Miło nam poinformować, że „Biblioteka pod Atlantami” otrzymała środki finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury w kwocie 16 000,00 zł na realizację zadania „Nowe Miasto – nowa biblioteka”.
Głównym zadaniem projektu jest wzmocnienie kulturotwórczej roli biblioteki w jednej ze starszych dzielnic miasta – Nowym Mieście. W takim właśnie miejscu Biblioteka pod Atlantami uruchamia nową Filię nr 1 z oddziałem dziecięcym. Lepsza lokalizacja, nowoczesny wystrój i wyposażenie oraz odpowiednia oferta kulturalna zachęci do korzystania z biblioteki i umożliwi odbiorcom aktywny udział w wielu ciekawych wydarzeniach, co sprzyjać będzie jednocześnie integracji społeczności lokalnej.
Z ofertą „Jedynki” chcemy wyjść także poza jej mury, realizując plenerowe działania animacyjne w zakresie promocji książki i czytelnictwa. Wykorzystamy w tym celu najciekawsze miejsca Nowego Miasta, m.in. zmodernizowany Plac Konstytucji 3 Maja, dziedziniec przy ul. Kazury czy skwer przy Placu Wojska Polskiego.
W ramach projektu zaproponujemy następujące działania:
1. Spotkania autorskie dla dorosłych i dla dzieci,
2. Warsztaty dla dzieci ukazujące bibliotekę jako miejsce kreatywnego spędzania wolnego czasu i dla młodzieży – pomocne w twórczym rozwoju i rozwiązywaniu problemów młodego pokolenia.
3. Poranki w Pokoju Bajek – cykl zajęć dla najmłodszych użytkowników biblioteki i ich rodziców, wprowadzający w świat książki.
4. Baśniowe Nowe Miasto – międzypokoleniowe akcje czytanie bajek w plenerze.
5. Zajęcia literacko-muzyczne dla dzieci i młodzieży „Wszystko gra” oraz dla dorosłych i seniorów „Muzyczna Jedynka”.
6. Spotkania regionalne dla dorosłych i seniorów „Historia Nowego Miasta”.
7. Mobilna gra miejska „NoweMiastoGO” w aplikacji Action Track.
Czas realizacji:
czerwiec – grudzień 2021 r.
Partnerzy projektu:
Biuro Rewitalizacji Miasta i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu
Rada Wspólnoty Mieszkańców „Nowe Miasto”
Koło Przewodników Sudeckich i Terenowych PTTK przy
Oddziale Ziemi Wałbrzyskiej
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”
13 grudnia odbyło się spotkanie autorskie Agnieszki Tyszki, na które licznie przybyli miłośnicy jej książek. podczas spotkania pani Agnieszka opowiedziała o swojej karierze pisarskiej, o tym, jak pisze książki, a także przeprowadziła ze zgromadzonymi warsztaty pisarskie.
Cieszący się ogromnym zainteresowaniem cykl „Historia Nowego Miasta” zakończyliśmy 16 listopada prelekcją Sławy Janiszewskiej z Pracowni Regionalnej Biblioteki pod Atlantami „Mauzoleum w Wałbrzychu. Trudne dziedzictwo?”. Po krótkim wstępie prowadząca przedstawiła historię tego obiektu. Sam wykład zainicjował długą dyskusję wśród uczestników spotkania, którzy podzielili się także swoimi wspomnieniami związanymi z tym miejscem.
16 listopada odbyły się warsztaty dla młodzieży prowadzone przez Karolinę Nuzię i Monikę Podlaszewską z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. Uczestnikami byli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego. Dzięki przeprowadzeniu zadań wykorzystywanych przez niektórych pracodawców przed przyjęciem nowego pracownika zajęcia miały pomóc im w twórczym rozwoju i rozwiązywaniu problemów. Przydatna okazała się również znajomość literatury i układu księgozbiory w naszej bibliotece.
Zajęcia literacko-muzyczne dla dorosłych i seniorów z cyklu Muzyczna Jedynka odbyły się w dniach 9 listopada i 10 grudnia. Wykorzystując historię Nowego Miasta oraz patronów niektórych ulic (wybitnych kompozytorów) rozmawialiśmy na temat schematów wykorzystywanych w utworach muzycznych. Uczestnicy dowiedzieli się także czym jest muzyka programowa oraz poznali BumBumRurki, na których zagrali kilka zapamiętanych z dzieciństwa piosenek.
