Kategorie
wydarzenia

Razem stwórzmy Bibliotekę wspomnień!

Stwórzmy razem Bibliotekę Wspomnień

Biblioteka pod Atlantami zaprasza do wspólnego świętowania 80-lecia wałbrzyskich bibliotek publicznych. To wyjątkowa okazja, aby zatrzymać się na chwilę i powrócić do wspomnień związanych z bibliotekami w naszym mieście.

Byliście czytelnikami biblioteki gromadzkiej, pracownikami biblioteki powiatowej lub spędzaliście czas wolny w bibliotece miejskiej? Zachęcamy do podzielenia się swoimi historiami, zdjęciami oraz wspomnieniami, a my udostępnimy je na specjalnie przygotowywanej stronie jubileuszowej.

Jak przekazać wspomnienia? Spisane historie można:

  • Przesłać mailowo na adres: promocja@atlanty.pl, wpisując w temacie >>Biblioteka wspomnień<<
  • Wysłać pocztą tradycyjną na adres: PiMBP „Biblioteka pod Atlantami”, Rynek 9, 58-300 Wałbrzych zaznaczając na kopercie >>Biblioteka wspomnień<<
  • Dostarczyć osobiście do Pracowni Regionalnej (Budynek Główny, Rynek 9, Wałbrzych) lub do najbliższej filii bibliotecznej, w zamkniętej kopercie opisanej >>Biblioteka wspomnień<<

Do zgłoszenia należy dołączyć zgodę na publikację, której formularz znajduje się poniżej.

Wasze historie i fotografie razem stworzą niepowtarzalną Bibliotekę Wspomnień!

PS. Jeśli jesteście niepełnoletni, a chcecie podzielić się swoimi wspomnieniami, poproście rodziców/ opiekunów prawnych o podpisanie także Waszych oświadczeń i zgód.

Kategorie
wydarzenia

Wakacyjne zmiany godzin otwarcia

Szanowni Czytelnicy,
informujemy, że w okresie letnim – w lipcu i sierpniu 2025 roku – zmianie ulegają godziny otwarcia wybranych filii i działów Biblioteki pod Atlantami. Część placówek będzie także czasowo zamknięta. Zachęcamy w tym czasie do skorzystania z innych naszych oddziałów.

Prosimy o zapoznanie się z planowanym harmonogramem funkcjonowania poszczególnych lokalizacji.

W okresie wakacyjnym umożliwiamy również wydłużenie okresu wypożyczenia książek – byście mogli spokojnie czytać podczas urlopu.

Za ewentualne utrudnienia serdecznie przepraszamy.
Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów i usług w nowych godzinach otwarcia!

Kategorie
Nie czytać to zbrodnia

Spotkanie i warsztaty z Katarzyną Gacek

Za nami warsztaty i spotkanie autorskie z Katarzyną Gacek.

Dnia 10 czerwca w „Bibliotece pod Atlantami” gościliśmy Autorkę takich serii książek jak: SupercepcjaAgencja Detektywistyczna Czajka, czy Magdalena Borowska.

O godzinie 9:30 w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym odbyły się warsztaty z Katarzyną Gacek, których motywem przewodnim było tworzenie bohatera książki.

Tego samego dnia w Galerii pod Atlantami odbyło się spotkanie autorskie. Gość opowiadał m.in. o swoich początkach pisania książek dla dzieci i pomyśle na serię Supercepcja.

Dziękujemy wszystkim za udział.

Wydarzenia odbyły się w ramach projektu „Nie czytać to zbrodnia”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Kategorie
wydarzenia

Wakacje w Bibliotece pod Atlantami

Wakacje w Bibliotece pod Atlantami zapowiadają się kolorowo i kreatywnie! Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 7–10 lat do udziału w bezpłatnych zajęciach wakacyjnych „Porcelanowe Lato”.

Przygotowaliśmy dla uczestników moc atrakcji:

  • warsztaty plastyczne,
  • wspólne czytanie książek,
  • quizy i łamigłówki,
  • gry planszowe i zabawy.

Zajęcia odbywać się będą w dwóch terminach:

🔸 30 czerwca – 11 lipca (godz. 11:00–13:00)

  • Dział Dziecięco-Młodzieżowy (Śródmieście)
  • Filia nr 5 (Sobięcin)
  • Filia nr 7 (Piaskowa Góra)

🔸 14 – 25 lipca (godz. 11:00–13:00)

  • Filia nr 1 (Nowe Miasto)
  • Multimedialna Filia Biblioteczna (Podzamczu)

W ramach „Porcelanowego Lata” dzieci będą mogły nie tylko spędzić czas twórczo i radośnie, ale też poznać bibliotekę jako miejsce pełne inspiracji i dobrej zabawy.

