć książkę z dedykacją autorki. Współorganizatorami spotkania byli : Urząd Miasta Wałbrzycha i Wałbrzyskie Koło Sybiraków.

Analiza zbrodni literackich

W dniach 10 stycznia – 18 lutego 2022 w Galerii pod Atlantami dostępna była wystawa „Anatomia zbrodni literackiej”, przygotowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. E. Smołki w Opolu.

Wystawa przedstawia powieść kryminalną od jej rozwoju do pierwszej dekady XXI wieku. Prezentuje odmiany powieści kryminalnej, najważniejszych twórców gatunku – autorów polskich i zagranicznych, wyjaśnia ważne pojęcia związane z literaturą kryminalną, a także prezentuje serie wydawnicze.

Ferie pod Atlantami

Od 31 stycznia do 11 lutego 2022 w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym oraz Filiach nr 1,5,7 i w Multimedialnej Filii Bibliotecznej organizowaliśmy zajęcia w ramach Ferii w Bibliotece. Podzieliliśmy je na trzy bloki: literackie poniedziałki, edukacyjne środy i rozrywkowe piątki i „ozdobiliśmy” zabawami, grami, projekcjami, teatrzykami, szaradami i wieloma innymi rozrywkami.