Ostatnie zajęcia z cyklu „Wszystko gra” poświęciliśmy 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Przeprowadziliśmy je 8 listopada dla uczniów klasy I z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Wałbrzychu. Dzieci wysłuchały opowiadania Katarzyny Huzar-Czub „Ignacy Jan i jego plan, czyli jak Paderewski wygrał niepodległość na fortepianie” oraz zagrały kilka prostych utworów na BumBumRurkach.
Kolejne spotkania z cyklu „Poranki w Pokoju Bajek” odbyły się 3 i 5 listopada. Uczestniczyły w nich cztero- i pięcioletnie dzieci wraz ze swoimi opiekunami. Wspólnie czytaliśmy książeczki A.Ch.Ch. Chine „Gucio czuje się winny” i „Gucio się obraża” oraz „Nie, nie, nie!” M.-I. Calliet i A. Masson. Korzystając z książek „Przytulanki czyli Wierszyki na dziecięce masażyki. Zabawy relacyjno-relaksujące” M. Bogdanowicz oraz „Idą mrówki po brzuszku. Wierszyki do zabaw dla maluszków” E. i W. Szwajkowskich wykonywaliśmy ćwiczenia oddechowe, masaże relaksacyjne, czytanie wrażeniowe i zabawy ruchowe. Na koniec zajęć oprowadzaliśmy dzieci po całej bibliotece.
W ramach cyklu „Historia Nowego Miasta” 18 października odbyło się niezwykle interesujące spotkanie z p. Elżbietą Kwiatkowską-Wyrwisz – mieszkanką Nowego Miasta, miłośniczką regionu, lokalną patriotką, prezesem Fundacji Museion, współinicjatorką rocznika „Nowa Kronika Wałbrzyska”. Prelekcja dotyczyła historii naszej dzielnicy oraz osób z nią związanych. Pani Elżbieta pokazała wiele starych zdjęć Nowego Miasta, przytaczając fragmenty różnych publikacji związanych z regionem. W trakcie spotkania uczestnicy dyskutowali i wymieniali się „nowomiejskimi” wspomnieniami oraz zadawali wiele pytań. Spotkanie rozpoczęło także Tydzień z Regionem, odbywający się w tym roku w różnych działach i filiach „Biblioteki pod Atlantami” pod hasłem „Kobieca twarz regionu”.
Na kolejne zajęcia literacko-muzyczne dla dzieci i młodzieży z cyklu „Wszystko gra” zaprosiliśmy nastolatków z Dolnośląskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Wałbrzychu. Odbyły się one 16 października. Rozmawialiśmy o rodzajach i gatunkach w muzyce oraz o znanych kompozytorach. Wykorzystując książkę G. Templina pt. „Najłatwiejsze piosenki na BumBumRurki” zagraliśmy kilka łatwych utworów. Chłopcy wykazali się dobrym poczuciem rytmu i muzykalnością.
14 października odbyły się drugie zajęcia literacko-muzyczne dla dzieci i młodzieży z cyku „Wszystko gra”. Tym razem uczniowie klasy 2 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Wałbrzychu wysłuchali zabawnie napisanej książki Katarzyny Huzar-Czub „Impro Frycek czyli Chopin jakiego nie znacie”. Po krótkiej dyskusji na temat Fryderyka Chopina zagraliśmy wspólnie na BumBumRurkach kilka prostych dziecięcych piosenek. Bawiliśmy się także w małych kompozytorów tworząc interesujące improwizacje.
Cykl literacko-muzycznych zajęć dla dzieci i młodzieży „Wszystko gra” rozpoczęliśmy 13 października, z okazji obchodzonego w tym miesiącu Międzynarodowego Dnia Muzyki. Odwiedziła nas klasa 3 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Wałbrzychu. Dzięki książce Z. Kisielewskiej pt. „12 półtonów. Książka o muzyce” dzieci dowiedziały się m.in. czym jest rytm i puls, jak brzmi bicie serca rekina ludojada oraz co łączy nas ze słowikami. Następnie, wykorzystując BumBumRurki, zagraliśmy „Tańczymy labada” i „Siała baba mak”. Uczestnicy zajęć tworzyli również własne utwory. Na koniec bawiliśmy się w głuchy telefon, wzmacniając dźwięk za pomocą rezonujących rurek.
