Wszystkie światy Brunona Schulza

W tym roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci wybitnego polskiego pisarza i plastyka Brunona Schulza. To doskonała okazja, aby poznać bliżej sylwetkę autora i spopularyzować ją szczególnie wśród wałbrzyskiej młodzieży. Mimo upływu lat, twórczość pisarza wciąż pobudza wyobraźnię i zachęca do czytania jej od nowa. Kim był tajemniczy Bruno Schulz? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć wraz z naszymi gośćmi podczas realizacji projektu „Wszystkie światy Brunona Schulza”.

W ramach projektu realizowanego od marca do listopada odbędą się:
– spotkanie autorskie z Agatą Tuszyńską, pisarką i reportażystką, autorką książki „Narzeczona Schulza”;
– warsztaty dla młodzieży: z Kubą Woynarowskim – laureatem Paszportu Polityki, Wojciechem Gunią – autorem powieści grozy, a także z pracownikami Czytelni PiMBP „Biblioteki pod Atlantami” oraz Biura Wystaw Artystycznych w Wałbrzychu;
– mobilna gra miejska w aplikacji ActionTrack – „Schulz 3.0”, oparta na biografii i twórczości autora;
– pokaz filmu „Sanatorium pod Klepsydrą” w reż. Jerzego Wojciecha Hassa, poprzedzony wprowadzeniem.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowegw kwocie 15 540,00 zł.

Warsztaty plastyczne „W stronę Schulza”

30 i 31 maja w ramach projektu „Wszystkie światy Brunona Schulza”, odbyły się warsztaty plastyczne „W stronę Schulza”. Warsztaty poprowadziła Ilona Sapka, pracownik Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Ilona Sapka zajmuje się witrażem i tkaniną artystyczną. Realizuje prace malarskie na papierze i płótnie.

Po krótkim wstępie i zapoznaniu uczestników z postacią Brunona Schulza zaprezentowano im cytaty (opisy pejzaży) pochodzące z książki „Sklepy cynamonowe”. Zadaniem uczestników było zainspirowanie się otrzymanym tekstem i przełożenie swoich wyobrażeń w formie plastycznej -pędzlem i farbami na papier. W trakcie warsztatów prowadząca udzielała młodzieży wskazówek dotyczących zapanowania nad kompozycją oraz sprawnego posługiwania się różnymi technikami malarskimi i rysunkowymi. W dwóch warsztatach wzięło udział 39 uczniów klas ósmych z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu.

Warsztaty z Wojciechem Gunią

10 czerwca w pomieszczeniach Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury odbył się wykład Wojciecha Guni zatytułowany „Świat grozy Brunona Schultza”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie trzech wałbrzyskich liceów ogólnokształcących. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem tematyką, uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy. Pierwszy wykład odbył się o godzinie 11:00 a kolejny 0 12:30 gromadząc 83 uczestników.

Wojciech Gunia jest pisarzem, tłumaczem i publicystą. Laureatem Nagrody Literackiej: im. Stefana Grabińskiego za powieść „Nie ma wędrowca” oraz nagrody im. Jerzego Żuławskiego za „Dom Motta”.

Prowadzący odkrywał przed młodzieżą mroczne zakamarki twórczości Brunona Schultza odwołując się do jego pochodzenia społecznego i religijnego. Zestawiając prozę Brunona Schultza ze współczesnymi twórcami weird fiction przekonywał młodych słuchaczy do spojrzenia na dorobek literacki Schultza nie jako na obowiązkową lekturę, ale na polski pierwowzór literatury grozy. Wykładowi towarzyszyła prezentacja.

24 września w pomieszczeniach Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie autorskie Agaty Tuszyńskiej.