Przez całe wakacje zapraszamy również do stref:
– gier planszowych,
– komiksów,
– cichego czytania.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

Szczegóły i formularz zgłoszeniowy dostępne są poniżej:

Zapraszamy do wspólnego odkrywania piękna porcelany i świata książek!

Nazwa jednostkiTelefonAdres e-mail
Dział Dziecięco-Młodzieżowy (Śródmieście)74 648-37-07dzieci@atlanty.pl
Filia nr 1 (Nowe Miasto)74 648-37-41filia1@atlanty.pl
Filia nr 5 (Sobięcin)74 648-37-44filia5@atlanty.pl
Filia nr 7 (Piaskowa Góra)74 648-37-39filia7@atlanty.pl
Multimedialna Filia Biblioteczna (Podzamcze)74 640-12-57mfb@atlanty.pl
Kategorie
FESTIWAL PO ZMROKU wydarzenia

Festiwal Po Zmroku. Prolog

Już 21 czerwca zapraszamy do Biblioteki pod Atlantami (Śródmieście | Rynek 9) wszystkie wampiry, gotów, nerdów, fanów horroru i miłośników nietoperzy!

Kochasz literaturę urban fantasy i horrory? Grasz w RPG? A może wychodzisz z domu tylko po zmroku? Koniecznie wpadnij na krwawe spotkanie w bibliotece!

Będzie okazja, by porozmawiać o wampirzych grach RPG, a także posłuchać świetnych autorów wampirzej literatury!

Plan wydarzenia:

  • godz. 13:00 – Gra w opowieść: Świat Mroku
    • Spotkanie dla fanów gier RPG poświęcone systemowi „Wampir: Maskarada” oraz całemu Światowi Mroku. Tak jak poprzednio, zapraszamy zarówno osoby doświadczone w temacie, jak i zupełnych nowicjuszy!
  • godz. 15:00 – Spotkanie z Kają „Falką” Flagą-Andrzejewską – współzałożycielką Sinister Project i autorką zbioru opowiadań „Oblicza wampiryzmu”.
    • O autorce: z wykształcenia magistra sztuki – wiolonczelistka, od wielu lat zajmuje się social mediami, gdzie tworzy kanały o tematyce szeroko rozumianej subkultury gotyckiej, od muzyki po popkulturę. Oprócz tego projektuje odzież alternatywną, gra i organizuje imprezy klubowe, filmuje, prowadzi spotkania autorskie i jest aktywna na wielu innych polach. Otwarcie mówi o swoich zmaganiach z ADHD. Przede wszystkim jednak od dziecka fascynuje się zagadnieniami wampiryzmu w literaturze, filmie i serialach. Specyficzne upodobania do mroku i makabry wpływają na kształt kreowanych przez nią światów, w jej twórczości nie brakuje krwawych scen, trudnych tematów i złych do szpiku kości bohaterów.
  • godz. 17:00 – Spotkanie z Jarosławem Dobrowolskim – współzałożycielem Sinister Project, autorem m.in. powieści „Zły Samarytanin” oraz cyklu „Krwiopijca” opowiadającego o losach upadłego wampira mieszkającego w Bieszczadach.
    • O autorze: urodzony i wychowany na warszawskim blokowisku. Jego powieści i opowiadania są utrzymane w stylistyce dark i grozy, ale nie stronią od ciętego humoru i często są komentarzem współczesnej rzeczywistości. Prywatnie zapalony motocyklista, karateka i gracz RPG. Mąż, ojciec, alpha watahy owczarków niemieckich. Uwielbia oglądać horrory, sf, od lat psychofan Gwiezdnych Wojen.

Przewidywany czas trwania wydarzenia: od godz. 13:00 do 19:00.

WSTĘP WOLNY!

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Festiwal po Zmroku”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Kategorie
Archiwum wydarzeń Konkursy

Konkurs Plastyczny „Tańczące księgozbiory” – wyniki

Za nami konkurs plastyczny „Tańczące Księgozbiory” skierowany do uczniów klas IV–V szkoły podstawowej, który został zorganizowany w ramach obchodów 80-lecia Wałbrzyskich Bibliotek Publicznych

Uczestnicy mieli za zadnie stworzyć pracę plastyczną, która będzie kompletnym projektem okładki książki nawiązującym do blurba (krótkiego opisu fabuły).