Drugie spotkanie z cyklu „Poranki w Pokoju Bajek” odbyło się 12 października. Tym razem przeczytaliśmy książeczkę „Gucio się smuci” A.Ch.Ch. Chine oraz opowiadanie „Oddychanki” ze zbioru „Wyobrażanki” A. Olejnik. Następnie szukaliśmy prostych sposobów na radzenie sobie ze smutkiem. Pomocne okazały się ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem maskotek i elementy relaksacji.
8 października odbyło się pierwsze spotkanie młodych czytelników i ich opiekunów z cyklu „Poranki w Pokoju Bajek”. Uczestnicy zajęć wysłuchali bardzo ciekawej i mądrej opowieści Ch. Piroddi „Jak nie bać się ciemności?”. Rodziców szczególnie zainteresowały porady: co robić, kiedy dziecko się boi, jak dodawać mu otuchy i uczyć oswajać strach. Następnie, w ramach ćwiczeń relaksacyjnych, przeczytaliśmy opowiadanie „Ryjówka i Norka” z książki A. Olejnik „Wyobrażanki”. Uczy ono sposobów odnajdywania przytulnego i ciepłego miejsca, w którym będziemy czuć się bezpiecznie, przeżywając własne emocje.
6 października odbyły się dwa spotkania warsztatowe prowadzone przez Natalię Gołubowską – założycielkę Otwartego Zakładu Artystycznego, autorkę licznych projektów edukacyjno-artystyczno-społecznych. Miały one na celu ukazanie biblioteki jako miejsca, w którym twórczo i kreatywnie można spędzać wolny czas. W pierwszych zajęciach uczestniczyły „zerówki” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 23. Były to warsztaty malarskie, w trakcie których dzieci poznawały literki oraz różne pojęcia i techniki wykorzystywane przez artystów. Powstałe prace utworzyły napis KREATYWNA! BIBLIOTEKA. W warsztacie fotograficzno-graficznym udział wzięła klasa 2A z tej samej szkoły. Uczniowie poznali podstawy fotografii portretowej i wykonali szkice na szablonach z własnych zdjęć.
Odkrycie tajemnic Nowego Miasta zainteresowało Koło Turystyczne młodzieży z klas 6A i 6B wałbrzyskiej PSP nr 22 z GZSP nr 4. Jedenastka uczniów z opiekunami – Darią Chomicką-Pawlus i Dorotą Cichy – rozpoczęła 2 października przygodę z Nowym Miastem w bibliotecznej Filii nr 1 z oddziałem dziecięcym.
Po zeskanowaniu kodów grupa wyruszyła podążając za strzałką na ekranie telefonu. Narrator gry zaprosił ich do poznania najciekawszych obiektów dzielnicy, mówił o historii, wydarzeniach, nazwach i obiektach, a także sypał ciekawostkami. Młodzież rozwiązała wszystkie zagadki serwowane przez przekornego narratora, nie zabrakło w nich ciekawostek z kinematografii, a nawet sudeckich chrabąszczy.
1 października odbyły się warsztaty dla młodzieży z Ewą Nowak – pisarką, pedagogiem, terapeutką, publicystką, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie miało pomóc młodym ludziom w twórczym rozwoju i rozwiązywaniu problemów. Zostało ono przeprowadzone w formie rozmowy, którą moderowały trzy uczennice klasy 1 pre DP z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. I. Paderewskiego w Wałbrzychu. Pretekstem do dyskusji stała się książka E. Nowak pt. „Orkan. Depresja” – historia szesnastoletniego Borysa cierpiącego na depresję, poruszająca wiele problemów, w tym samobójstwa, alkoholizmu i pobytu na oddziale psychiatrycznym. Autorka opowiedziała o swojej pracy, ale też przekazała mnóstwo swojej dobrej energii. Uczestnicy byli niezwykle poruszeni omawianym tematem i po zakończeniu warsztatów długo indywidualnie rozmawiali z prowadzącą.
Wraz z nadejściem jesieni, 21 września, zakończyliśmy plenerowe akcje czytania bajek „Baśniowe Nowe Miasto”. Przy Pl. Wojska Polskiego gościliśmy dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Mali Odkrywcy”. Czytany przez nas „Szewczyk Dratewka” z książki M. Berowskiej „Najpiękniejsze bajki polskie” zainteresował nawet przechodniów, którzy przystawali na dłuższą chwilę, żeby posłuchać zapamiętanej z dzieciństwa opowieści.
