Kuchnia dworska

Zamek Książ był siedzibą państwa Hochbergów i tam mieszkała księżna Daisy. Historia tej budowli sięga XIII wieku, a na przestrzeni lat była ona wielokrotnie przebudowywana. Podczas jednego z takich remontów, zleconego przez męża księżnej Daisy – Jana Henryka XV Hochberga, dobudowano nowe skrzydło i zmodernizowano tarasy z fontannami, dobudowano fasadę z dwoma wieżami i wieżę główną o wysokości 47 metrów.

Ten wspaniały, trzeci pod względem wielkości w Polsce zamek, posiada ponad 400 pomieszczeń i miał wiele ciekawych rozwiązań architektonicznych. Jednym z nich była kuchnia dworska. Kierował nią nadworny kucharz Hochbergów Louis Hardouin, a w przygotowaniu potraw pomagało 40 kucharzy i cukierników. Znajdowała się ona na 5 piętrze, była wyposażona w supernowoczesne wtedy sprzęty: trzepaczki, miksery, ubijaczki, lodówki i działająca do dziś windę, którą posiłki dostarczane były do jadalni.

Na książęcy stół często serwowano świeże owoce i warzywa dostarczane z należącej do książęcej rodziny palmiarni, a także dziczyznę. Zarówno tę drobną: zające, bażanty, czy kaczki, jak i grubego zwierza: dziki, sarny, jelenie, a nawet żubry.