Stary Zdrój na Nowo

„Stary Zdrój na nowo” to projekt dofinansowany przez Fundację ORLEN w ramach programu „Moje miejsce na Ziemi”, którego głównym celem jest wzrost wiedzy i zainteresowania młodych mieszkańców Starego Zdroju ich miejscem zamieszkania, a przez to zacieśnienie więzi łączącej ich z małą ojczyzną. Projekt skierowany jest przede wszystkim do młodzieży zamieszkującej dzielnicę Stary Zdrój i zakłada stworzenie gry mobilnej nt. lokalnej historii dzielnicy. Dzięki niemu wyposażymy młodzież w wiedzę o historii i zabytkach miejsca ich zamieszkania, a przygotowana na ten temat gra mobilna pozwoli na bliższe poznanie Starego Zdroju w nietypowy i atrakcyjny sposób. Będzie dostępna nie tylko dla mieszkańców dzielnicy, ale także dla wszystkich zainteresowanych historią tego miejsca.

W ramach realizacji naszego projektu zorganizujemy następujące działania:
– warsztaty fotograficzne – przeprowadzone przez profesjonalnego fotografa, podczas których młodzież wykona zdjęcia Starego Zdroju; najlepsze z nich zostaną wykorzystane przy tworzeniu gry mobilnej, trafią także do banku darmowych zdjęć Starego Zdroju;
– warsztaty historyczne – przeprowadzone przez pracowników Pracowni Regionalnej PiMBP „Biblioteki pod Atlantami”, podczas których młodzież pozna historię byłego uzdrowiska, osoby z nim związane i najważniejsze zabytki;
– warsztaty tworzenia gier w aplikacji Action Track – prowadzone przez pracowników Biblioteki, podczas których młodzież pozna zasady tworzenia gier w aplikacji Action Track i wspólnie stworzy mobilną grę miejską;
– spotkanie podsumowujące działania projektowe połączone z wystawą zdjęć i premierą gry.

Czas realizacji: wrzesień 2020 r. – kwiecień 2021 r.

Pierwszy plener fotograficzny

Trwająca pandemia i związana z nią nauka zdalna, na jaką zostali skierowani biorący udział w projekcie uczniowie, nieco utrudniają realizację projektu „Stary Zdrój na nowo” realizowanego dzięki Fundacji ORLEN, ale go nie uniemożliwiają. Pochmurny jesienny dzień był dobrą okazją do zrobienia przez bibliotekarzy pierwszych zdjęć do „Banku zdjęć Starego Zdroju”.

Zakończenie projektu

Nie tak wyobrażaliśmy sobie zakończenie projektu „Stary Zdrój na nowo”, realizowanego dzięki Fundacja ORLEN. Mądrzy ludzie mawiają „Jak się nie ma co się lubi…”, dlatego lekko zmodyfikowaliśmy nasz projekt, żeby dopasować go do obecnych warunków.

➡️ Zdjęcia do banku zdjęć zrobione – już niedługo będziecie mogli z nich skorzystać.

➡️ Mobilna gra zrobiona – już niedługo „na dzielnicy” pojawią się plakaty z kodami QR. Instalujecie bezpłatną aplikację ActionTrack, skanujecie kod i… gracie!

➡️ Wystawa zdjęć zrobiona – gdy tylko otworzą bibliotekę, będziecie ją mogli zobaczyć w Rynku, a jak otworzą szkoły, to i na Starym Zdroju.