Dnia 6 czerwca odbyło się wręczenie nagród laureatom. Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach wiekowych:

Klasy 4:

  • I miejsce: Franciszek Chochol – ZSM w Wałbrzychu
  • II miejsce: Zofia Łubkowska – PSP 6 w Wałbrzychu
  • III miejsce: Martyna Mońska – PSP 6 w Wałbrzychu

Klasy 5:

  • I miejsce: Alan Boroń – ZSz-P nr 6 w Wałbrzychu
  • II miejsce: Zofia Kopinowska – PSP 6 w Wałbrzychu
  • III miejsce: Maja Purwin – PSP 6 w Wałbrzychu

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i opiekunom.

Kategorie
Archiwum wydarzeń

Czytanie na Polanie

Filia nr 1 (Nowe Miasto) włączyła się w akcję „Czytanie na Polanie” i razem z najmłodszymi spędziła cudowny czas w Parku im. Jana III Sobieskiego.

Były książki, ruch i dużo śmiechu – pogoda dopisała, a dziecięce uśmiechy rozświetliły park jeszcze bardziej. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami!

Kategorie
Nie czytać to zbrodnia

Spotkanie autorskie i warsztaty z Katarzyną Gacek

Zapraszamy dzieci i młodzież na spotkanie autorskie z Katarzyną Gacek.

Już 10 czerwca w Bibliotece pod Atlantami (Śródmieście | Rynek 9) będziemy gościć autorkę takich serii książek jak: Supercepcja, Agencja Detektywistyczna Czajka, czy Magdalena Borowska.

O godzinie 9:30 przeprowadzone zostaną warsztaty z Katarzyną Gacek, a później o godzinie 11:00 w Galerii pod Atlantami odbędzie się spotkanie z Autorką.

Katarzyna Gacek – autorka lekkich kryminałów obyczajowych (cosy crime), scenariuszy filmowych oraz książek dla młodych czytelników. Bestsellerem okazała się jej seria Supercepcja. Zaczynała swoją karierę od powieści kryminalnych pisanych wspólnie z Agnieszką Szczepańską (Zabójczy spadek uczuć, Zielony trabant, Dogrywka). Razem z podróżnikiem Markiem Kamińskim napisała przygodową książkę dla dzieci Marek i czaszka jaguara. Jej pierwszy samodzielny tytuł, czyli powieść kryminalna W jak morderstwo, doczekała się ekranizacji na Netflixie.

Wydarzenia odbędą się w ramach projektu „Nie czytać to zbrodnia”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Kategorie
Nie czytać to zbrodnia wydarzenia

Spotkanie z Maciejem Siembiedą

Śledztwo w toku! Zapraszamy na kolejne przesłuchanie – tym razem naszym świadkiem będzie Maciej Siembieda!

UWAGA ZMIANA TERMINU!

Już 30 czerwca o godzinie 17:00 w Galerii pod Atlantami (Śródmieście | Rynek 9).

Maciej Siembieda – pisarz, dziennikarz i reportażysta, doktor nauk humanistycznych. Trzykrotny laureat tzw. „polskiego Pulitzera”, czyli Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jeden z najpopularniejszych autorów powieści sensacyjnych w Polsce.

W 2023 roku głosami czytelników zdobył nagrodę
Wielkiego Kalibru za powieść „Kathariss”. Rok później wygrał plebiscyt literacki organizowany przez portal lubimyczytac.pl powieścią „Kairos”, która przez czytelników została uznana za Książkę Roku 2024. Jego powieści oparte są na nieznanych faktach i wręcz niewiarygodnych zagadkach z przeszłości, które rozwiązywał i dokumentował przez ponad 30 lat pracy reporterskiej.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Nie czytać to zbrodnia”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Kategorie
FESTIWAL PO ZMROKU

Szkolenie z literatury fantastycznej

Dzisiaj w Galerii pod Atlantami odbyło się szkolenie literatury fantastycznej dla bibliotekarzy z powiatu wałbrzyskiego.

Szkolenie poprowadziła Natalia Kościńska z fundacji Good Culture.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Festiwal po Zmroku”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kategorie
Archiwum wydarzeń

„Sekrety Białego Złota”

Wspólnie świętowaliśmy Dzień Dziecka!
Gra, zagadki, porcelanowe tajemnice i mnóstwo uśmiechów – za nami terenowa przygoda „Sekrety Białego Złota”, którą zorganizowaliśmy wspólnie z Muzeum Porcelany w Wałbrzychu w malowniczym Parku im. Jana III Sobieskiego.

Z okazji Roku Wałbrzyskiej Porcelany drużyny stanęły przed wyzwaniem: rozwiązać zagadki związane z historią wałbrzyskich filiżanek, serwisów i manufaktur… i to wszystko pod presją czasu!

Dziękujemy wszystkim młodym (i nieco starszym) odkrywcom za wspólną zabawę – było energicznie, kreatywnie i porcelanowo!