Baśniowy Kącik Malucha

Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o przeszłości i dziedzictwie kulturowym Wałbrzycha poprzez działania kulturalne i artystyczne, wspierające aktywizację społeczności lokalnej. Nasze działania skierowane są do mieszkańców Śródmieścia – zabytkowego, pięknego serca miasta, z którym wiążą się niezliczone historie i opowieści. Projekt ma za zadanie propagowanie wiedzy o dziedzictwie regionalnym, którego interesującą część stanowią baśnie i legendy opisujące nasze miasto i okolicę. Projekt zakłada przeprowadzenie warsztatów dla dzieci i młodzieży, które zaktywizują ich do działania i niewątpliwie ożywią ich lokalny patriotyzm. Nasza książnica posiada bardzo bogaty zbiór regionaliów, gromadzonych głównie w Pracowni Regionalnej, w której brak jednak miejsca na pracę z młodym czytelnikiem. Dlatego chcielibyśmy w Dziale dla Dzieci przygotować “Baśniowy Kącik Malucha”, miejsce, w którym odbywałyby się “baśniowe” zajęcia dla najmłodszych oraz popołudniowe spotkania Klubu Czytających Rodzin. Pomysłowo zaaranżowana część pomieszczenia niewątpliwie ociepli klimat naszego działu dla najmłodszych a prowadzone zajęcia i spotkania będą miały atrakcyjną scenerię. Literackie spotkania dla przedszkolaków, w których wezmą udział przedstawiciele instytucji kulturalnych i miejskich, przeniosą ich w magiczny świat czytanych książek. W ten sposób biblioteka pozyska nowych i wiernych czytelników, którzy w przyszłości przekażą pasję czytania kolejnym pokoleniom. Aby dotrzeć do większej liczby młodych wałbrzyszan chcemy przygotować nagrania z przeprowadzanych spotkań i udostępnić je szkołom oraz w bibliotecznych social mediach. Udostępniane materiały pozwolą poszerzyć krąg odbiorców naszej oferty, dzięki której poszerzy się wiedza o dziedzictwie kulturowym naszego miasta i regionu. Ważną częścią projektu będą praktyczne warsztaty literacko-plastyczne, podczas których dzieci zetkną się z baśniową literaturą, która poszerzy ich wiedzę o przeszłości i dziedzictwie kulturowym Wałbrzycha oraz będzie inspiracją do działań plastycznych. Pod okiem specjalistów będą tworzyć własne artystyczne wizje, poznając różne techniki plastyczne m.in malarstwo akwarelowe, akrylowe, rysunek ołówkiem i węglem. Zwieńczeniem projektu będzie mini-wystawa prac uczestników zajęć. Zostaną one zaprezentowane w Galerii Kameleon w Dziale dla Dzieci. Ich autorów wraz z opiekunami zaprosimy na wernisaż mini-wystawy, podejmując słodkim poczęstunkiem.

Zadanie finansowane z budżetu Gminy Wałbrzych w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego na terenie miasta Wałbrzycha i na rzecz jego mieszkańców z zakresu wspierania działań aktywizacji i rozwoju społeczności lokalnej”.


10 września Baśniowy Kącik Malucha gościł grupę przedszkolną „Żabki” z ZSP nr 5 w Wałbrzychu. Na nasze zaproszenie gość specjalny – pani Nikola Olszak, pedagożka Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu przeczytała dzieciom trzy legendy z książki Krzysztofa Kwaśniewskiego „Legendy i podanie wrocławskie i dolnośląskie” (Wydawnictwo Poznańskie)

„Baśniowego Kącika Malucha”Nasi mali czytelnicy po wysłuchaniu tekstów wcielili się w postaci z dolnośląskich legend i ich śladami wykonali prace plastyczne. Odkryli kopalnie złota w naszym dziale oraz spróbowali swoich sił w malowaniu węglem, brudząc się lecz niesamowicie bawiąc.
Pragniemy, aby spotkania w Baśniowym Kąciku Malucha pomagały w rozpowszechnianiu wiedzy o przeszłości i dziedzictwie kulturowym Wałbrzycha. Jak wiemy, z naszym miastem i jego okolicami wiążą się niezliczone historie, legendy, opowieści.

Cyklicznie będziemy zapraszać do siebie niesamowitych gości z wałbrzyskich instytucji oraz grupy szkolne i przedszkolne na nasze zajęcia. Podczas zajęć nie tylko wysłuchamy legend lecz zainspirowani nimi wykonamy różnorodne prace plastyczne wieloma technikami plastycznymi.