17 września gościliśmy w Filii nr 1 dr hab. inż. arch. Bognę Ludwig, autorkę książki „Osiedla mieszkaniowe w krajobrazie wałbrzyskiego okręgu górniczo-przemysłowego (1850-1945)”. Spotkanie dotyczyło wyjątkowej dzielnicy Nowe Miasto. Prelegentka opowiedziała o układzie urbanistycznym osiedla oraz przedstawiła historię projektowania Neustadt. Dowiedzieliśmy się także jak odróżnić budynki secesyjne od modernistycznych oraz jaki wpływ na wygląd dzielnicy ma ocieplanie i odnawianie kamienic. Wykład uzupełniły zdjęcia zmieniającego się Nowego Miasta. Na koniec uczestnicy spotkania zainicjowali gorącą dyskusję na temat pracy konserwatora zabytków. Nie zabrakło także indywidualnych pytań do autorki oraz wspólnych zdjęć.
Pierwsze spotkanie regionalne z cyklu „Historia Nowego Miasta” dotyczyło Parku im. Jana III Sobieskiego. Korzystając z ostatnich ciepłych dni tego roku, odbyliśmy je 15 września w formie spaceru. Prowadziła nas Halina Jasionowska – przewodnicza Koła Przewodników Sudeckich i Terenowych PTTK przy Oddziale Ziemi Wałbrzyskiej. Odwiedziliśmy m.in. kamieniołom, ogród różany, Górę Parkową i Harcówkę. Dowiedzieliśmy się przy tym wielu ciekawych rzeczy na temat historii i rozwoju parku, osób z nim związanych oraz bogatej roślinności.
14 września odbyła się kolejna akcja czytania bajek w plenerze ph. „Baśniowe Nowe Miasto”. Tym razem dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 3 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Wałbrzychu wysłuchały pięknej opowieści „O królewnie zaklętej w żabę” z książki M. Berowskiej „Najpiękniejsze bajki polskie”. Następnie, wykorzystując urzekające otoczenie neoromańskiego dziedzińca przy ul. Kazury z ozdobionymi baśniowo budynkami, mieszkańcy Nowego Miasta opowiedzieli o swoich ulubionych bajkach z dzieciństwa, stanowiących o polskiej tradycji i kulturze.
Cykl „Baśniowe Nowe Miasto” rozpoczęliśmy 10 września na niedawno odnowionym Pl. Konstytucji 3 Maja. W akcji wzięli udział uczniowie 1 klas Publicznej Szkoły Podstawowej nr 23 im. Wojsk Ochrony Pogranicza w Wałbrzychu oraz wypoczywający na ławeczkach mieszkańcy Nowego Miasta. Podczas pierwszej takiej akcji przeczytaliśmy „Złotą studzienkę” z książki M. Berowskiej pt. „Najpiękniejsze bajki polskie”.
30 sierpnia o godz. 10, z udziałem władz miasta i zaproszonych gości, odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Filii nr 1 na Nowym Mieście.
Już przed godzina 12 do biblioteki przychodzić zaczęli pierwsi, spragnieni lektury czytelnicy i szybko do nowoczesnej lady bibliotecznej ustawiła się kolejka oczekujących. Gdy tylko oddali wypożyczone jeszcze w maju książki i ruszyli w regały, z każdej strony odzywały się głosy zachwytu nad nowa siedzibą.
W tym czasie najmłodsi czytelnicy zwiedzali pokój bajek, a w dziale dziecięcym mogli wziąć udział w zajęciach i przygotować zabawne zwierzątka na płytach CD. O 14 ruszyła gra mobilna „NoweMiastoGo”, która poprowadziła graczy przez najciekawsze miejsca dzielnicy, a towarzyszył im, oczywiście wirtualnie, projektant dzielnicy Joseph Stübben. Gra dostępna jest przez cały czas, więc każdy, kto ma chęć zapoznać się w ten nietypowy sposób z historią dzielnicy, może przyjść do biblioteki, zeskanować kod i ruszyć na zwiedzanie. Ostatnim punktem programu było spotkanie autorskie Mieczysława Gorzki, twórcy kryminałów z postacią komisarza Zakrzewskiego.
Dzień otwarcia za nami, a przed nami wiele dni działalności Filii nr 1 z oddziałem dziecięcym. Zapraszamy nie tylko do skorzystania z bogatej oferty zbiorów i zajęć, jaką oferuje ta filia, ale i do jej współtworzenia, ponieważ placówka ta jest po to, żeby mieszkańcy Nowego Miasta mogli znaleźć w niej jak i stworzyć swoje kulturalne miejsce w dzielnicy.