Wałbrzyskie ABC

Projekt ma na celu zapoznać najmłodszych mieszkańców Wałbrzycha z jego historią i symbolami. W swoich działaniach chcemy zapoznać wałbrzyskie dzieci z historią i przyrodą regionu, wprowadzić i przybliżyć regionalne dziedzictwo kulturowe, zapoznać z najważniejszymi symbolami i legendami naszego miasta. Na projekt składa się cykl warsztatów o tematyce regionalnej. Ważnym elementem zajęć są puzzle – kostki, przedstawiające obrazki z najważniejszymi symbolami naszego miasta: węgiel, źródełko, stokrotka, Moofie, wieża na Borowej, dąb. Projekt powstał w ramach programu grantowego „Moje miejsce na Ziemi” Fundacji Orlen. Kwota przyznanej darowizny to 5 000 zł. Okres realizacji 03.10.2022 do 30.06.2023.


I warsztaty – górnictwo

Za nami pierwsze warsztaty w ramach projektu „Wałbrzyskie ABC” dofinansowanego przez Fundacja ORLEN. Z okazji górniczego święta 6 grudnia najmłodsi uczniowie PSP nr 28 dowiedzieli się, skąd wziął się w naszym mieście węgiel, ułożyli wagoniki z megaklocków, a na koniec zajęć świątecznie ozdobili narysowane wagoniki i stworzyli z nich barwny pociąg.

II warsztaty – początki Wałbrzycha

10 stycznia, na kolejnych warsztatach w ramach projektu „Wałbrzyskie ABC”, dofinansowanego przez Fundacja ORLEN, uczniowie z PSP nr 28 dowiedzieli się, jakie były początki naszego miasta i co wspólnego z nimi miało pewne uzdrawiające źródełko. Nie zabrakło również zabawy wielkimi klockami i rysowania.

III warsztaty – Moofie

7 lutego odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu „Wałbrzyskie ABC”, dofinansowanego przez Fundacja ORLEN. Tym razem uczniowie z PSP nr 28 poznali Moofiego i szukali odpowiedzi na pytanie: dlaczego muflon jest maskotką Wałbrzycha? Zajęcia zaczęły się od zabawy wielkimi klockami. Następnie prezentacja „Skarby przyrody. Książański Park Krajobrazowy” przybliżyła środowisko, w którym żyją muflony. Dzieci wykonały pacynki – muflony i narysowały dla nich kolorowe łąki. Całość zakończyła się zabawą… „Kierdel na wypasie”?

IV warsztaty -Daisy

9 marca, na kolejnych warsztatach w ramach projektu „Wałbrzyskie ABC”, dofinansowanego przez @Fundacja ORLEN, uczniowie z PSP nr 28 poznali postać księżnej Daisy, która na naszych klockach przybrała wizerunek pięknej stokrotki. A inne, równie piękne stokrotki, wykonały dzieci w drugiej części zajęć.

V warsztaty – wieże widokowe

13 kwietnia uczniowie PSP 28 zapoznali się z wieżami widokowymi Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. W drugiej części zajęć najmłodsi wcielili się w rolę budowniczych i z materiałów plastycznych stworzyli własne wieże.

Piknik

W piątek 12 maja w Parku Miejskim im. Jana II Sobieskiego było gwarno i wesoło. Wszystko to za sprawą 120 dzieci z PSP nr 28 im. Jana Pawła II i ZSP nr 5 w Wałbrzychu, które wzięły udział w grze regionalno-przyrodniczej „Na tropie dębu herbowego”. Uczniowie mieli do rozwiązania kilka zadań, m.in. ułożyć sudoku ze zwierzętami czy odgadnąć miejsca lokalizacji wież widokowych. Nie zabrakło też sprawdzenia znajomości wałbrzyskich legend. Po wszystkim czekał na dzieci słodki poczęstunek.

Piknik w parku zakończył projekt „Wałbrzyskie ABC”, który powstał w ramach programu grantowego „Moje miejsce na Ziemi” Fundacji Orlen.